Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Ceny bytov v 1. štvrťroku 2019 opäť rástli

Záver roku 2018 sa niesol na realitnom trhu už miernejším tempom nárastu cien nehnuteľností. Očakávania, čo prinesie prvý štvrťrok roku 2019 bol jasný – stagnácia cien. Slovenský realitný trh však prekvapil. Ak sme záverom minulého roka predpokladali, že rast cien je za nami, realita po prvých troch mesiacoch roku 2019 vyzerá inak. Ceny bytov opäť rástli. Jeden faktor, ktorý sme spomínali už v našich predchádzajúcich analýzach, má stále silu udržiavať ceny vysoko. Tým faktorom je malá ponuka bytov na predaj v krajských mestách, uvádza portál Nehnuteľnosti.sk.

„Celkový  pohľad na ponuku nehnuteľností na Slovensku jasne vysvetľuje, prečo sa ceny zvyšovali. Bytov na predaj je na trhu žalostne málo“, konštatujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk Podľa dát portálu je aktuálna celková ponuka nehnuteľností na portáli Nehnuteľnosti.sk menšia o 30 % v porovnaní s rokom 2016, napriek tomu, že na portáli inzeruje o 15 % viac realitných kancelárií.

Najmä ponuku lacnejších starších bytov v niektorých mestách možno spočítať na prstoch. Napríklad v Trnave je aktuálne v ponuke na predaj len deväť 2-izbových bytov v pôvodnom stave. Celá Bratislava má ani nie 100 takýchto bytov. Oproti tomu tvorí ponuka 2-izbových bytov v Bratislave v novostavbách až cez 600 bytov. V celkových štatistikách realitného trhu tak získavajú novostavby stále väčší podiel a váhu.

Ako rástli ceny v 1. štvrťroku 2019

Priemerná cenovka 2-izbových bytov v Bratislave sa medzištvrťročne zvýšila o viac ako 4 % a obdobný skok sme videli aj pred rokom po ohlásení zmien pri financovaní nehnuteľností a pred ich začatím uvádzania do života. Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk najviac zdraželi byty v bratislavskom piatom obvode a to v priemer o rekordných 13-tisíc eur! V priemere rástli cenovky dvojizbových bytov v Bratislave o 5 500 eur.  

To isté platí aj pre Košice, kde je nárast na úrovni 2,5 % po niekoľkých kvartáloch opäť výraznejší, ale nie taký, aký sme videli pred rokom. Rekordy lámali prvý a druhý košický obvod, kde ceny 2-izbových bytov narástli v priemere okolo až 7-tisíc eur, uvádza portál Nehnuteľnosti.sk.

Aj v ostatných krajských mestách bol zaznamenaný viac ako 4 % medzištvrťročný rast cien. Vyšší nárast sme videli už len 1. štvrťroku roku 2017. V Banskej Bystrici, Nitre a Trenčíne zdraželi 2-izbové byty v priemere až o 5-tisíc eur!

Po takmer dvoch rokoch zaznamenali tiež 3-izbové byty vo všetkých krajských mestách medzištvrťročný nárast. V prípade Bratislavy predstavuje priemerný nárast cien viac ako 2,3 %. Najdrahšie byty boli v prvom štvrťroku 2019 v bratislavskom treťom obvode. Priemerná absolútna cena bytu sa tu zvýšila až o 9-tisíc eur zo 171-tisíc na 180-tisíc eur.

Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk, v Košiciach nárast cien 3-izbových bytov predstavuje viac ako 4,5%. Čo znamená, že ak si chcete v Košiciach kúpiť trojizbový byt, musíte mať k dispozícii takmer 109-tisíc eur. V ostatných krajských mestách narástli priemerné ceny za 3-izbový byt na hranici 4,5 %.

Začiatok roka 2019 priniesol v štatistikách opäť po roku prudší rast cien. „Z pohľadu na skladbu ponuky však musíme jedným dychom dodať, že je to spôsobené najmä stále výraznejším zastúpením novostavieb v ponuke“, konštatujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk. Počet dostupných novostavieb je síce z pohľadu Bratislavy tiež na nízkej úrovni, napriek tomu (alebo vďaka tomu) sú nové projekty v cenovkách stále odvážnejšie. Správy z bánk sú pre realitný trh stále priaznivé. Úrokové sadzby ostávajú nízke, banky pokračujú v hypotekárnych kampaniach. Objem nových úverov na nehnuteľnosti pre domácnosti bol stále na vysokej úrovni (za 1/2019 vyšší ako za 1/2018, alebo 1/2017). Spomalenie zadlžovania domácností sa tak zatiaľ odkladá na neskôr.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Diskusia

Podobné články

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Realitný trh v Bratislave je plný extrémov

Situácia v hlavnom meste Slovenska je špecifická nielen na realitnom trhu. Všetky veľké firmy a vládne inštitúcie majú sídlo v hlavnom meste a Bratislava patrí medzi najbohatšie regióny únie. Ceny nehnuteľností tu rastú neustále a sú samozrejme najvyššie v rámci celého Slovenska.

...
Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Zvládnu slovenské domácnosti splácať viac úverov?

Slovensko sa stalo jednou z najviac zadlžených krajín v regióne strednej a východnej Európy. Pritom ešte pred pár rokmi bola situácia opačná. Spozornieť preto musela Národná banka Slovenska (NBS), ktorá prijala viaceré opatrenia, aby sa tempo úverovania spomalilo. To sa síce dostavilo, najmä koncom vlaňajška, podľa analytikov Tatra banky sa však priamo neukazuje, že je za tým prísnejšia regulácia NBS alebo makroekonomické dôvody. Jednou z príčin,...
Bratislava má Metropolitný inštitút

Bratislava má Metropolitný inštitút

Na jarnom Realitnom fóre, ktoré sa uskutočnilo v apríli v Bratislave, sa do odborného programu konferencie zapojilo 110 účastníkov. Veľkú pozornosť vyvolal prvý panel, ktorý rozbehol dialóg medzi magistrátom a developermi o rozvoji Bratislavy. Dôležitú úlohu v tomto procese má Metropolitný inštitút Bratislava (MIB).

...