
8 nádherných knižníc z celého sveta
Marec je mesiac knihy. Mesiac, kedy si nepripomíname len prínos čítania a s tým aj rôzne zaujímavé knižné tituly. Ide o obdobie, počas ktorého si dostatok pozornosti užívajú aj najkrajšie knižnice sveta.
Sú ich stovky, možno až tisícky. Niektoré sa pýšia obrovskou zbierkou, iné lákajú na svoju historickú hodnotu, ďalšie sa môžu pochváliť nadčasovým prevedením v štýle smart. Zopár z nich, ktoré považujeme za atraktívne a hodné návštevy, či už osobnej alebo aspoň formou prehliadky na internete, vám prinášame aj my.
1. Rakúska národná knižnica (Viedeň, Rakúsko)
Krásnu knižnicu s bohatou historickou hodnotou a tiež s bohatou zbierkou kníh nájdeme hneď za hranicou. Reč je o Rakúskej národnej knižnici, ktorá je jednou z najkrajších kultúrnych a architektonických dominánt Viedne.
2. Arciopátska knižnica na Sv. vrchu Panónie (Pannonhalma, Maďarsko)
V blízkosti slovenských hraníc sa nachádza ďalšia skvostná knižnica v klasicistickom štýle, ktorá sa sčasti podobá na tú viedenskú. Nájdeme ju v maďarskej obci Pannonhalma, na tzv. Svätom vrchu Panónie, ukrytú v priestoroch miestneho arciopátstva.
3. Knižnica Trinity College (Dublin, Írsko)
Mramorové busty, masívny nábytok a charizmatické tmavohnedé odtiene vytvárajú jedinečnú atmosféru v najznámejšej z írskych knižníc. Vďaka tomuto dizajnu nepatrí Trinity College len k najvyhľadávanejším knižniciam, ale tiež k najvyhľadávanejším pamiatkam v krajine.
4. Univerzitná knižnica George Peabody Library (Baltimore, USA)
Jedna z najväčších knižníc anglosaského sveta sa nachádza v americkom Baltimore. Jedná sa o knižnicu George Peabody Library, ktorá je súčasťou tamojšej univerzity. Obsahuje približne 300 000 knižných zväzkov uložených v regáloch až na 5. poschodiach.
5. Real Gabinete Portugues de Leitura (Rio de Janeiro, Brazília)
Vysoké police vypínajúce sa až po samý strop sú zárukou pestrej ponuky knižných titulov. Jej výraznú časť tvoria obsiahle zbierky portugalskej literatúry z 19. a 20. storočia.
6. Študentské vzdelávacie centrum Ryersonovej univerzity (Toronto, Kanada)
Kým knižnica v americkom Baltimore je vo svojom regióne jedna z najväčších, tá v Toronte vraj patrí k tým najkrajším. V nej ale nehľadajte žiadnu históriu, snáď okrem samotných kníh. Knižnica totiž sídli v modernej 8-poschodovej budove s presklenou fasádou, ktorej atmosféra sa mení podľa toho, na akom poschodí sa nachádzate.
7. Dom kultúry a knižnica vo Vennesle (Vennesla, Nórsko)
Priam až futuristický vzhľad interiéru obohatený nadštandardným vybavením je tou najlepšou pozvánkou do sveta knižníc budúcnosti. Tie majú sídliť v trvalo udržateľných budovách, čoho príkladom je aj táto nórska knižnica zriadená v šikovnej drevostavbe.
8. Čínska národná knižnica (Peking, Čína)
Osmičku vybraných knižníc uzatvoríme v najľudnatejšej krajine sveta. V jej metropole sídli obrovská knižnica, v ktorej sa môže naraz pohybovať niekoľko stoviek návštevníkov. Tí si môžu vyberať spomedzi tisícok knižných titulov.
Uvedený výber nie je žiadnym rebríčkom ani poradím, na základe ktorého by boli jednotlivé knižnice hodnotené ako zoznam najväčších, najkrajších alebo najnavštevovanejších. Ide len o ľubovoľný výber, ktorý má priblížiť pohľad do zákutí pestrosti a rozmanitosti knižničného sveta.
Zdroj: Nehnuteľosti.sk