Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Jarná kúra pre zelenú záhradu

Jarná kúra pre zelenú záhradu

Nie každý pestuje v záhrade kvety a zeleninu, mnohí uprednostňujú trávnik a kríky. Ako budú vyzerať v lete, nezávisí len od kosenia, hnojiva a závlah. Po zime je potrebné trávnik a kroviny prevzdušniť a prerezať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako na to, aby to nebolelo.

Prevzdušnenie trávnika

Na trávnikoch sa zvlášť na jar rozširuje mach, ktorý odoberá výživu a potlačuje rast trávy. Aby sa ku jej korienkom dostalo viac svetla, vlahy a živín, potrebujeme staré rastlinné zvyšky odstrániť. Na očistenie trávnika môžme použiť vertikutačné hrable s ostrými zubami alebo vertikutátor s ktorým ho očistíme a prevzdušníme efektívnejšie.  Vertikutátor, niekedy nazývaný aj trávna fréza, je zariadenie prerezávajúce zvyšky odumretých rastlín, mach, burinu a kúsky pokosenej trávy. Na trávniku vytvárajú nepriedušnú vrstvu, tzv. trávnu plsť, ktorá nedovolí prenikať vode ani vzduchu či živinám ku koreňom trávy. Dôsledkom nanesenej plsti môže byť vysychanie až odumretie častí alebo celého trávnika. Pri vertikulácii sa odporúča prejsť trávnik vo dvoch na seba kolmých smeroch. Zvyčajne sa trávna plsť prereže do hĺbky 3 až 5 mm. Prevzdušňovače alebo aerifikátory z trávnika zas vyhrabú trávnu plsť pomocou hrabacieho valca s hrablicami. Rozrezanú plsť vyhrabú ľahšie ako nerozrezanú a prevzdušna zem. Hneď po frézovaní a prevzdušnení trávnik nevyzerá veľmi reprezantatívne, ale veľmi rýchlo sa zotaví, kvalitnejšie zakorení a zakrátko zhustne. Vertikutácia sa odporúča robiť dvakrát ročne - na jar, v období marca alebo apríla, a na jeseň, koncom augusta alebo začiatkom septembra. Prevzdušnenie je potrebné vykonávať častejšie, približne raz za 6 týždňov v sezóne od marca do novembra. 

Pomocníci na trávnik

Aby ste si nemuseli na každú z týchto činností zabezpečovať špeciálne zariadenie, výrobcovia ponúkajú prístroje, ktoré obe funkcie spájajú. Moderné vertikutátory integrujú funkcie trávnej frézy a prevzdušňovača do jedného stroja. Očistí a prevzdušní trávnik pomocou nožového alebo pružinového prevzdušňovacieho valca, pričom odpad sa zachytáva v zbernom koši. Veľmi malé trávne plochy môžeme ošetriť aj ručne tzv. prevzdušňovacími hrabľami, rezacími hrabľami alebo kypričom trávnika. Na plochy väčšie ako 100 m2 je vhodné využiť stroj. Elektrické vertikutátory sú vhodné na plochy s veľkosťou približne do 250 m2. Benzínový vertikutátor je pri výkone motora 1,3 kW použiteľný na záhrady s plochou do 700 m2.

Ako na prerastené kroviny

V záhrade chceme mať bližšie k prírode, neželaná bujná vegetácia sa nám však môže spôsobiť starosti a zasiahnuť do nášho životného priestoru. Stáva sa to najmä v okolí chát, chalúp alebo prírodných plôch. V takýchto prípadoch by mal mať správny hospodár pripravený krovinorez. Používa sa na hrubé kosenie v náročných a rozľahlých terénoch. Kosí sa ním vysoká a prerastená tráva, ale aj burina, malé kry či náletové dreviny. Pri výbere správneho modelu treba pamätať na niekoľko vecí. V prvom rade si ho nepomýliť s vyžínačom.

Krovinorez alebo vyžínač?

Tieto dva nástroje sa často pletú, hoci sa od seba líšia hneď niekoľkými rozdielmi. S krovinorezom môžeme ísť do vysoko zarastených a ťažko prístupných miest, zatiaľ čo vyžínač je len na dokosenie trávy, doladenie detailov, ktoré sme nedokázali pokosiť kosačkou.  Rozdiely medzi vyžínačom a krovinorezom si môžeme všimnúť hneď na prvý pohľad. Pre vyžínač je typická zahnutá rúrka v spodnej časti, prenos výkonu motora na kosiacej hlave je vždy prostredníctvom špeciálneho kábla, bowdenu, ktorý zaistí, že výkon je rovnaký na motore ako aj na kosiacej hlave. Vo vyžínači zas nie je možné použiť pílový kotúč, kosiť sa dá len strunou, má slabší motor, no je skladnejší a oveľa ľahší.

Po zime treba myslieť aj na terasu

Po zimných zrážkach ostávajú znečistené špáry medzi dlaždicami terasy či balkóna. Bežné umývanie nánosy nezmyje,  je potrebné použiť tlak tlakový vodný čistič. Takéto čističe si nájdu v domácnosti mnohoraké uplatnenie. Môžeme ich využiť na umytia auta,  odstránenie machu či iných nečistôt na plochách fasády a terasy, ale aj na ceste, záhradnom nábytku či v bazéne. Vyčistiť znečistené miesta na staršej betónovej dlažbe  býva po zime veľmi ťažké, často až nemožné. Má vysokú nasiakavosť a všetky nečistoty rýchlo vsiaknu do dlažby. Na jar jej pomôže impregnačný náter, ktorý vytvorí ochranný film, zamedzí tvorbu machov v škárach, zníži výskyt „výkvetov“ – bielych fľakov a  chráni je proti UV žiareniu.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Foto zdroj: Envato Elements

Diskusia

Podobné články

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Masová inštalácia veterných turbín stavia svet pred nový problém. Vyradené zariadenia môžu nadmerne zaťažiť skládky. Predísť tomuto riziku je možné recykláciou. Možnosti opätovného využitia ukazujú detské ihriská v holandských mestách.

...
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Pri kúpe kuchynského elektrospotrebiča dostanete celú kopu dokumentov. Návod na používanie, vyhlásenie o zhode, certifikát o možnosti predaja na území EÚ, bezpečnostné inštrukcie a tak ďalej. Možno ste zachytili, že v niektorých štátoch sveta dostanete aj písomné poučenie, čo by ste so spotrebičom naozaj nemali robiť. Napríklad sušiť v mikrovlnke mačku, alebo nalievať do kávovaru kolový nápoj. Niekedy zaberá dokumentácia v škatuli toľko miesta čo...
Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Klasické chrómové alebo biele príslušenstvo a doplnky zariaďovacích predmetov už pomaly ale isto strácajú na popularite. Moderné kúpeľne a toalety vyžadujú nevšedný farebný koncept, a preto sú aktuálne obľúbené tmavšie farby, ako je antracitová, matná alebo lesklá čierna, prípadne rôzne odtiene sivej. Žiadaná je tiež zlatá alebo bronzová farba. Takto kreatívne tónované sprchové žliabky, odtokové sústavy, ovládacie dosky alebo ďalšie vybavenie zaž...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon