Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

Plány na zhodnotenie areálu po trnavskom cukrovare existujú už dlho. Posledná cukrovarnícka kampaň prebehla v roku 2004, odvtedy budovy výrazne chátrajú.

V roku 2007 bol schválený a zatiaľ aj stále platí Územný plán zóny Trnava - Cukrovar vypracovaný ateliérom EKOPOLIS Bratislava. Komplexne rieši transformáciu bývalej priemyselnej oblasti a jej priľahlých území v atraktívnom susedstve historického jadra Trnavy. Vzhľadom na jeho polohu sa totiž ponúka možnosť vytvoriť pokračovanie hlavného pešieho ťahu, ktorý v súčasnosti vedie ulicami Hlavná a Štefánikova. Druhú menovanú má napríklad v budúcnosti čakať prestavba posilňujúca jej mestský charakter.

Vizualizácia 1. etapy obytnej zóny Trnava - Cukrovar; Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s.

Až doposiaľ sa v dotknutom území nezaznamenali výraznejšie aktivity prispievajúce k zmysluplnému začleneniu do mestskej štruktúry. Po dlhšej nečinnosti sa však veci začali hýbať. Na severozápade zóny pri križovatke ulíc Cukrová a Pri Kalvárií plánuje investor UNITED INDUSTRIES, a.s. výstavbu polyfunkčného súboru s názvom Obytná zóna Trnava - Cukrovar, 1. etapa, s dominantným podielom bývania.

Nárožie, na ktorom vznikne nová obytná zóna; Zdroj: Novostavby.sk

Obsahovať bude štyri bytové domy s maximálne štyrmi nadzemnými podlažiami. Autor projektu, spracovateľ Územného plánu Trnavy, Ing. arch. Peter Zibrin, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Pavlom Zibrinom orientovali obytné priestory výhradne na juh, východ a západ. Súčasťou má byť aj občianska vybavenosť v jednom z bytových domov, umiestnená s ohľadom na plánovaný uličný priestor navrhovaný s úmyslom zabezpečiť mestskosť priestoru.

Budovy bývalého cukrovaru; Zdroj: Novostavby.sk

Týmto prvým krokom by sa mali postupne začať napĺňať ambície na rozšírenie existujúceho centra Trnavy o ďalšiu užívateľsky prívetivú časť. V prípade, že proces schvaľovania prebehne bez problémov, so zahájením výstavby sa počíta na jar budúceho roka.

Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s., Novostavby.sk

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Jurkovičova továreň v novom susedstve 

Eurovea II pokračuje                                             

Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Bývanie v Nitre III. - značka - Vidiecka atmosféra

Bývanie v Nitre III. - značka - Vidiecka atmosféra

V predchádzajúcich článkoch venovaným bývaniu v Nitre sme sa pohybovali na území Starého mesta. Pozreli sme sa na dve rozdielne lokality, na breh rieky Nitra a rovnako do spoločensky aktívnej oblasti naozaj mestského charakteru, rozkladajúcej sa v blízkosti pešej zóny, Štefánikovej triedy.

...