Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Kúpa bytu na dražbe – za a proti

Kúpa bytu na dražbe – za a proti

Výber nehnuteľnosti cez inzerát, za účasti realitnej kancelárie alebo od známych nie je jediným spôsobom, ako sa dostať k bytu. Možnosťou je aj dražba, kde sa dá nájsť dobré bývanie za slušnú cenu. Otázne je, či výhody tohto spôsobu kúpy prevýšia mínusy s tým spojené.

O kúpe bytu prostredníctvom dražby sa hovorí ako o lacnejšej a celkovo výhodnejšej, čo je vo väčšine prípadov pravda. Napriek tomu sa pri tejto forme kúpy nehnuteľnosti len zriedkakedy vyhneme istým mínusom. Vzhľadom na to sa preferovať dražbu ako formu hľadania bývania neoplatí každému. Aké sú teda za a proti takejto kúpy a kedy sa po nej oplatí siahnuť?

+ Možnosť získať byt za nižšiu cenu

Hlavným dôvodom kúpy bytu na dražbe je cena. Tá môže byť v porovnaní s trhovou cenou nižšia aj o 20 až 30 %. V tomto prípade hovoríme o cene určenej znalcom, ktorá zvykne byť len vyvolávacou cenou. Napriek tomu existuje vysoký predpoklad, že konečná predajná cena bude aj tak porovnateľne nižšia ako na trhu.

+ Úspora poplatkov spojených s kúpou

Ďalšie peniaze sa vďaka kúpe bytu na dražbe dajú ušetriť na rôznych poplatkoch, najmä tých katastrálnych. S tým sa spája aj isté odbremenenie od administratívnych záležitostí, o ktoré sa postará dražobná spoločnosť.

+ Okamžitý prechod vlastníckych práv

Pokiaľ sa vám podarí vydražiť nehnuteľnosť, jej majiteľom sa stávate okamžite po uzavretí aukcie a následnom vyplatení ceny. Neskorší zápis do katastra tak bude už iba oficialitou.

+ Absencia dlhov, exekúcií a iných bremien

Kým pri kúpe bytu bežným spôsobom môžete natrafiť na nevyrovnané dlhy, vecné bremená či iné ťarchy, v prípade dražby je takáto šanca takmer nulová. Vydražením nehnuteľnosti tiež zanikajú prípadné záložné práva.

- Zaplatenie dražobnej zábezpeky

Mnohých záujemcov o byt môže pri dražbe odradiť nutnosť uhradenia dražobnej zábezpeky v hotovosti ešte pred spustením aukcie. Tú síce dostanete v prípade neúspešnej dražby naspäť, no nie každý má hneď po ruke sumu vo výške do 30 % z vyvolávacej ceny, najviac však do 49 790, 88 €.

- Vyplatenie kúpnej sumy do 15 dní

S finančnými nárokmi kúpy bytu na dražbe sa spája aj podmienka vyplatenia kúpnej ceny do 15 dní od aukcie. Navyše, záujemca, ktorý vydražil byt, no do 15 dní nevyplatí kúpnu sumu, prichádza o vlastníctvo bytu a nebude mu vrátená ani vyššie spomenutá dražobná zábezpeka.

- Slabšia ponuka novostavieb

Aj keď v ponuke dražobných spoločností nové byty nechýbajú, ich ponuka je o čosi menšia. Obzvlášť to platí pri bytoch situovaných v menej lukratívnych lokalitách.

- Problémy s odovzdaním bytu

Neochota predošlého majiteľa vypratať a odovzdať objekt síce nebýva častým prípadom, no stretnúť sa s ňou môžete aj vy. Prekážkou môže byť tiež právo napadnúť dražbu na súde, čo prináša ďalšie komplikáciepri odovzdávaní bytu.

Zváženie všetkých plusov a mínusov vám môže odpovedať na otázku, či je kúpa bytu formou dražby pre vás správnou voľbou. V prípade, že áno, ďalšou výhodou je zverejnenie všetkých dražieb v Obchodnom vestníku, kde môžete sledovať najnovšie ponuky a možno aj nájsť ten správny byt spĺňajúci vaše požiadavky.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Foto zdroj: Envato Elements

Diskusia

Podobné články

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

...