Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Reality celkom: 94 608 inzerátov

Rozhovor s Máriom Glosom: Čo môžeme očakávať v roku 2016?

  • Tlačiť
  • 19. 01. 2016
  • Zdieľaj na Facebooku 0

Nenechajte si ujsť zhodnotenie minulého roku a prognózy do roku 2016 očami realitného odborníka.

V spolupráci s Máriom Glosom, CEO realitného centra MGM, sme v minulosti priniesli sériu článkov, ktoré sa týkali kúpy, predaja či prenájmu rôznych typov nehnuteľností. Spoločnosť zastupuje second-handovú ponuku okolo 1000 nehnuteľností v Žilinskom kraji, priemyselných nehnuteľností s celoslovenskou pôsobnosťou, investícii a dražieb.

Keďže nás čaká ďalší rok, možno plný zmien, prekvapení alebo naopak stagnácie, prinášame vám jeho odpovede z pohľadu riaditeľa a zároveň človeka z každodennej realitnej praxe.

Ako sa vám zapísal svet slovenských realít a nehnuteľností v roku 2015?

Bratislavský rezidenčný trh je diametrálne odlišný od Žilinského. Je tu masívna ponuka novostavieb. V Žiline si v tomto smere nemáte veľmi z čoho vyberať. Nejaké nové projekty sú ohlásené, ale skôr prevláda dopredaj starších novostavieb a second-handových bytov, ktoré medziročne zdraželi podľa môjho názoru o 10 %, čo je práve zapríčinené absenciou novostavieb.

Niekde som sa dočítal, že v Žiline je najmenej m2 novostavby na obyvateľa spomedzi všetkých krajských miest. Na druhej strane chápem aj developerov, pre ktorých sú hranicou Zlaté piesky. Investičné náklady sú veľmi podobné a marža v Bratislave oveľa vyššia. Stále si však myslím, že kto prinesie ako prvý zaujímavý koncept rezidenčného bývania do Žiliny za normálne ceny, bude odkázaný na úspech. V priemysle sú ceny v rámci Slovenska veľmi podobné, pohyb na trhu bol v roku 2015 značný.

Ak máme záujem kúpiť, predať, či prenajať nehnuteľnosť v roku 2016, čo môžeme očakávať? Nastane pokles cien nehnuteľností alebo práve naopak? Spestrí sa ponuka? ...

V roku 2016 by mal nastať ešte väčší pohyb na realitnom trhu. Rastúci dopyt po bývaní a aj priemyselných nehnuteľnostiach a s tým spojený aj rast cien, prinesie zahájenie viacerých developerských projektov a aj špekulatívnej výstavby priemyselných objektov, určených pre skladovanie a logistiku a to aj za hranicou Zlatých Pieskov v Bratislave. Celkovú náladu vylepšuje ohlásená investícia Land Rover v Nitre, ktorá do veľkej miery primárne ovplyvní dopyt po nehnuteľnostiach a sekundárne, z hľadiska zamestnanosti, poskytne väčšiu stabilitu a istotu, čo bude viesť k zvýšenému nakupovania nehnuteľností. Druhý faktor budú lacné a dostupné hypotékytretí faktor, na základe ktorého predpokladám rast realitného trhu, je silná generácia ľudí narodených v 80 rokoch, ktorí sa buď budú osamostatňovať a opustia „mama hotel“, nakoľko sme po Bulharsku druhá krajina z EU, kde býva najviac mladých ľudí v spoločnej domácnosti s rodičmi, alebo budú riešiť výmenu bývania zo štartovacieho na rodinné.

V prípade Žiliny to môže byť zaujímavé. Ceny starších bytov sú veľmi vysoké a hlavne menšie byty atakujú cenu novostavieb, ktoré presahujú 1.000 EUR/ m2. Ponuka je takmer vypredaná a dobré byty predávame do týždňa. Je to z tých dôvodov, ktoré som už spomínal. Čo ale môže celú situáciu zmeniť, je zahájenie predaja projektu EUROPALACE na sídlisku Vlčince, kde je momentálne voľných 111 bytov ( cca 9.000 m2) , cca 9.800 m2 komerčných priestorov a 271 parkovacích miest. Projekt bol v konkurze a v priebehu decembra sa našiel investor, ktorý celý projekt odkúpil, momentálne sa údajne čaká na vyplatenie kúpnej ceny. Pokiaľ v roku 2016 zaháji predaj za rozumné a trhom akceptovateľné ceny, predaj týchto bytov ovplyvní cenu všetkých ostatných second-handových bytov aj novostavieb. Pokiaľ do toho pribudne predaj „z papiera“ ohlásených novostavieb na sídlisku Hájik, v centre na ul. Republiky a na sídlisku Hliny, ponuka možností sa rozšíri, klienti si budú mať z čoho vyberať a cena starších bytov by nemala už tak prudko rásť.

Čo želáte realitnému trhu, jednak na strane dopytu aj na strane ponuky, v tomto roku?

Realitnému trhu želám, aby sa neprehrieval, aby banky boli aj naďalej rovnako konzervatívne a aj hypotekárny trh zostal zdravý. Aby realitné kancelárie boli skutočnými profesionálmi a prinášali svojim klientom pridanú hodnotu, šetrili im čas a celý proces uľahčovali. Mladých ľudí by som chcel povzbudiť, aby v roku 2016  našli odvahu a osamostatnili sa, prestali využívať „mama hotel“ a po skončení školy sa postavili na vlastné nohy. Dopytujúcim klientom prajem aby našli nehnuteľnosť presne podľa svojich predstáv a splnili si sen o bývaní alebo podnikaní a predávajúcim klientom prajem aby predali/prenajali svoju nehnuteľnosť rýchlo a dobre. K úspešnému obchodu musia byť predsa spokojné obe strany.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, Mário Glos, CEO realitného centra  MGM.

Najnovšie pridané inzeráty

Nehnutelnosti.sk na Facebooku