Dáva vám chladnička signály, že už má tepla dosť? Pozrite sa, čo znamenajú
Nie je žiadnym tajomstvom, že chladničky majú najviac porúch v lete. Teplotný rozdiel, ktorý musia zvládnuť, je totiž aspoň o 7 – 10 °C väčší. Keď spozorujete divné javy, ktoré sa s ňou predtým nediali, nemusíte hneď volať opravára. Niektoré chybičky môžete diagnostikovať aj sami.
Podozrivé zvuky
Praskanie a pukanie v chladničke býva väčšinu spôsobené tepelnou rozťažnosťou materiálu. Môžu ho vydávať hrnce vo vnútri alebo samotný plášť chladničky. Ide o bežný prevádzkový stav a nie o poruchu. Zvláštne vibrácie však môže spôsobovať aj to, že spotrebič nie je v rovine. Vtedy stačí nastaviť nožičky, pomôže vám pri tom vodováha. napovie viac. Prípadne vám mohol padnúť nejaký predmet za chladničku a ani ste si toho nevšimli. Príliš hlučný kompresor počas samotného chladenia môže signalizovať jeho nadmerné opotrebenie. V takomto prípade vám neostáva nič iné, ako zavolať servisného technika, ktorý prípadnú poruchu často identifikuje pomocou sluchu.
Zdroj: kombo.sk
Slabé chladenie
Keď zistíte, že chladnička akosi „nestíha“ chladiť, môže byť príčinou zle nastavený termostat. Ak ste teplotu nastavili v chladnejšom období, v lete možno potrebuje o 1 – 2 stupne posunúť. Ideálna teplota pre hlavný chladiaci priestor v chladničke je 5 – 7 °C. Medzi vrchnou a spodnou časťou môže byť rozdiel až 6 °C. Príčinou nedostatočného chladenia môže byť tiež umiestnenie v blízkosti zdroja tepla. Môže ním byť sporák, rúra alebo slnečné lúče z okna. Ideálna poloha chladničky je teda v tieni a v dostatočnej vzdialenosti od ostatných spotrebičov. Nezabúdajte ani na dostatočný odstup od okolitých predmetov a stien, aby mohol vzduchu okolo kondenzátora, teda mriežky na zadnej strane chladničky, voľne prúdiť. Výrobcovia odporúčajú odstup minimálne 5 cm zozadu a 2 cm sprava i zľava. Aspoň raz za 2 roky je dobré tieto mriežky očistiť od prachu, aby čo najlepšie odvádzali teplo. Buď jemnou kefkou s dlhým vlasom, prípadne štetcom v kombinácii s vysávačom. Nižší chladiaci výkon môžete spôsobiť aj umiestnením veľkého množstva potravín alebo rozmerných nádob tesne k zadnej vnútornej stene chladničky. Tam sa nachádza výparník, ktorý priestor ochladzuje a veľkými prekážkami zabránite prúdeniu chladného vzduchu vo vnútri.
Zdroj: sk.pctech-support.com
Namŕzanie chladničky
Pri chladničkách bez beznámrazovej technológie No frost to býva bežný jav pri kondenzácii vlhkosti vo vnútornom priestore. Ak je chladnička vybavená automatickým rozmrazovaním, vlhkosť by mala stekať na dno a cez malý otvor von do zbernej nádoby. Ak napriek tomu chladnička namŕza, môže to byť spôsobené tým, že ju príliš často otvárate, tesnenie na dverách je opotrebované a netesní, alebo tým, že do nej ukladáte teplé potraviny. Ak zistíte, že problémom je tesnenie, výmenu zvládnete aj svojpomocne.
Zdroj: Whirlpool
Jazierko na spodku chladničky
Ak nejde len o bežné „orosenie, ale poriadnu mláku, skontrolujte kanálik na zadnej vnútornej stene chladiaceho priestoru. Pri samoodmrazovacích chladničkách cezeň steká skondenzovaná voda dozadu. Problém nastane, ak sa dierka upchá a voda steká na dno alebo do boxov na zeleninu. Stačí otvor uvoľniť umelohmotným kolíkom, ktorý je súčasťou výbavy, alebo špáradlom či drôtikom.
Zdroj: sk.pctech-support.com
Chladnička nechladí vôbec
Najskôr skontrolujte prívod elektriny. Ak sa v chladničke svieti, potrebný zdroj asi dostáva. V priebehu dňa však mohol nastať výpadok elektriny a po jej opätovnom zapojení sa môže stať, že termostat potrebuje nejaký čas na „naštartovanie“. Ak sa ani po dlhšom čase kompresor nespustí, je potrebné zavolať servisného technika.
Zdroj: Nehnutelnosti.sk, topbyvanie.sk
Zdroj foto: Envato Elements, kombo.sk, sk.pctech-support.com, Whirlpool