Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Mama hotel u nás využíva až 60 % mladých so zamestnaním

Mama hotel u nás využíva až 60 % mladých so zamestnaním

Mladým Slovákom sa od rodičov veľmi nechce. A dôvodom nie je iba nezamestnanosť či zlé finančné pomery. Väčšina z nich obýva tzv. mama hotel aj napriek slušnej pracovnej pozícii.V štatistikách, ktoré hodnotia podiel mladých ľudí žijúcich u rodičov, obsadzujeme najvyššie priečky v celej EÚ pravidelne. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky z viacerých zdrojov, podľa ktorých obýva mama hotel viac ako polovica mladých Slovákov. Toto alarmujúce číslo platí aj v prípade mladých, ktorí majú stabilné a celkom dobre platené zamestnanie.

60 % pracujúcich do 34 rokov býva stále u rodičov

Chuť cestovať, financovať svoje koníčky a popritom aj niečo ušetriť, to by mali byť hlavné dôvody, prečo až 60 % mladých Slovákov pracujúcich na TPP žije stále u rodičov. Aj preto sa skoro 2/3 obyvateľstva do 34 rokov vyhýbajú hypotéke a nehrnú do zariadenia vlastného bývania. Vyššie uvedené dôvody zároveň stoja aj za neochotou bývať v prenájme.


Podľa Eurostatu sme najhorší v regióne, tretí v EÚ

Stabilné a často aj slušne platené pracovné miesto ešte nie je zárukou, že mladí sa od rodičov ponáhľajú. Svedčia o tom aj štatistiky od Eurostatu, ktorý na prelome rokov zverejnil údaje o celkovom podiele Slovákov v mama hoteli za rok 2017, bez ohľadu na to, či boli zamestnaní. Jeho výsledky nás radia na 3. pozíciu v celej EÚ, vysoko nad európskym priemerom. Horšie už dopadli len Chorváti a Malta.


Podiel Slovákov v mama hoteli vo veku od 20 do 24 rokov (2017) – 93 %
Podiel Slovákov v mama hoteli vo veku od 25 do 29 rokov (2017) – cca 65 %


Vysoký podiel mladých, ktorí žijú v mama hoteli, dosahujeme napriek jednému z najnižších podielov mladých ohrozených chudobou. Aj to potvrdzuje, že za nelichotivými číslami býva často neochota mladých osamostatniť sa. Sociológovia však pripomínajú, že dôvodom tejto neochoty je často strach zo straty príjmu a z toho vyplývajúce obavy o financovanie bývania.

Zdroj: TASR, ec.europa.eu, Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...
Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Záver roku 2018 sa niesol na realitnom trhu už miernejším tempom nárastu cien nehnuteľností. Očakávania, čo prinesie prvý štvrťrok roku 2019 bol jasný – stagnácia cien. Slovenský realitný trh však prekvapil. Ak sme záverom minulého roka predpokladali, že rast cien je za nami, realita po prvých troch mesiacoch roku 2019 vyzerá inak. Ceny bytov opäť rástli. Jeden faktor, ktorý sme spomínali už v našich predchádzajúcich analýzach, má stále silu udr...