Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Mladomanželské pôžičky na bývanie sú späť

Mladomanželské pôžičky na bývanie sú späť

Sú späť, vstávajú z mŕtvych, naberajú druhý dych. Kedysi preslávené mladomanželské pôžičky sa vrátili na scénu. Od 1. júla sú tak ďalšou z alternatív pre mladých ľudí, ktorí potrebujú pomôcť s financovaním bývania.

Staršie ročníky si známe mladomanželské pôžičky nielen pamätajú, ale mnohí ich v minulosti aj využili. Obľúbený štátny benefit však s pádom bývalého režimu odišiel do zabudnutia. No nie navždy. Jeho príbeh začal 1. júla 2019 písať ďalšiu epizódu, ktorej súčasťou sa majú stať stovky mladomanželských párov.

Kto môže mladomanželskú pôžičku získať:

- mladomanželské páry s vekom žiadateľov najviac do 35 rokov

- páry, ktorých spoločný mesačný príjem nepresahuje 1427,36 €

- páry, ktoré podajú žiadosť najneskôr do 12 mesiacov od svadbyZdroj: www.pixabay.com

Príjmový strop mladomanželov sa bude meniť

Vyššie uvedený príjmový strop je platný len na tento rok. Jeho výška sa bude v závislosti od metodiky výpočtu príjmovej hranice pravidelne obmieňať. Strop je totiž nastavený na úrovni 4-násobku životného minima, čo v prípade bezdetného manželského páru aktuálne vychádza na 1427,36 €.

V akej výške budú tieto pôžičky poskytované

Na novostavby – Maximálna výška pôžičky je 75 000 €. Jej čerpanie prebieha v 2 etapách. V rámci tej 1. si možno požičať 15 000 € s dobou splatnosti 15 rokov. V 2. fáze je možné získať sumu do zvyšných 60 000 € so splatnosťou 20 rokov.

Na staršie nehnuteľnosti – Maximálna výška pôžičky je 50 000 €, pričom jej objem nemôže presiahnuť 75 % ceny nehnuteľnosti. To ale platí len pri kúpe. Pri financovaní rekonštrukcie sa maximum stanovilo na 30 000 €.Zdroj: www.pixabay.com

Aké nehnuteľnosti možno pôžičkou financovať

- byty s výmerou do 80 m² vrátane balkóna

- domy s výmerou do 120 m² vrátane garáže

O ktoré benefity sa staronová pôžička opiera:

Fixácia úroku na celé obdobie splácania – Jedným z najväčších plusov tohto typu pôžičky je fixácia úrokovej sadzby na úrovni 1 % počas prvých 15 rokov splácania a fixácia vo výške 2 % pri zvyšnej čiastke so splatnosťou na 20 rokov.  

Odpustenie istiny pri narodení až 3 detí – Žiadatelia sa môžu pri splácaní tešiť aj na bonus v podobe odpustenia istiny vo výške 2000 € pri narodení dieťaťa. Využiť sa dá opakovane, a to až pri 3 narodených deťoch.Zdroj: www.pixabay.com

Návrat mladomanželskej pôžičky je plusom, no problémom je obmedzený rozpočet určený na poskytovanie takýchto úverov. Nehovoriac o tom, že žiadosti sa schvaľujú len v obdobiach od apríla do októbra. Mladomanželia by tak v snahe získať peniaze mali ŠFRB predložiť žiadosť čo najskôr. 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: www.pixabay.com

Diskusia

Podobné články

Ako si vybrať správny matrac

Ako si vybrať správny matrac

Nákup nového matraca nie je malou investíciou, bude však vašim spoločníkom každú noc na dlhú dobu a preto jeho výberu venujte veľkú pozornosť. Oceníte to každé ráno, keď sa zobudíte bez bolestí, svieži a plní energie. Poradíme vám, na čo by ste sa mali pri novom matraci určite pýtať.

...
Aké podlahy sa najviac hodia do spálne

Aké podlahy sa najviac hodia do spálne

Podlahám patrí v interiéroch významné miesto. Ich funkcia nie je len estetická. Vhodný typ krytiny plní aj praktickú úlohu, v rámci ktorej sa stará o pohodlie, tepelný komfort a tlmenie zvuku pri chôdzi. Obzvlášť to platí pri podlahe, ktorú si vyberáme do spálne.

...
Úsporné bývanie v súlade s prírodou

Úsporné bývanie v súlade s prírodou

O EKO bývaní a návrate k tradičným materiálom v stavebníctve počujeme takmer na každom kroku. A zrejme to nebude len tak, pre nič za nič. Pozitívom je, že výrobcovia stavebných materiálov, developerské firmy aj individuálni stavitelia tomuto hlasu načúvajú a prispôsobujú mu svoju činnosť.

...