Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

Areál trnavského cukrovaru konečne začína svoju transformáciu

Plány na zhodnotenie areálu po trnavskom cukrovare existujú už dlho. Posledná cukrovarnícka kampaň prebehla v roku 2004, odvtedy budovy výrazne chátrajú.

V roku 2007 bol schválený a zatiaľ aj stále platí Územný plán zóny Trnava - Cukrovar vypracovaný ateliérom EKOPOLIS Bratislava. Komplexne rieši transformáciu bývalej priemyselnej oblasti a jej priľahlých území v atraktívnom susedstve historického jadra Trnavy. Vzhľadom na jeho polohu sa totiž ponúka možnosť vytvoriť pokračovanie hlavného pešieho ťahu, ktorý v súčasnosti vedie ulicami Hlavná a Štefánikova. Druhú menovanú má napríklad v budúcnosti čakať prestavba posilňujúca jej mestský charakter.

Vizualizácia 1. etapy obytnej zóny Trnava - Cukrovar; Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s.

Až doposiaľ sa v dotknutom území nezaznamenali výraznejšie aktivity prispievajúce k zmysluplnému začleneniu do mestskej štruktúry. Po dlhšej nečinnosti sa však veci začali hýbať. Na severozápade zóny pri križovatke ulíc Cukrová a Pri Kalvárií plánuje investor UNITED INDUSTRIES, a.s. výstavbu polyfunkčného súboru s názvom Obytná zóna Trnava - Cukrovar, 1. etapa, s dominantným podielom bývania.

Nárožie, na ktorom vznikne nová obytná zóna; Zdroj: Novostavby.sk

Obsahovať bude štyri bytové domy s maximálne štyrmi nadzemnými podlažiami. Autor projektu, spracovateľ Územného plánu Trnavy, Ing. arch. Peter Zibrin, PhD. v spolupráci s Ing. arch. Pavlom Zibrinom orientovali obytné priestory výhradne na juh, východ a západ. Súčasťou má byť aj občianska vybavenosť v jednom z bytových domov, umiestnená s ohľadom na plánovaný uličný priestor navrhovaný s úmyslom zabezpečiť mestskosť priestoru.

Budovy bývalého cukrovaru; Zdroj: Novostavby.sk

Týmto prvým krokom by sa mali postupne začať napĺňať ambície na rozšírenie existujúceho centra Trnavy o ďalšiu užívateľsky prívetivú časť. V prípade, že proces schvaľovania prebehne bez problémov, so zahájením výstavby sa počíta na jar budúceho roka.

Zdroj: UNITED INDUSTRIES, a.s., Novostavby.sk

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Jurkovičova továreň v novom susedstve 

Eurovea II pokračuje                                             

Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Diskusia

Podobné články

Projekt “Jedno staromestské átrium” zvíťazilo v súťaži o zveladenie dvora

Projekt “Jedno staromestské átrium” zvíťazilo v súťaži o zveladenie dvora

Výsledky súťaže “Nech žije náš dvor” už poznáme. Spoločnosť YIT Slovakia, ktorá ju vyhlásila v decembri minulého roka, sa rozhodla venovať finančné prostriedky na revitalizáciu týchto dôležitých a pritom často zanedbávaných vonkajších priestorov. O peňažnú podporu a zároveň mentoring sa nakoniec uchádzalo 25 majiteľov súkromných i verejných dvorov. 

...
Jurkovičova továreň v novom susedstve

Jurkovičova továreň v novom susedstve

Vzhľad našich sídiel sa postupom času samozrejme mení, najmä za posledné roky sledujeme ako ho pretvára masívny stavebný rozmach. Nová výstavba rozlohou v mnohých prípadoch predbehla pôvodné štruktúry a obce tak dostávajú odlišný charakter.

...
Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Floriánka umožňuje individuálny prístup k vlastnému bývaniu

Mestská časť Bratislavy, Záhorská Bystrica, si svoj vidiecky ráz do značnej miery zachovala do dnešných dní. Samozrejme, výrazné stavebné aktivity zasahujú aj toto územie. K pôvodnej zástavbe zloženej prevažne z vidieckych domov pribúdajú nové štruktúry v podobe zón s viacpodlažnými rezidenciami, ktoré už dnes začínajú podstatne ovplyvňovať náš dojem z celej oblasti.

...