Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Čarovný dubodom nad vinohradmi

Čarovný dubodom nad vinohradmi

V nedeľu v relácii Na chalupe uvidíte ďalšiu chalupárska raritu. Snúbia sa v nej dve vášne – láska k vínu a k architektúre.

V lese nad Svätým Jurom, nad vinohradmi si splnil Michal svoj detský sen. Je vinár a počas prác vo vinohrade mu učarovalo miesto, v ktorom sa rozhodol urobiť si zákutie, kde sa môžu schovať, oddýchnuť si a vychutnať si vlastnoručne vyrobené víno. Tento projekt realizoval jeho kamarát architekt Paľo, ktorý sa už počas štúdia venoval stavbám na stromoch. Obaja radi experimentujú a táto stavba bola pre nich výzva. Pri výbere miesta na domček si prešli celý pozemok a dub, ktorý vybrali bol jediný vhodný a dostatočne mohutný na stavbu. Hľadali cestu, aby neublížili stromu, neodrezali ani jednu živú haluz. Pôdorys je presne napasovaný na viac ako storočný strom.

Unikátny koncept si vyžadoval precízne a citlivé ukotvenie živého organizmu do stavby tak, aby strom netrpel, mohol naďalej rásť a prirodzene sa hýbať. Dubodomček je akýmsi „parazitom“ a môže byť na strome 10 rokov alebo viac a časom sa dá rozobrať a strom bude pokračovať svojim životom. Interiér je ladený ekologicky a s odkazom na vinárstvo, ktorým sa Michal živí. Okolie i terasu s kaďou prispôsobili tomu, aby si pobyt v domčeku spríjemnili čo najviac. Toto miesto je krásnou synergiou človeka a prírody.

Zdroj (text/foto): Na chalupe

Diskusia

Podobné články