Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Čo vyrastá v susedstve žilinských

Čo vyrastá v susedstve žilinských "panelákov"

Na prelome februára a marca tohto roku sme priblížili stavebné aktivity na žilinských sídliskách, na našom blogu boli zverejnené články o troch aj rezidenčných projektoch. Všetky vyrastajú v susedstve "klasických panelákov”, koncepčne sú však rozdielne a do existujúcej štruktúry vstupuje každý iným spôsobom. Sledujeme tiež určité snahy o nadviazanie na charakter zástavby v okolí výstavby.

Od prvej návštevy prebehol približne polrok, práce na staveniskách realizácií Rudiny II, Rudnay Residence a Zelené Vlčince výrazne napredujú. Pokrok si môžete pozrieť na nižšie priložených fotografiách. 

 

Rudiny II

RudinyII-vizRudiny II - vizualizácia; Zdroj: ISTROFINAL, a.s.

Projekt spoločnosti ISTROFINAL, a.s. prináša na južný okraj sídliska Hliny VI kombináciu bývania a obchodu. Okrem panelových bytových domov sa v okolí nachádzajú viaceré školské zariadenia a nákupné možnosti. Ponuku od apríla dopĺňa Obchodná galéria Naša s mixom prevádzok, ktorá je súčasťou polyfunkčného centra Rudiny II.  

RudinyII3Rudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidenčná časť pozostáva zo štyroch bodových objektov s rôznymi výškami. Vyrastajú z horizontálnej, dvojpodlažnej podnože vyčlenenej pre parkovanie a obchody. Rozmiestnenie stavieb vytvára námestie, po ukončení realizácie by mohlo fungovať ako aktívna spoločenská zóna. Potenciál stať sa ďalším živým priestorom, ale už s inou kvalitou majú aj strechy podnože. Plánuje sa na nich zriadenie komunitných záhrad pre rezidentov, na niektorých plochách vzniknú aj predzáhradky k bytom.

RuRudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Objekty polyfunkčného centra už skoro nadobudli svoje finálne objemy, tri obytné bloky vidíme v plnej výške. Pokračuje murovanie výplní obvodových stien a na objekte A sa objavuje výsledná úprava fasády. Prvé byty by sa mali odovzdávať na jar 2020.

rubRudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

RudinyII1Rudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

RuaRudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

RudinyII2Rudiny II - pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

 

Rudnay Residence

 

rrvizRudnay Residence - vizualizácia; Zdroj: Realitné Centrum MGM

Komorný polyfunkčný projekt sa nachádza na hranici mestských častí Hliny a Bôrik, na nároží ulíc Alexandra Rudnaya a Centrálna. Vzniká neďaleko centra Rudiny II, staveniská oddeľuje panelový bytový dom na Bajzovej ulici. Generálny stavebník Rudnay Residence je P.S. in, a.s.. 

rrc

Rudnay Residence, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Byty sú umiestnené na najvyššom poschodí, v parteri sa objavia obchodné prevádzky. Zvyšné dve podlažia sa vyhradili pre kancelárie, parkovanie nájdeme v suteréne. Čo zaujme, sú možnosti, ktoré uvedená kombinácia funkcií otvára. Záujemcom poskytuje priestor vyriešiť si vlastné bývanie spolu s podnikateľskými aktivitami v jednom objekte.

rrRudnay Residence, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Štvorpodlažná hmota už dnes vytvára prechod medzi sídliskovou zástavbou a rodinnými domami na opačnej strane komunikácie. Od zimných mesiacov stavba pokročila, postupne sa osádzajú okenné výplne. Realizácia by mala byť ukončená začiatkom budúceho roka.

rra

Rudnay Residence, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

RudnayResidence1Rudnay Residence, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

 

Zelené Vlčince

 

TeeneVlcince-viz

Zelené Vlčince - vizualizácia; Zdroj: Reinoo

Projekt spoločnosti Reinoo vzniká na najväčšom žilinskom sídlisku Vlčince. Dva zhodné osempodlažné bloky navrhované pozdĺž Tulskej ulice budú slúžiť výlučne na bývanie. 

ZeleneVlcince4Zelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

zvZelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Zelené Vlčince sa snažia zohľadniť aktuálnu identitu miesta. Hmotovým riešením i použitými fasádnymi prvkami nadviažu na existujúcu panelovú výstavbu. Samozrejme, estetiku výrazu zabezpečia súčasné materiály a decentná farebná paleta.

ZeleneVlcince3Zelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

ZeleneVlcince2Zelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Lokalita sa s veľkou pravdepodobnosťou podieľa na dobrej predajnosti, štvrť zaujme upravenými zelenými vnútroblokmi a blízkosťou Vodného diela Žilina. Polovica bytov už bola predaná, ceny si však napriek dopytu držia pôvodnú úroveň.

zv

Zelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

ZeleneVlcince6Zelené Vlčince, pokrok na stavbe; Zdroj: Novostavby.sk

Stavba pokračuje podľa stanoveného plánu. V priebehu augusta sa vystužovali a betónovali základové pásy. Po následných prácach súvisiacich so základovou doskou sa začne stúpať so stenami objektov.

vlcince
Vnútroblok na sídlisku Vlčince; Zdroj: Novostavby.sk

Vnútroblok na sídlisku Vlčince; Zdroj: Novostavby.sk

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Bezpečne do školy z projektu MAMAPAPA

Pozrite si zelené výhľady z projektu v centre Žiliny

V Záhorskej Bystrici vznikla štvrť s kvalitnou architektúrou

 

Zdroj: Novostavby.sk

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Na hradnom kopci vznikla naozaj sympatická architektúra

Na hradnom kopci vznikla naozaj sympatická architektúra

Nájsť medzi rezidenčnými novostavbami takú, ktorá poteší kultivovaným výzorom už našťastie nepatrí k výnimočným javom ani na Slovensku. Naozaj sympatická realizácia LifePark Residence vyrástla na hradnom kopci v atraktívnej bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, konkrétne v oblasti a na ulici s rovnakým označením Drotárska cesta.

...
Na Kolibe vyrastie 10 rodinných domov, prvoradé je súkromie

Na Kolibe vyrastie 10 rodinných domov, prvoradé je súkromie

Zo zastávky Husova na Kolibe, bodu na trase trolejbusu číslo 203, sa po približne 100 metroch dostaneme k ohradenému pozemku, na ktorom budúcu jar začne výstavba Koliba Gardens. Komorný súbor patrí do portfólia spoločnosti púpava development, s.r.o., do existujúcej nízkopodlažnej zástavby prinesie 10 samostatne stojacich rodinných domov. Za ich návrhom stojí ateliér ALEXY & ALEXY.

...
Okolie panelových sídlisk ožíva

Okolie panelových sídlisk ožíva

V predchádzajúcom článku sme ukázali, že atraktívnejšie riešenie verejných priestorov v okolí rezidenčných novostavieb už prestáva byť výnimkou. Čoraz častejšie sa však stretávame s investíciami súvisiacimi s nápravou obrazu vonkajšieho prostredia v okolí starších obytných súborov.

...
Pozdĺž Račianskej pribúdajú príjemné vnútrobloky

Pozdĺž Račianskej pribúdajú príjemné vnútrobloky

Okolie obytných súborov zostávalo častokrát ignorované. Dnes sa tomuto prechodovému stupňu medzi verejným a súkromným priestorom našťastie venuje už väčšia pozornosť. Rozpoznáva sa jeho význam pre kvalitu každodenného žitia, a tak sa aj pri súčasných novostavbách začínajú objavovať mnohé príjemné riešenia.

...