Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Fíha, z tohto vám padne sánka: Pozrite, ako mladý muž zrekonštruoval túto zrúcaninu!

Fíha, z tohto vám padne sánka: Pozrite, ako mladý muž zrekonštruoval túto zrúcaninu!

Hovorí sa, že niekedy je jednoduchšie a aj oveľa lacnejšie zbúrať starú stavbu a na jej mieste postaviť úplne novú budovu. Aj keď je to možno pravda, majiteľ tejto 200- ročnej horárne sa rozhodol, že sa do náročnej prerábky vrhne. A výsledok je fantastický!

Oblasť Šumavy na česko-rakúskych hraniciach je v súčasnosti obľúbenou turistickou destináciou pre tisícky ľudí. Malebné hory a dedinky svojou atmosférou skrátka návštevníkov lákajú na výlety ako magnet. Obyvatelia obce Nová pec však vedia veľmi dobre, že nie vždy to tak bolo. Ešte pred pár rokmi toto miesto doslova špatila stará horáreň, ktorá bola v takom zlom stave, že by sme o nej pokojne mohli hovoriť ako o zrúcanine. Štátny podnik sa o ňu vôbec nestaral a tak chátrala. Našťastie, našiel sa záchranca, ktorý ju zrekonštruoval naozaj vo veľkom. Jaromír Bůbal videl túto ruinu po prvý raz pred siedmimi rokmi a natoľko ho očarila, že sa rozhodol kúpiť ju. Samotná rekonštrukcia začala o dva roky neskôr. „Bola to ruina. Ten dom bol neobývateľný. Bol kompletne plesnivý, dispozície boli zlé. Nezostávalo nám nič iné, len ponechať iba obvodové múry a celé to postaviť nanovo. Snažili sme sa pritom dodržať ráz a ducha toho miesta, ktorým to bolo pred dvesto rokmi,“ povedal mladý a nadšený chalupár. Aktuálne je budova starej zrúcanej horárne z polovice 19. storočia doslova na nespoznanie a nádherne dopĺňa rozprávkový kolorit obce.

Sledujte reláciu Na chalupe každú nedeľu o 16:50 na JOJke!

p>Zdroj: Na chalupe

PR článok

Diskusia

Podobné články

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Mestská časť Bratislavy, Záhorská Bystrica, sa postupne rozrastá. Mnohých láka svojou kľudnou, zatiaľ stále vidieckou atmosférou. Charakter prostredia navyše výrazne dotvára príroda, zastavané územie sa nachádza v tesnom kontakte Malých Karpát. Pôvodnú zástavbu tvorili hlavne sedliacke domy, posledné roky tu vyrastajú aj kompletne nové súbory s nízkopodlažnými rezidenciami.

...
Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Stavba nemusí byť unikátnym dielom, hlavne nech vyzerá skvele na „selfie“ a nazbiera čo najviac lajkov. Práve takto myslia architekti, ktorí prepadli tzv. instatektúre. Mnohé z ich výtvorov majú od najkrajších stavieb sveta ďaleko, no umenie dobre zachyteného selfie z nich dokáže spraviť instagramový hit. Tým sú však aj vrcholové stavebné diela, ktoré boli postavené ešte dávno pred zrodom Instagramu.

...