Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Toto sú najkrajšie malé domy na svete, ktoré si určite zamilujete

Toto sú najkrajšie malé domy na svete, ktoré si určite zamilujete

Čo je malé, to je milé, a môže to byť zároveň aj veľmi sofistikované a efektívne, dokonca aj luxusné. Pozrite si 10 najlepších malých domov na svete, ktoré vynikajú dizajnom, technológiou alebo konštrukciou.

1. Nest Phoenix, Arizona USA

Tento malý dom s názvom Hniezdo sa nachádza vo Phoenixe v Arizone a je k dispozícii hosťom, ktorí si ho môžu prenajať. Bol navrhnutý a postavený spoločnosťou Wake | Floyd, architektonickou dizajnérskou firmou, ktorá sa zameriava na vytváranie environmentálne zodpovedných prefabrikovaných konštrukcií. Skrinky v prednej časti bytu a zariadenie inšpirované minulým storočím dodávajú tomuto priestoru elegantnú modernistickú atmosféru. Páči sa nám, ako je rebrík do spálňovej časti vkusne integrovaný do kuchynskej linky. Práčka a sušička typu „všetko-v-jednom“ je pre tento domček ideálna.  

Zdroj: treehugger.com

Zdroj: thenestphx.com

2. Fleinvaer, Gildeskål Nórsko

Ostrov malých domov s celkovou ubytovacou plochou 123 m2 sa nachádza na pobreží severného Nórska a ľudia ho volajú „Kúsok neba“. Má slúžiť ako útočisko pre umelcov a hudobníkov, domčeky však priťahujú aj širokú verejnosť. K dispozícii sú 4 domy so spálňou, zatiaľ čo v ostatných budovách sa nachádza Kúpeľňa, kuchyňa, obývacia izba, sauna na brehu mora a mini sála na meditáciu. Autormi sú architekti Rintala Eggertsson Architects, TYIN Tegnestue a ich koncept nedávno získal jedno z ocenení Architizer's 2018 A + Awards, ktoré oceňuje najlepšie svetové dizajnérske projekty. Celý ostrov si môžete prenajať iba za 3 500 dolárov týždenne.

Zdroj: Pasi Aalto

Zdroj: Pasi Aalto

3. Dunkin At Home, New York USA

Známy americký reťazec s občerstvením Dunkin' Donuts nie je prvou spoločnosťou, ktorá sa zaoberá výstavbou malých domov, ale je prvý, ktorý postavil malý dom poháňaný takmer výlučne kávou. Dom s plochou 25 m2 navrhol David Latimer z New Frontier Tiny Homes a má dostatok priestoru pre kompletnú kuchyňu, kúpeľňu a posteľ veľkosti king size. Samozrejme, aj „kávový kútik“ na popíjanie rannej šálky. S pomocou spoločnosti Blue Marble Biomaterials vyrobili palivo, ktoré poháňa domáci generátor, z oleja, ktorý sa získal z mletej kávy Dunkin. Olej tvorí 80 % konečného produktu, zvyšok je alkohol. Tento generátor poskytne zdroj pre kompletné vybavenie od práčky so sušičkou po klimatizáciu, chladničku a osvetlenie. Minulú jeseň prezentovali inštaláciu domčeka v parku na Madison Square v New Yorku a chceli dokázať, že je možné žiť luxusne a súčasne obmedzovať tradičné využívanie energie.

Zdroj: itemlive.com

Zdroj: foodandwine.com

4. Fuseproject, Los Angeles a San Francisco USA

Obľúbený dizajnér zo Silicon Valley Yves Béhar vytvoril sériu malých domov, ktoré stoja len 280 000 dolárov. Nová rada prefabrikovaných jednotiek je flexibilná a dá sa prispôsobiť na plochu od 23 do 110 m2. Béhar navrhol tento koncept ako možné riešenie krízy dostupnosti nehnuteľností v Los Angeles a San Franciscu, kde nedostatok bytového fondu prispel k nárastu počtu bezdomovcov.

Zdroj: fuseproject.com

Zdroj: fuseproject.com

5. Mini Living BMW, Peking Čína

V rámci dizajnovej série MINI Living predstavila spoločnosť BMW rad mestských kabín, ktoré sa dajú označiť ako luxusné a ponúkajú pritom obytný priestor len 15 m2. Najnovší prototyp bol prezentovaný v Pekingu v spolupráci s architektom Dayong Sunom. Spoločnosť však predtým debutovala projektmi mestských chatiek v Londýne, New Yorku a Los Angeles. Koncept kabíny ponúka zrkadlový strop, prestaviteľné steny a krytú hojdačku. Vychádza z klasických prvkov čínskej architektúry, vrátane tradičného čínskeho nádvoria, hutongu, ktorý vytvára kombináciu súkromných a komunitných zón.

Zdroj: Mini Living

Zdroj: Mini Living

6. The Vulcan Austin, Texas USA

Je to neuveriteľné, ale tento elegantný a robustný dom s názvom Vulkán bol vytvorený pomocou 3D tlačiarne. Dokázali ho vyrobiť na mieste bez toho, aby bolo potrebné jednotlivé diely skladať. Minulý rok sa bytová nezisková organizácia New Story spojila s firmou ICON, stavebno-technologickou spoločnosťou, ktorá navrhuje 3D tlačiarne, s cieľom vytvoriť dom v Austine v Texase. Konštrukcia s obytnou plochou 32,5 m2 bola postavená za 48 hodín za 10 000 dolárov. Keďže tlačiareň bežala iba pri štvrtinovej rýchlosti, spoločnosti sa domnievajú, že dokážu vytvoriť väčší dom - približne 56 až 74 m2 - za 24 hodín a to za 4 000 dolárov alebo menej.

Zdroj: New Story BANDD Designs

Zdroj: New Story BANDD Designs

7. Draper, Colorado USA

Tento konvertovaný rekreačný príves od spoločnosti Land Ark dostal meno po hrdinovi kultovej série „Mad Men“ Donovi Draperovi. Jeho tvorcovia Brian a Joni Buzardovci sa riadili jeho heslom „Urob to jednoduché, ale dôležité.“ Mobilný domček s plochou 28 m2 zahŕňa vo svojom vybavení terasu, predsieň i kuchynský stôl, ktorý sa dá zmeniť na veľkú posteľ. Interiér domu je obložený bielym borovicovým drevom a kuchyňa je vybavená chladničkou, mrazničkou, plynovou rúrou a varnou doskou. Jeho cena je približne 144 000 dolárov.

Zdroj: Geremy Gudac

Zdroj: Land Ark

8. Cabin on a Rock, New Hampshire USA

Domček s príznačným názvom „Kabína na skale“ sa nachádza v pohorí White Mountains s výhľadom na New Hampshire. Keďže dizajn bol inšpirovaný krajinou, v dome je posuvná sklenená stena so šírkou 7,3 m s výhľadom na údolie. Konštrukcia domu, ktorý bol finalistom ceny Architect A + Award 2018, bola postavená z ručne liateho betónu kvôli stabilite a zostavená pomocou modulov. S plochou 84 m2 patrí medzi väčšie malé domy. Architekti tohto projektu, z ateliéru I-Kanda Architects, pôvodne plánovali vytvoriť víkendový dom pre dvoch, nakoniec však rozšírili projekt tak, aby vyhovoval potrebám štvorčlennej rodiny.

Zdroj: I-Kanda Architects Matt Delphenich

Zdroj: world-architects.com

9. Kasita Austin, Texas USA

Spoločnosť Kasita je tiež držiteľom ceny Architect A + Award 2018, pričom si odniesla domov obľúbenú cenu z kategórie „malé bývanie“.  Stohovateľné domy Kasita boli navrhnuté ako jednotky, ktoré je možné pridať aj k existujúcim nehnuteľnostiam. Môžu byť ubytovňou, bytovým domom alebo nájomným domčekom na záhrade. Môžu byť tiež naskladané tak, aby maximalizovali priestor v mestských oblastiach. Stavba domu Kasita s rozlohou 33 m2 trvá len pár týždňov a stojí 139 000 dolárov.

Zdroj: kasita.com

Zdroj: kasita.com

10. Escape USA

Tieto mobilné domčeky síce nezískali žiadne dizajnové ocenenie, zato ich je možné získať neuveriteľne výhodne. Malá americká stavebná firma ich dodáva bezplatne každému, kto je ich ochotný rok spravovať a má k dispozícii priestor na umiestnenie. Manažéri dostanú 40 % z prenájmu a majú možnosť kedykoľvek si dom kúpiť. Domčeky Escape sú navrhnuté tak, aby odolali extrémnym poveternostným podmienkam a sú často ponúkané ako dovolenkové prenájmy na portáli Airbnb.com.

Zdroj: ESCAPE RV Steve Niedorf

Zdroj: ESCAPE RV Steve Niedorf

Zdroj: nehnutelnosti.sk, businessinsider.com, treehugger.com

Zdroj foto: treehugger.com, thenestphx.com, Pasi Aalto, itemlive.com, foodandwine.com, fuseproject.com, Mini Living, New Story BANDD Designs, Geremy Gudac, Land Ark, I-Kanda Architects_Matt Delphenich, world-architects.com, kasita.com, ESCAPE RV_Steve Niedorf

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

10 najškaredších mrakodrapov na svete

10 najškaredších mrakodrapov na svete

Navrhnúť masívnu budovu, ktorá bude vďaka svojej výške dotvárať panorámu mesta na dlhé roky, nie je jednoduché. Niekedy sa podarí vytvoriť originálne architektonické dielo, ktoré sa stane nadčasovým. A inokedy to niekde zaškrípe. Buď to architekt preženie, alebo k výtvoru skrátka nepasuje pozadie. Pozrite si 10 najškaredších výškových budov, ktoré mali odvážne ambície, ale mohli radšej ostať len na papieri...

...