Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Mama hotel u nás využíva až 60 % mladých so zamestnaním

Mama hotel u nás využíva až 60 % mladých so zamestnaním

Mladým Slovákom sa od rodičov veľmi nechce. A dôvodom nie je iba nezamestnanosť či zlé finančné pomery. Väčšina z nich obýva tzv. mama hotel aj napriek slušnej pracovnej pozícii.V štatistikách, ktoré hodnotia podiel mladých ľudí žijúcich u rodičov, obsadzujeme najvyššie priečky v celej EÚ pravidelne. Potvrdzujú to aj posledné štatistiky z viacerých zdrojov, podľa ktorých obýva mama hotel viac ako polovica mladých Slovákov. Toto alarmujúce číslo platí aj v prípade mladých, ktorí majú stabilné a celkom dobre platené zamestnanie.

60 % pracujúcich do 34 rokov býva stále u rodičov

Chuť cestovať, financovať svoje koníčky a popritom aj niečo ušetriť, to by mali byť hlavné dôvody, prečo až 60 % mladých Slovákov pracujúcich na TPP žije stále u rodičov. Aj preto sa skoro 2/3 obyvateľstva do 34 rokov vyhýbajú hypotéke a nehrnú do zariadenia vlastného bývania. Vyššie uvedené dôvody zároveň stoja aj za neochotou bývať v prenájme.


Podľa Eurostatu sme najhorší v regióne, tretí v EÚ

Stabilné a často aj slušne platené pracovné miesto ešte nie je zárukou, že mladí sa od rodičov ponáhľajú. Svedčia o tom aj štatistiky od Eurostatu, ktorý na prelome rokov zverejnil údaje o celkovom podiele Slovákov v mama hoteli za rok 2017, bez ohľadu na to, či boli zamestnaní. Jeho výsledky nás radia na 3. pozíciu v celej EÚ, vysoko nad európskym priemerom. Horšie už dopadli len Chorváti a Malta.


Podiel Slovákov v mama hoteli vo veku od 20 do 24 rokov (2017) – 93 %
Podiel Slovákov v mama hoteli vo veku od 25 do 29 rokov (2017) – cca 65 %


Vysoký podiel mladých, ktorí žijú v mama hoteli, dosahujeme napriek jednému z najnižších podielov mladých ohrozených chudobou. Aj to potvrdzuje, že za nelichotivými číslami býva často neochota mladých osamostatniť sa. Sociológovia však pripomínajú, že dôvodom tejto neochoty je často strach zo straty príjmu a z toho vyplývajúce obavy o financovanie bývania.

Zdroj: TASR, ec.europa.eu, Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Situácia v hlavnom meste Slovenska je špecifická nielen na realitnom trhu. Všetky veľké firmy a vládne inštitúcie majú sídlo v hlavnom meste a Bratislava patrí medzi najbohatšie regióny únie. Ceny nehnuteľností tu rastú neustále a sú samozrejme najvyššie v rámci celého Slovenska.

...
Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Slovensko sa stalo jednou z najviac zadlžených krajín v regióne strednej a východnej Európy. Pritom ešte pred pár rokmi bola situácia opačná. Spozornieť preto musela Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prijala viaceré opatrenia, aby sa tempo úverovania spomalilo. To sa síce dostavilo, najmä koncom vlaňajška, podľa analytikov Tatra banky sa však priamo neukazuje, že je za tým prísnejšia regulácia NBS alebo makroekonomické dôvody. Jednou z príčin,...
Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...