Top 6 najznámejších filmových miest v Chorvátsku | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Azet prihlásenie
Top 6 najznámejších filmových miest v Chorvátsku

Top 6 najznámejších filmových miest v Chorvátsku

Chorvátsko nie je len obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, ale čoraz častejšie aj lokalitou európskych a hollywoodskych filmárov. Keď budete na brehu Jadranu vylihovať na pláži, pozrite sa, či vo vašom okolí nechodil aj Pierce Brosnan či Samuel L. Jackson...

6. Biela vrana - Rijeka

Mesto Rijeka, ktoré sa v roku 2020 stane Hlavným mestom európskej kultúry, poskytuje krásne prostredie pre natáčanie filmov. Naposledy bolo dejiskom zrodu filmu britsko – francúzskej koprodukcie Biela vrana. Je to tretí režisérsky pokus oskarového herca Ralpha Fiennese, životopisná dráma inšpirovaná osudmi ikonického baletného tanečníka Rudolfa Nureyeva. Okrem tohto filmu v Rijeke bolo tiež natočených niekoľko dielov známeho akčného televízneho seriálu Protiúder.

Zdroj: adriatic.hr

Zdroj: britishcinematographer.co.uk

5. Diana - Opatija

V malebnom letovisku Opatija v Kvarnerskom zálive sa natáčal životopisný príbeh slávnej britskej princeznej Diany. Film, v ktorom ju stelesňuje  slávna herečka Naomi Watts, zobrazuje posledné dva roky jej života. Opatija je jednou z najobľúbenejších turistických destinácií v Chorvátsku a tento film atraktivitu mesta ešte posilnil. Filmári využili nielen prírodnú rozmanitosť, ale aj historické dedičstvo kraja.

Zdroj: adriatic.hr

Zdroj: trendencias.com

4. Star Wars VIII - Rovinj

Istria je obľúbeným miestom mnohých režisérov, pretože má architektonické a prírodné črty pripomínajúce duch talianskych regiónov. Práve tieto mestečká, ako napríklad Rovinj, slúžili ako inšpirácia pre tvorcu série Star Wars George Lucasa. Epizóda VIII „Poslední Jediovia“ sa natáčala v čarovnom prostredí Rovinje i Dubrovniku. Rovinj sa stala cieľom Hollywoodu aj v roku 2018 vďaka prebiehajúcemu natáčaniu pokračovania akčného filmu Zabiják & bodyguard so Salmou Hayek, Ryanom Reynoldsom a Samuel L. Jacksonom.  

Zdroj: hr.n1info.com

Zdroj: croatiaweek.com

3. Mamma mia Here We Go Again – ostrov Vis

Druhá časť úspešného filmu Mamma Mia bola natočená na ostrove Vis, ktorý bol dlhú dobu izolovaný, pretože na ňom bola umiestnená dôležitá vojenská základňa. Záhady a krásy Visu však nemohli zostať dlho ukryté a režiséri nezabudnuteľného filmu ho zaregistrovali a premiestnili sa tam z gréckeho strediska Kalokairi. Ostrov pre nich predstavoval pokojnú destináciu, kde môžete zažiť starú stredomorskú atmosféru bez veľkých davov. Spočiatku vládli obavy, že príchod veľkých hviezd, akými sú Meryl Streep, Pierce Brosnan či Colin Firth spôsobí rozruch ako na Kalokairi. Grécky ostrov, na ktorom bol natočený prvý film, sa po čase totiž stal centrom masového cestovného ruchu. Našťastie na Vise si vychutnávali prírodné krásy v mieri a keďže sa filmový štáb rozhodol svoj pobyt na ostrove predĺžiť, hovorí to veľa o jeho príťažlivosti.

Zdroj: adriatic.hr

Zdroj: weheartit.com

2. Winnetou - Starigrad - Paklenica

Vďaka výnimočnej kráse nedotknutej prírody chorvátskych národných parkov Paklenica, Plitvické jazerá či Krka boli tieto miesta vybrané ako „pravý“ Divoký Západ na natáčanie legendárnych filmov o náčelníkovi Apačov Winnetouovi podľa románov nemeckého autora Karla Maya. V rokoch 1962 až 1968 sa tu v koprodukcii medzi berlínskym štúdiom Rialto Film a spoločnosťou Jadran Film nakrúcalo 11 indiánskych filmov. Sedem z nich bolo natočených v Paklenici a duch indiánskeho náčelníka v tomto kraji stále žije. Všetky filmové štáby vtedy bývali v Moteli Paklenica, v ktorom bolo v roku 2009 otvorené Múzeum Karla Maya a Winnetoua, v ktorom sú zachované originálne artefakty. A nielen to. V Starigrad – Paklenica ponúkajú cestovné kancelárie výlety po stopách Winnetoua a zachovávajú tradíciu série filmov. Môžete sa prechádzať po horských cestách Paklenice, fotografovať safari na svahoch Velebitu, plaviť sa po smaragdovo zelenej rieke Zrmanja či obdivovať  úchvatné výhľady z Parizevacka glavica.

Zdroj: rivijera-paklenica.hr

Zdroj: rivijera-paklenica.hr

Zdroj: croatiaweek.com

1. Hra o tróny - Dubrovnik

Vďaka kultovej sérii HBO Hra o tróny sa stalo mesto Dubrovnik populárnym takmer za jednu noc. Hoci sa seriál natáčal po celej Európe, chorvátska lokalita hrala významnú úlohu, bola totiž hlavným mestom Západozeme, Westeros, teda King's Landing. Mestečko malo pre filmárov všetky benefity – zachovanú historickú architektúru s čarovnými červenými strechami i prirodzenú rozmanitosť. Odvtedy láka fanúšikov z celého sveta. Pred týmto vrcholom slávy ho však obývali filmári už viackrát. Napríklad tvorcovia Star Wars ho premenili na galaktické mesto Canto Bight, bol tiež prezentovaný ako stredoveký Nottingham v poslednej filmovej adaptácii o slávnom hrdinovi Robinovi Hoodovi a natáčali sa v ňom aj scény pre historické série Borgiovia.

Zdroj: costacruises.com

Zdroj: croatiaweek.com

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: adriatic.hr, crotiaweek.com, costacruises.com, trendencias.com, dubrovnik-walking-tours.com, rivijera-paklenica.hr, weheartit.com, hr.n1info.com, britishcinematographer.co.uk

Diskusia

Podobné články

Bunker za 1,9 mil. USD ako umelecké dielo

Bunker za 1,9 mil. USD ako umelecké dielo

Bunker nemusí byť iba chladným a neosobným miestom, ktorého jedinou funkciou je slúžiť ako núdzové útočisko. S dobrým interiérovým dizajnom a dôrazom na vytvorenie pohodovej atmosféry môže plniť aj obytnú a estetickú úlohu. Obzvlášť v prípade, ak je zriadený ako špičkové umelecké dielo.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame