Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Dychberúca chalúpka ako vystrihnutá zo skanzenu: Neuveríte, kedy bola postavená!

Dychberúca chalúpka ako vystrihnutá zo skanzenu: Neuveríte, kedy bola postavená!

V rámci obľúbenej relácie Na chalupe sme sa aj tento raz vybrali na krásnu, priam rozprávkovú chalúpku v lone prírody na Šumave. Príbeh chalupára Pavla vás presvedčí, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá.


Posledná epizóda aktuálnej sezóny relácie Na chalupe bude patriť krásnej drevenej chalúpke, ktorá sa nachádza v dedinke Čeletice na českej Šumave. Jej majiteľom je Pavel Matura. Veľký milovník skanzenov, ktorému sa podarilo navštíviť všetky takéto miesta naprieč celým Slovenskom a Českom. Zrejme aj tam čerpal inšpiráciu na stavbu svojej oázy relaxu. „Chalupu, ktorá je tu neďaleko, sme začali rekonštruovať v roku 1995. Keďže sme potrebovali jednu sezónu sa niekde ubytovať, pretože tam nebola strecha a strop, povedali sme si, že musíme si nájsť provizórne obydlie. A vzniklo z toho toto,“ vysvetlil.

Na vonkajší obklad využil trámy, ktoré dostali od známych. Zaujímavosťou ale je, že ich nijako povrchovo neupravoval. Napriek tomu (alebo možno práve preto?) vyzerajú naozaj malebne. „Čo sa týka náterov, do dnešnej doby som nenašiel žiadny, ktorý by bol vhodný, a s ktorým by som bol spokojný. Pretože všetky lazúry sa časom olúpu. Kedysi sa tiež žiadne nátery nerobili... Takže, najlepšie je to drevo nechať tomu prirodzenému zreniu, tomu krásnemu starnutiu. Časom to získa nádhernú patinu,“ vysvetlil. Ako vyzerá interiér tejto chalúpky a aké ukrýva vychytávky?

Nenechajte si ujsť reláciu Na chalupe každú nedeľu o 16:50 na JOJke!

Zdroj (text/foto): Na chalupe

PR článok

Diskusia

Podobné články

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Projekt Kolísky pokračuje vo vytváraní novej štvrte v Záhorskej Bystrici

Mestská časť Bratislavy, Záhorská Bystrica, sa postupne rozrastá. Mnohých láka svojou kľudnou, zatiaľ stále vidieckou atmosférou. Charakter prostredia navyše výrazne dotvára príroda, zastavané územie sa nachádza v tesnom kontakte Malých Karpát. Pôvodnú zástavbu tvorili hlavne sedliacke domy, posledné roky tu vyrastajú aj kompletne nové súbory s nízkopodlažnými rezidenciami.

...
Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Instatektúra – keď stavby zbierajú lajky na Instagrame

Stavba nemusí byť unikátnym dielom, hlavne nech vyzerá skvele na „selfie“ a nazbiera čo najviac lajkov. Práve takto myslia architekti, ktorí prepadli tzv. instatektúre. Mnohé z ich výtvorov majú od najkrajších stavieb sveta ďaleko, no umenie dobre zachyteného selfie z nich dokáže spraviť instagramový hit. Tým sú však aj vrcholové stavebné diela, ktoré boli postavené ešte dávno pred zrodom Instagramu.

...