
Kamenný koberec aj do interiéru. Prečo nie?
Kamenné materiály v interiéri boli pre dizajnérov dlhé roky tabu. Záujem o nové trendy ich však prinútil hľadať originálne riešenia. Takým je aj kamenný koberec, ktorý môže spraviť s interiérom divy.
S kamennými kobercami sa zvyčajne stretávame v záhradách, kde už dávno neslúžia len ako praktický a bezpečnostný prvok. Dôveru majiteľov domov si získali aj pri hľadaní štýlových estetických doplnkov zdobiacich exteriéry všetkých typov. Už prvé pokusy s ich uplatnením v interiéroch však naznačili, že svoje stabilné miesto si nájdu aj priamo v domácnostiach.
Nový dizajn, vysoká odolnosť, nenáročná údržba
Hlavnou motiváciou majiteľov, ktorí zaexperimentujú s kamenným kobercom aj v interiéri, je snaha vniesť do domácnosti nový dizajn. Na rozdiel od noviniek zo sveta dlažieb a klasických kobercov, ktoré sa začínajú podobať na jedno kopyto, je takýto koberec netradičným prvkom meniacim celý vzhľad priestoru. Majiteľom lichotí aj ich dlhodobá životnosť, ku ktorej nie je nutné prispievať častou údržbou, práve naopak.
Kde v interiéri sa tieto koberce uplatnia najlepšie
- ako pútavý estetický doplnok na chodbách, resp. vo vstupných halách
- ako elegantný prvok schopný odolávať zvýšenej vlhkosti v kúpeľniach
- ako protišmykový a ľahko čistiteľný podlahový povrch v kuchyniach
- ako kvalitný a bezpečný podlahový povrch na schodiskách v domoch
Kamienky, z ktorých sa vyrába najviac kobercov
Riečne – Kamienky z riek patria k tomu najlacnejšiemu variantu na trhu, ktorý je dostupný vo viacerých prevedeniach. Obľúbené sú hlavne koberce s kameňmi viacerých odtieňov, ktorých vzhľad vytvára akúsi pomyselnú pestrofarebnú mozaiku.
Mramorové – Tieto koberce sú takmer dvojnásobne drahšie, no odmenou za vyššiu investíciu je porovnateľne lepšia kvalita a dlhšia životnosť. Mramorové kamienky tiež potešia aj širokou škálou farebných prevedení od hrejivých kávových a pastelových tónov až po extrovertnejšie koralové či ružovkasté odtiene.
Zmiešané – Podobne ako pri riečnych a mramorových kobercoch, aj tie miešané sa zhotovujú spájaním kameňov s epoxidovou živicou, ktorá ich drží pokope. Rozdiel spočíva iba v tom, že na zhotovenie koberca sa využíva viac druhov kamienkov od praného štrku po drahší mramor. Spolu tak vytvárajú komfortnú a opticky príťažlivú zmes kameniva.
Plusy a mínusy kamenných kobercov v interiéri:
+ dobré protišmykové vlastnosti
+ pestrá ponuka predávaných prevedení
+ minimálna údržba, jednoduché čistenie
+ odolnosť voči mechanickým poškodeniam
- môžu vzbudzovať chladný, až surový dojem
- cena za m² je vyššia ako pri iných krytinách
- nie sú hebké a pohodlné ako klasické koberce
V dobe, kedy sa trendy neustále menia a interiérový dizajn ovládajú nekonvenčné prvky, sú kamenné koberce skvelou možnosťou na oživenie domova. Takto už nemusia čakať na svoju šancu pri bazénoch, v altánkoch alebo na balkónoch. Príjemný dotyk kameňa môžeme pocítiť rovno doma. Prečo nie? Veď originalita a jedinečnosť si vždy nájdu cestu.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Foto zdroj: naturalstonecarpets.ie, manako.uk, polyurea-technology.com, akmenskilimas.lt, stonehome.eu