Rekonštruujete? Poradíme vám, kedy je nutné stavbu ohlásiť.

Rekonštruujete? Poradíme vám, kedy je nutné stavbu ohlásiť.

Rekonštrukcia bytu, domu, kancelárie alebo akéhokoľvek iného priestoru, to nie sú len samotné stavebné úpravy. Ak sa chystáte svoju nehnuteľnosť renovovať, v tom prípade vás možno čaká aj zopár administratívnych úkonov, napr. ohlásenie stavby.

Nie každá renovácia vyžaduje ohlásenie stavby či v niektorých prípadoch rovno vybavenie stavebného povolenia. To, kedy je tento krok nutný, objasňuje legislatíva, konkrétne znenie Stavebného zákona. Pre jednoduchšiu orientáciu v tejto komplikovanej problematike vám tie najdôležitejšie rady a informácie prinášame aj my.Zdroj: www.pixabay.com

Stavebný zákon rozlišuje 3+1 možnosť postupu pred rekonštrukciou:

1. Stavebné povolenie – V prípade menších rekonštrukcií nie je stavebné povolenie nutné. To sa vydáva pri prácach, ktoré výrazne zasahujú do účelu, bezpečia alebo charakteru stavby. Ide napríklad o väčšie prístavby, zatepľovanie alebo iné zmeny tzv. dokončených stavieb.

2. Ohlásenie stavby – Proces ohlásenia stavby je podstatne jednoduchší. Nielenže nevyžaduje správne poplatky, dáva vám možnosť okamžite rekonštruovať.Stačí vopred písomne ohlásiť pripravované práce a počkať na rozhodnutie úradníkov.

3. Rekonštrukcia bez ohlásenia – Najjednoduchšou možnosťou je renovovať bez ohlásenia.Takýchto prípadov nie je vôbec málo, aj keď niektoré z nich končia problémami, pretože dané práce ohlásené byť mali, no neboli kvôli neznalosti zákona.

4. Správna úvaha stavebného úradu – Posledná možnosť je skôr výnimočná, no natrafiť na ňu môžete práve vy. Ide o prípady, pri ktorých bola rekonštrukcia ohlásená, no stavebný úrad rozhodol, že je nutné začať stavebné konanie a vydať stavebné povolenie.Zdroj: www.pixabay.com

Ohlásenie rekonštrukcie – kedy je nutné?

- pri drobných stavbách, udržiavacích prácach a stavebných úpravách

- pri jednoduchých stavbách, ktoré nevyžadujú územné rozhodnutie

- pri stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavným stavbám

Príklady prác, ktoré sa musia ohlasovať:

- úpravy, pri ktorých sa nemení vzhľad stavby

- udržiavacie práce ovplyvňujúce stabilitu stavby

- úpravy, ktoré nezasahujú do nosných konštrukcií

- drobné stavby bez dopadu na životné prostredie

- maliarske a natieračsképráce, úpravy fasádZdroj: www.pixabay.com

Stavebný zákon upozorňuje, že v prípade neohlásenia rekonštrukcie, ktorá to vyžaduje, môže byť stavebníkom vyrubená sankcia. Povinnosť ohlásiť stavbu však nemá byť len o vyhnutí sa pokute, ale aj o zodpovednosti stavebníka snažiaceho sa o bezpečný priebeh daných prác.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: www.pixabay.com

 

Diskusia

Podobné články

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Dobre navrhnúť detskú izbu tak, aby tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor. Obzvlášť tvrdý oriešok to býva, keď ide o menšiu detskú izbu. Nič ale nie je nemožné. Prečítajte si tipy od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon