Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Zdieľané bývanie - ako, prečo, za koľko

Zdieľané bývanie - ako, prečo, za koľko

Chvíľkový trend alebo nový fenomén na trhu s nájomnými bytmi, ktorý bude oslovovať stále viacej ľudí? Aká budúcnosť čaká tzv. zdieľané bývanie a je možné, aby táto forma života oslovila široké spektrum obyvateľov?

S pojmom zdieľané bývanie sa stretávame stále častejšie, a to nielen v prípade študentov či skupín robotníkov. Po živote v prenájme, ktorý kladie dôraz na spoločné bývanie za účelom deľby nákladov vedúcej k úspore, pokukujú aj ďalšie skupiny obyvateľstva. Tie v ňom vidia viacero pozitív, vďaka ktorým sú ochotní zniesť aj nevýhody spojené s takýmto bývaním.

Ako sa býva zdieľanou formou?

Zdieľané bývanie môže mať viacero foriem. Najčastejšou je prenájom lôžka vo viacizbovom byte alebo dome. Nájomník tak žije v byte s viacerými ľuďmi, pričom o priestor sa delí ešte aj v izbe, kde spí. Ďalšou vyhľadávanou formou je život s viacerými ľuďmi naraz, no každý má vlastnú samostatnú izbu.

Prečo zdieľať bývanie s inými?

Pri zdieľanom bývaní je nutné oželieť súkromie a dostatok priestoru pre seba samého. To ale často nevadí študentom alebo robotníckym partiám, ktoré takýto spoločenský spôsob života zámerne vyhľadávajú. Aj keď to prináša isté mínusy, pre mnohých nájomníkov je to skvelý spôsob, ako nazbierať nové kontakty, zážitky, skúsenosti. A zároveň ušetriť na bývaní.

Koľko zdieľané bývanie stojí?

Táto forma života sa využíva najmä v lokalitách, kde je buď málo voľných bytov, alebo sú ich ceny vysoké. Zdieľané bývanie je tak spôsob, ako žiť v atraktívnej lokalite za podstatne menej peňazí. Ceny sa pohybujú rôzne v závislosti od lokality. Napr. v Bratislave sa dá nájsť posteľ v 3-izbovombyte aj za 150 €. V Košiciach a v Prešoveto môže byť o cca 50 € menej. V Nitrea v Banskej Bystrici idú ceny ešte nižšie a v starších bytoch vyjdú aj na 70 € mesačne.

Plusy a mínusy zdieľaného bývania:

+ nižšie náklady na bývanie

+ voľné lôžka sú dostupnejšie ako celé byty

+ možnosť nájsť a pestovať nové priateľstvá

+ pomoc pri problémoch s platením nájmu

 

- nedostatok súkromia a priestoru pre seba

- neporiadok, návštevy neznámych, spory

- prípadné zlé vzťahy kazia životnú pohodu

Zdieľané bývanie nie je pre každého a takmer vždy ide len o dočasnú záležitosť. Pri takejto forme bývania by bolo problémom aj zakladanie rodiny a vedenie bežného „dospeláckeho“ života. Nehovoriac o tom, že nájomník nežije sám a zároveň je v cudzom, takže si nemôže zariadiť domácnosť podľa seba.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Foto zdroj: Envato Elements

Diskusia

Podobné články

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

...