Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ako nahlásiť trvalý pobyt v prenájme a na čo si dať pozor

Ako nahlásiť trvalý pobyt v prenájme a na čo si dať pozor

Slovenská legislatíva umožňuje mať nahlásený trvalý pobyt aj v prenajatom byte. Toto právo si ale neuplatňuje veľa nájomníkov. Často z neznalosti postupu, ako takýto pobyt nahlásiť, alebo kvôli rizikám s ním spojeným.

Nie je to nič bežné, no zopár prípadov nahlásenia trvalého pobytu v prenajatom byte sa nájde v každom okrese. Napriek tomu, že využitie takejto možnosti má aj nejaké úskalia, s pomocou osvedčených tipov bude bezproblémovou a možno aj prínosnou súčasťou nájomného vzťahu.Zdroj: www.pixabay.com

Prihlásenie má len evidenčný charakter

Častým dôvodom neochoty súhlasiť s trvalým pobytom nájomníka zo strany majiteľa bytu sú obavy z jeho nárokovania na danú nehnuteľnosť. Znenie zákona ale hovorí jasne. Nájomcom žiadny vlastnícky nárok nevzniká. Prihlásenie má evidenčný charakter a využíva sa výhradne na právne a korešpondenčné účely.

2 možnosti prihlásenia trvalého pobytu:

K nahláseniu je potrebná účasť oboch strán. Bez súhlasu majiteľa bytu, ktorý môže využiť 2 spôsoby nahlásenia, príslušný úrad trvalý pobyt neschváli.

Písomný súhlas – Prenajímateľ spíše súhlas písomne a spolu s úradne osvedčeným podpisom ho doručí na príslušný úrad. Ku korešpondencii priloží aj kópiu listu vlastníctva. 

Osobné ohlásenie – Prenajímateľ navštívi ohlasovňu na mestskom alebo obecnom úrade, kde vyplní prihlasovací lístok, ku ktorému priloží list vlastníctva. Tým bude jeho súhlas oficiálny.Zdroj: www.pixabay.com

Na čo si má dať pozor prenajímateľ

Trvalý pobyt v prenájme nie je pre vlastníka bytu žiadnou hrozbou. Pozor si však musí dať na vymedzenie vlastníctva bytového zariadenia. To je pre prípad exekúcie uvalenej na nájomníka nutné zahrnúť do nájomnej zmluvy. Exekútor by totiž v domnení, že ide o nájomcov majetok, mohol zabaviť hnuteľné veci z bytu patriace prenajímateľovi. Práve zapísaním tohto majetku do zmluvy bude vlastníctvo preukázané a tým pádom majetok nezabavený.

Na čo si má dávať pozor nájomník

U nájomníkov sú riziká spojené s trvalým pobytom úplne iné. Pozor si treba dávať hlavne pri odhlasovaní pobytu. K tomu by malo dôjsť ihneď po ukončení nájomnej zmluvy, inak budú nájomníkom po presťahovaní do iného mesta účtované dvojité poplatky za smeti, výťah alebo TV anténu. Zdroj: www.pixabay.com

Prihlásenia trvalého pobytu nájomníka v prenajatom byte sa majitelia zvyknú obávať aj kvôli prípadným komplikáciám pri ukončení nájmu. To je však mýtus. Odhlásenie prebehne celkom jednoducho. Stačí predložiť úradu písomný doklad o ukončení a trvalý pobyt sa zruší. Plusom je, že na urýchlenom odhlásení by minimálne kvôli uvedeným dvojitým poplatkom mal mať záujem aj samotný nájomník.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Foto zdroj: www.pixabay.com

Diskusia

Podobné články

10 odtieňov šedej v interiéri prebudí vašu vášeň

10 odtieňov šedej v interiéri prebudí vašu vášeň

Sivá už dávno nie je v našich interiéroch popoluškou, práve naopak. Ťažko nájdete takú univerzálnu, flexibilnú a nadčasovú farbu. Podľa odtieňa, ktorý zvolíte, môže byť odvážnym pútačom alebo skvelým tímovým hráčom. Poradíme vám, aké tóny sa hodia do rôznych miestností a kombinácií.

...