5 tipov, ako získať výhodnejšiu hypotéku aj v roku 2019

5 tipov, ako získať výhodnejšiu hypotéku aj v roku 2019

Úroky hypoték na Slovensku stále patria k najnižším v Európe. Po opatreniach Národnej banky Slovenska však niektorí záujemcovia o nové bývanie môžu mať problém so získaním dostatočnej sumy na financovanie bývania. Poradíme vám, ako z hypotéky vyťažiť čo najviac.

Zdroj: Adobe Stock


Hľadajte

Ponuka úverov na bývanie je stále široká. Hľadajte dôsledne a okrem úroku venujte pozornosť aj dĺžke fixácie sadzby. Medzi najlepšie ponuky patria úvery s úrokovou sadzbou pod 1,20 % ročne a s fixáciou na tri a viac rokov. Oplatí sa tiež obrátiť na banku, ktorá vám hypotéku poskytne bez poplatku, umožní počas roka viac bezplatných mimoriadnych splátok, a ak chcete refinancovať úver, nebude vyžadovať nový znalecký posudok. Samozrejmosťou by mala byť aj pomoc s vybavovaním a preplatením poplatkov na katastri.

Kombinujte

Hypotéku dnes môžete získať najviac do výšky 90 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Zákon však zároveň výrazne obmedzuje množstvo úverov, pri ktorých môžu banky poskytnúť viac ako 80 %. Riešením v takejto situácii môže byť kombinovaná hypotéka, v ktorej sa klasická hypotéka spája s úrokovo zvýhodneným spotrebným úverom. Aj keď je výsledná splátka najskôr vyššia ako pri klasickej hypotéke, celkovo zaplatíte menej. Spotrebná časť kombinovanej hypotéky sa totiž spláca len 8 rokov, po ktorých sa vám mesačná splátka výrazne zníži.

Refinancujte

Ešte pred tromi rokmi boli úroky hypoték v porovnaní s dneškom takmer dvojnásobné. Ak už úver na bývanie splácate a chceli by ste mať lepšie podmienky alebo si úver navýšiť, oplatí sa vám ho refinancovať v banke s lepšou ponukou. Niektoré banky vám dokonca preplatia aj poplatok za predčasné splatenie v pôvodnej banke, takže ani nemusíte čakať na koniec fixácie sadzby, kedy je predčasné splatenie štandardne bez poplatku.

Žiadajte

Ak máte 18 až 35 rokov a vlani ste nezarábali v priemere viac ako 1,3 násobok priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve, s hypotékou môžete získať daňový bonus pre mladých. V daňovom priznaní alebo v ročnom zúčtovaní dane si potom budete môcť znížiť výšku dane z príjmu o polovicu zaplatených úrokov, najviac však do výšky 400 eur. K tomu je dôležité od banky získať potvrdenie o zaplatených úrokoch. Dobrá banka vám ho pošle automaticky a bezplatne, v iných oň budete musieť žiadať aktívne sami.

Sporte

Ideálne je mať vlastné prostriedky vo výške 10 – 20 % z ceny nehnuteľnosti. Univerzálna rada na záver pre každého, kto uvažuje s hypotékou, preto znie – začnite sporiť. Čím skôr, tým lepšie. Niektoré banky vás za to dokonca odmenia. „Po dvoch rokoch pravidelného sporenia u nás získate automaticky hypotéku s najnižšou sadzbou až do desaťnásobku nasporenej sumy,“ hovorí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Výhodou sporenia v najväčšej slovenskej banke je aj možnosť mimoriadnych vkladov až do tisíc eur mesačne v posledných šiestich mesiacoch. Za každú vloženú tisícku na sporenie sa totiž dostupná suma najvýhodnejšej hypotéky zvýši o 10 000 eur. Takto si dokážete pomôcť a získať hypotéku v potrebnej výške s najlepšími podmienkami.

PR článok

Diskusia

Podobné články

Zateplením domu viete ušetriť až 65 percent nákladov

Zateplením domu viete ušetriť až 65 percent nákladov

Zateplenie domu prináša mnoho výhod – okrem ušetrených nákladov na energie aj ochranu pred vznikom plesní a celkovo zvyšuje kvalitu bývania. Dokážeme si fasádu či strechu domu zatepliť aj sami? Aké izolačné materiály použiť a na čo si dať pri zatepľovaní nášho domu pozor? Na tieto otázky odpovedal v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk aplikačný manažér spoločnosti Knauf Insulation Vladimír Beňo.

...
Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Podcast: Ako si zabezpečiť svoj dôchodok vďaka investovaniu

Banky nám často ponúkajú mnoho produktov – či už rôzne sporenia alebo životné poistenia. Ako sa v nich ale vyznať? A oplatí sa nám sporiť aj na dôchodok alebo sa stačí spoliehať v tejto oblasti na štát? A ako si môžeme lepšie zhodnotiť naše financie alebo sa čo najrýchlejšie zbaviť hypotéky. Na všetky tieto otázky dostanete odpovede v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s generálnym riaditeľom spoločnosti Finax Jurajom Hrbatým.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon