8 overených krokov ako si vybrať dlažbu do každej miestnosti

8 overených krokov ako si vybrať dlažbu do každej miestnosti

Chystáte sa na rekonštrukciu kúpeľne, kuchyne či terasy? Kvalitná dlažba je pri tejto obnove veľmi dôležitá. Mali by ste sa zamerať nielen na farby a vzory, ale hlavne na potrebné technické parametre. Poradíme vám, ako postupovať, aby vám vydržala roky krásna a nepoškodená.

1. Každý priestor vyžaduje iné vlastnosti

Pri plánovaní novej dlažby sa v prvom kroku zamerajte na typ priestoru, kam majú byť dlaždice položené. Každý si totiž vyžaduje iné úžitkové vlastnosti. Exteriérová dlažba na terase je vystavená vplyvom počasia a mrazu, na chodbe je zas najviac zaťažená chôdzou i presúvaním rôznych bremien. Na dlažbu v kuchyni nám často niečo padne alebo sa vyleje a v kúpeľni vládne nadmerná vlhkosť.

2. Vonkajšiu dlažbu vyberajte podľa nasiakavosti a mrazuvzdornosti

Na dlažbu v exteriéri sa kladú najvyššie nároky. Musí vydržať dážď, vietor, prudké slnko i mrazivé zimy. Tieto poveternostné vplyvy sú príčinou veľmi intenzívneho pnutia materiálu. Aby dlažba dobre odolávala mrazu, musí byť čo najmenej nasiakavá. Za mrazuvzdorné sa pokladajú dlaždice s nasiakavosťou od 0,5 do 3 %. Samozrejme, čím menšie percento, tým viac toho znesie.

Zdroj: tarchi.sk

3. Na chodbách oceníte odolnosti proti povrchovému opotrebovaniu

Čím viac sa po dlažbe chodí, tým je náchylnejšia k rýchlemu opotrebeniu. Kritickými miestami bývajú hlavne vstupné haly a chodby, ktoré spájajú miestnosti. Do predsiene vchádzame v topánkach, prezúvame sa a často do nej umiestňujeme aj ťažšie bremená či kufre. Podobne môžu byť zaťažené aj schodiská alebo priechodné miestnosti. Pri týchto priestoroch sa treba zamerať na triedu odolnosti, nazývanú aj stupnica PEI. Trieda odolnosti I je vhodná len pre veľmi nízke zaťaženie a odporúča sa len na obklad stien. Trieda II je pre nízke zaťaženie v kúpeľniach, III-ka pre stredne namáhané miesta v obývačke či spálni. Do predsiene alebo na terasu sa hodí trieda odolnosti IV. Najodolnejšia trieda V sa využíva pri silne zaťažených miestach, akými sú reštaurácie, vstupné priestory škôl, obchodov či úradov.

Zdroj: gres.cz

4. Dlažba v kuchyni musí vydržať nárazy

V kuchyni nám často zvykne niečo spadnúť na zem a tak by mala byť kuchynská dlažba dostatočne tvrdá, aby nepraskala. Tvrdosť dlaždíc sa určuje na stupnici MOSH od 1 do 10. Platí, že kvalitné dlažby sa na stupnici pohybujú medzi 6 a 9. Nezabúdajte tiež na hrúbku dlaždice. Čím je tenšia, tým ľahšie môže samovoľne prasknúť. Pri výbere dlažby do kuchyne myslite aj na jednoduchú údržbu, teda zvoľte radšej glazované dlaždice a nízku nasiakavosť, užitočné sú aj minimálne škáry, ktoré zaistíte dlaždicami s kalibrovanými hranami.

Zdroj: beneva.sk

5. Do kúpeľne vyberte protišmykovú dlažbu

Dlaždice odolné proti šmyku oceníte vo vlhkých priestoroch, teda hlavne v kúpeľni, ale aj na terase, schodisku či chodbe. Protišmykovosť povrchu, po ktorom chodíme bosou nohou, je označená písmenami A, B a C. Do kúpeľne zvoľte ideálne kategóriu B.  Na trhu dostanete aj dlažby vhodné do nebytových priestorov, v ktorých je bezpečnosť na prvom mieste, s triedami ochrany proti pošmyknutiu od R9 do R13.

Zdroj: keramikasoukup.sk

6. Farebnosť si preverte na vlastné oči

Keď má vaša dlažba správne technické vlastnosti, je čas na výber farby a tvaru. Určite si prezriete množstvo katalógov a internetových stránok, tie však pre reálnu predstavu nestačia. Odporúčame navštíviť špecializované predajne, kde môžete vidieť, ako dlažby vyzerajú na väčšej ploche a pri dennom osvetlení. V ideálnom prípade si môžete vziať vzorky aj domov a pozrieť sa na ne priamo vo vybranej miestnosti.

7. Zabezpečte si dostatok materiálu

Pred nákupom si zmerajte rozmery miestnosti, ktorú plánujete dláždiť. Počítajte aj s rezervou 10 – 15 %, keby sa niektoré dlaždice rozbili, zvlášť dôležité je to pri asymetrických priestorov, či miestnostiach, kde niektoré rohy nie sú pravouhlé. Radšej nakúpte celé množstvo naraz a nespoliehajte sa, že neskôr v prípade potreby dokúpite. Kusy s rovnakým odtieňom totiž už nemusíte dostať.

Zdroj: keramikasoukup.sk

8. Matné, lesklé, veľké či malé?

Páči sa vám matná či lesklá úprava dlažby? Závisí to hlavne od vkusu. Lesklý materiál často odradí zákazníka, pretože sa obáva, že je na ňom vidieť každá nečistota. No kým z lesklého povrchu ju zotriete jedným ťahom, matný povrch sa ťažšie udržiava. Dôležitá je aj pórovitosť dlažieb alebo obkladu. Lacné obkladačky sú často pórovité a nasávajú do seba nečistoty, ktoré z pórov dostanete len veľmi ťažko. Pri veľkosti dlaždíc všeobecne platí, že veľké dlaždice priestor zväčšujú, malé zmenšujú. Ak máte malú kúpeľňu a milujete drobnú mozaiku, zvoľte si ju maximálne na jednom malom prvku, napríklad okolo zrkadla, aby ste sa zbytočne neobrali o vzácne centimetre.

A ešte rada na záver – vyberte si svoju dlažbu v spoľahlivej predajni s dobrými referenciami a dlhoročnými skúsenosťami. Určite sa poraďte so skúseným odborníkom, ktorý vám poradí s výberom.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: tarchi.sk, keramikasoukup.sk, gres.cz, beneva.sk, obkladyvilimek.cz

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Dobre navrhnúť detskú izbu tak, aby tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor. Obzvlášť tvrdý oriešok to býva, keď ide o menšiu detskú izbu. Nič ale nie je nemožné. Prečítajte si tipy od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Ako vybrať správny pozemok na stavbu rodinného domu? (rozhovor)

Pred výberom pozemku zistite všetky detaily, ktoré môžu ovplyvniť stavbu a budúce užívanie. Ako sa vyhnúť rizikám a nečakaným prekážkam nám v rozhovore vysvetlí odborník na geofyziku RNDr. Maroš Nikolaj, PhD. zo spoločnosti Esprit z Banskej Štiavnice. Viac ako 30 rokov sa zaoberá problematikou životného prostredia v oblasti geológie, hydrogeológie, hydrológie, ekológie či modelovania prírodných procesov.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon