
Ako si vybrať správnu klimatizáciu
Máte už dosť horúčavy vo vašej domácnosti? Poradíme vám, ako si vybrať a umiestniť klimatizáciu, ktorá vám nespôsobí zdravotné problémy.
Mnohí z nás majú s posedávaním pri klimatizačnej jednotke nejednu zlú skúsenosť. Problémy, ktoré nám klimatizácia spôsobuje, sú však väčšinou dôsledkom nesprávneho umiestnenia, nastavenia alebo používania. Moderné klimatizačné jednotky pamätajú na vaše zdravie a pri správnom používaní prinášajú skutočný komfort.
Radšej split ako kompakt
Aby ste sa doma cítili príjemne, dôležité je vybrať správny typ klimatizácie, ktorý zodpovedá vaším požiadavkám a podmienkam vo vašom obydlí. Pre rodinné domy a byty sú ideálne klimatizačné jednotky typu Split, ktoré majú oddelenú vonkajšiu a vnútornú jednotku. Jedna takáto jednotka je vhodná pre jednu miestnosť. Ak chcete zabezpečiť chladenie viacerých miestností a vyhnúť ovešaniu fasády množstvom bielych debničiek, je vhodnejší systém Multi-Split. Tento systém umožňuje na jednu vonkajšiu napojiť viacero vnútorných jednotiek (2 až 5 podľa značky), vnútorné jednotky sú vzájomne prepojené, ale dajú sa regulovať osobitne. Je to energeticky, no najmä esteticky výhodnejšie riešenie. Vnútorné jednotky môžete umiestniť na stenu nad úroveň hlavy, pod okno alebo do stropu v podobe kazetového modulu. Vonkajšie časti sa obvykle ukladajú na strechu, lodžiu, terasu alebo priamo na obvodovú stenu budovy. Z dôvodu nutnej pravidelnej údržby by však v každom prípade mali byť umiestnené na dostupnom mieste. Leto sa dá spríjemniť aj mobilnou kompaktnou jednotkou, ktorá spája všetky funkčne časti do jedného celku. Býva však len provizórnym riešením, má pomerne veľkú hlučnosť a podstatne nižšiu účinnosť ako splity.
Uvažujte ako odvádzať kondenzát
Pri hľadaní vhodného miesta pre umiestnenie klimatizácie treba myslieť na to, že v nej vzniká kondenzát, ktorý treba niekam odvádzať. Pre umiestnenie vonkajších klimatizačných jednotiek je ideálnym miestom strecha alebo balkón, kde je ho možné odvádzať napr. do dažďového odkvapu. Pri menších stavbách, pokiaľ to nikomu neprekáža, sa môže nechať voľne odkvapkávať. Ak umiestnime interiérovú jednotku hneď oproti vonkajšej, vyhneme sa akýmkoľvek stavebným úpravám. Niekedy však umiestnenie na vnútornej strane nie je vyhovujúce z hľadiska komfortu a zdravia užívateľov. Ak by nám studený vzduch vnútornej jednotky mal prúdiť v spálni na hlavu, alebo pri pracovnom stole na chrbát, je lepšie posunúť ju na iné miesto vo vzdialenosti do 15 m. Malá rúrka, ktorá slúži na odvod kondenzátu sa potom môže napojiť na kanalizačný odtok v kuchyni alebo v kúpeľni.
Klímu treba správne nadimenzovať
Rozhodujúcim kritériom pri dimenzovaní klímy je tepelná záťaž, ktorá závisí od objemu miestnosti, veľkosti okien, použitého tienenia (vnútorné alebo vonkajšie žalúzie, okenné fólie atď.) orientácii na svetové strany. Posúdiť ju a navrhnúť potrebný výkon a rozmiestnenie jednotiek by mal manažér firmy, u ktorej klimatizáciu kupujete. Pri nastavovaní konkrétnych parametrov nepreháňajte. Nesprávne nastavená klíma vedie k rýchlemu opotrebeniu zariadenia a má nepriaznivý vplyv na pohodu užívateľov. Prudké teplotné skoky, vysoká rýchlosť prúdenia vzduchu a nevhodná vlhkosť vám ľahko spôsobia bolesti hlavy, pálenie očí, podchladenie a následne oslabenie imunitného systému.
Zdroj: Samsung
Všímajte si hlučnosť
Pri klíme, ktorá vám má robiť spoločnosť 6 až 8 hodín denne, je dôležitá aj hlučnosť prevádzky. Podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR by mala dosahovať klimatizačná jednotka cez deň hladinu 40 dB, v noci 30 dB.
Aký filter je pre vás ten správny
Do klimatizačnej jednotky patrí aj účinný filter proti prachu, peľu a nečistotám. V obytných miestnostiach sa bežne používajú filtre triedy G4 (hrubé častice, kvetový peľ) a F5 (jemný prach, cementový prach, výtrusy). Filtre s vyššou účinnosťou je potrebné špeciálne doobjednať. Pre údržbu klimatizačnej jednotky je dôležité vymeniť filter aspoň raz za rok, najlepšie pred začiatkom sezóny. V tom čase je vhodné vykonať aj jej servisnú prehliadku.
Nedajte sa zlákať špeciálnymi funkciami
Pre niektoré funkcie, na ktoré výrobcovia lákajú zákazníkov neexistujú žiadne normy. Jedná sa hlavne o iónové osviežovače, kyslíkové sprchy, generátory častíc striebra, či iné zariadenia, ktorých úlohou je zneškodňovať chemické látky a choroboplodné zárodky vo vzduchu. Je možné, že vám vzduch osviežia, ale nikto vám nezaručí, že sa nejedná len o marketingový ťah.
Klímu treba správne používať
Optimálna teplota, na ktorú klímu nastavíme, by mala byť približne o 6 až 8 °C nižšia ako vonkajšia. Na jednotke sa dá nastaviť aj režim, ktorý určuje rýchlosť prúdenia vzduchu, väčšina modelov ponúka 3 až 5 typov, od veľmi tichej prevádzky až po turbo režim. Smer prúdenia sa dá tiež na všetkých súčasných modeloch usmerňovať pomocou lamiel, niektoré typy umožňujú vertikálnu reguláciu, modernejšie produkty aj 3D distribúciu vzduchu. Na ľudský organizmus pôsobí priaznivejšie, keď studený vzduch neprúdi dlhodobo na to isté miesto a s príliš veľkou intenzitou.
Zdroj: Daikin
Klíma z hľadiska energie
Bežné klimatizačné jednotky majú veľmi dobré využitie spotrebovanej elektrickej energie, ktoré je od 2,5 kWh a vyššie (označuje sa EER pre chladenie a COP pre ohrev). Znamená to, že pri odbere 1 kWh elektrickej energie vydá zariadenie minimálne 2,5 kWh chladiacej alebo tepelnej energie. Z toho vyplýva, že sa oplatí kupovať kvalitnejšie zariadenia s vyšším EER/COP, aby sa ušetrilo na prevádzkových nákladoch.
Aby klíma nebolela alebo na čo dávať pozor
- Prenechajte návrh výkonu a rozmiestnenie klimatizačných jednotiek odborníkom. Tí, ktorí vás presvedčia dobrými referenciami, vedia, kde sa šetriť oplatí a kde nie.
- Nízka cena a neznáma značka klimatizačného zariadenia sa môže odraziť vo vysokej spotrebe energie, nízkej účinnosti, vysokej hlučnosti a poruchovosti produktu.
- Hlučnej klimatizácii sa vyhnete, ak zvolíte typ, ktorý má umiestnený kompresor mimo interiéru. Pozerajte radšej po splitových modeloch, ako po kompaktných.
- Rovnomerné rozdelenie vzduchu so stabilnou teplotou zaistí invertor a usmerňujúce pohyblivé lamely na výfukovej časti. Efektívnejšie je klimatizáciu nevypínať, nárazový odber prúdu pri zapínaní je až 8-krát vyšší než hladká prevádzka modelu, pri ktorej sa priestor udržiava na stabilnej teplote.
- Nedostatočný servis alebo úplne chýbajúca údržba klimatizačného zariadenia zapríčiní zníženie životnosti zariadenia, zanesenie potrubí a filtrov. Zo zanesených filtrov získate viac škody ako osohu.
Zdroj: Nehnutelnosti.sk
Zdroj foto: Daikin, Samsung, old.najklima.sk