20 rastlín, ktorým sa darí aj v kúpeľni bez okien

20 rastlín, ktorým sa darí aj v kúpeľni bez okien

Páčilo by sa vám sprchovať sa v tropickej záhrade plnej zelene? Je to pekná predstava, v kúpeľni bez okien na to však treba vymyslieť nejaký fígeľ.

Izbové rastliny sú krásne na pohľad a prinášajú nám mnoho iných benefitov. Zlepšujú kvalitu vzduchu v domácnosti čistením toxínov zo vzduchu a udržujú príjemnú vlhkosť. Je vhodné mať živú zeleň v každej miestnosti a obzvlášť dobré je mať ju v kúpeľni. Mnoho klasických kúpeľní je však bez okien, ako sa dá vyriešiť problém so svetlom? Najlepšie rastliny pre kúpeľne sú tie, ktorým sa darí dobre aj  pri slabom osvetlení a v tieni. Poradíme vám, ako na to.

Môžu rastliny v kúpeľni žiť bez svetla?

Krátka odpoveď na túto otázku znie: „Nemôžu!“ Všetky rastliny musia vykonať fotosyntézu, teda premenu svetla na energiu, aby prežili a prosperovali. Niektoré rastliny však na to potrebujú menej svetla ako iné. Preto úspech v každej kúpeľni začína výberom vhodných rastlín do tieňa. Máte niekoľko možností – buď si kúpite umelé kvety, s nimi však nezískate čerstvejší vzduch a kyslík, práve naopak, bude sa na nich len usádzať prach. Alebo sa budete snažiť do kúpeľne priviesť nepriame slnečné svetlo rôznymi odrazmi a rastliny budete na časť dňa premiestňovať na svetlejšie miesto. Tento spôsob je náročný na čas a pomerne nepraktický. Treťou možnosťou, ktorú najviac odporúčame, je vybrať si rastliny, ktoré v prírode rastú pri slabom osvetlení a pridať im potrebné svetlo špeciálnymi rastovými žiarovkami. Pri slabom osvetlení a vysokej vlhkosti dobre fungujú rastliny z prírodných dažďových pralesov, bromeliady, epifyty a dokonca aj niektoré sukulenty. Dáme vám tipy na 20 rastlín, z ktorých si určite vyberiete. Tak už len to svetlo...

Zdroj: thespruce.com

Čo je to rastové svetlo

Rastové svetlo je také umelé svetlo, ktoré pomáha stimulovať fotosyntézu tam, kde nemá prístup  prirodzené osvetlenie. Existuje niekoľko rôznych typov pestovateľských svetiel: žiarivky (CFL), vysokotlakové sodíkové svetlá (HPS) a svetelné diódy (LED). Môžete ich dostať v špecializovaných predajniach či v e-shopoch v širokom cenovom rozmedzí - od 30 eur až po niekoľko stoviek. Osvetlenie je cenovo dostupné a môže byť prínosom nielen pre rastliny, ale aj pre ľudí. Ak vymeníte žiarovky v stropnom svietidle vo vašej kúpeľni za žiarovky s plným spektrom, budete za spotrebu platiť len o niečo viac, o pár centov denne, ako by ste zaplatili za bežné žiarovky. Celospektrálne žiarovky vám umožnia vychutnať si lepšiu kvalitu prirodzeného svetla v kúpeľni a sú osvedčeným receptom na liečbu zimnej depresie. Celospektrálne CFL žiarivky neodporúčame do hlavného svietidla, častejším vypínaním sa totiž rýchlo opotrebujú a keď sú blízko rastlín, dosiahnete lepšie výsledky. Každú pestovateľskú žiarovku však môžete umiestniť k rastline, efektne ju podsvietiť a získate tak aj efektnú dekoráciu. V prípade bromeliadov a epifytov môže stačiť osvetlenie celého spektra asi 12 hodín denne. Pre rastliny s väčšou potrebou svetla zvoľte radšej bodové osvetlenie nepretržite, alebo si nastavte časovač.

Zdroj: yescomusa.com

Správna teplota a vlhkosť

Izbovým rastlinám obvykle vyhovuje normálna izbová teplota, teda 21 – 25 °C. Ak ste spokojní s teplotou vy, pravdepodobne bude aj vaša rastlina. Problémom by mohlo byť, ak by ste mali kúpeľňu príliš chladnú, vtedy by bolo treba trochu prikúriť. Hladina vlhkosti v kúpeľni počas dňa trochu kolíše. Vlhkosť sa zvýši rýchlo a krátko, keď sa osprchujete. Našťastie je to veľmi prospešné pre mnohé tropické rastliny, bromeliady a niektoré sukulenty v teráriách. Pri niektorých rastlinách je dokonca potrebné zaistiť trochu viac vlhkosti rozprašovačom vody.

20 rastlín pre kúpeľňu bez okien (rastliny, ktorým stačí málo svetla)

#1 – Dracena sanderova – „Lucky Bamboo“

„Šťastný bambus“ je príjemným doplnkom do kúpeľne. Je lacný a ľahko dostupný v záhradných centrách, supermarketoch či na čerpacích staniciach, jednoducho sa pestuje a má nízke požiadavky na úroveň osvetlenia. Na jeho pestovanie ani nepotrebujete pôdu, stačí si kúpiť pár výhonkov Dracaena sanderiana, vložiť ich do nádoby s kamienkami alebo guľkami a zaliať filtrovanou alebo odstátou vodou. Vymieňajte vodu každý týždeň, aby ste zabránili rastu plesní.

Zdroj: philippinesrose.com

#2 - Paprade

Pravým papradiam ako Slezinník (Asplenium), Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata) a Parohovec (Platycerium) sa v kúpeľni pri slabom osvetlení darí veľmi dobre. Patrí k nim aj Asparágus Sprengerov, nie je to pravé papradie, ale jeho vzhľad mu dal meno. Páči sa im nepriame, prirodzené svetlo, ale fungujú aj celospektrálnom rastovom osvetlení. Paprade milujú sprchovanie a budú si užívať vlhkosť z každej vašej sprchy, ale tiež potrebujú pravidelné zavlažovanie a ostrekovanie. Pôdu udržiavajte vždy mierne navlhčenú, nie mokrú.

Zdroj: crocus.co.uk

#3 – Aspidistra – „Domáce šťastie“

Aspidistra elatior je vynikajúcou voľbou, ak ste notoricky známym zabijakom kvetín. Táto rastlina má rada slabé osvetlenie, dokáže tolerovať zanedbávaný režim zavlažovania i teplotné extrémy . Môže tolerovať extrémy (10 °C – 30 °C). Dlhé listy podobné kopijám občas utrite navlhčenou utierkou, aby sa zabránilo prachu, a poskytnite jej umelé svetlo.

Zdroj: kvetydomov.sk

#4 - Aglaonema

Aglaonema je svieža rastlina s veľkými listami s bielymi alebo ružovými znakmi. Túto rastlinu často uvidíte v nákupných strediskách alebo kanceláriách, pretože je odolná, krásna a miluje kontrolované vnútorné prostredie. Je to tropická rastlina a vaša kúpeľňa je pre ňu tým pravým miestom!

Zdroj: crocus.co.uk

#5 - Difenbachia

Difenbachia uprednostňuje jasné umelé osvetlenie a pred priamym slnečným žiarením potrebuje ochranu. Má tiež rada vysokú vlhkosť a trvalo vlhkú dobre odvodnenú pôdu. Ak chcete vo svojej kúpeľni bez okien vytvoriť ilúziu dobre osvetlenej tropickej scény, táto rastlina je tá pravá.

Zdroj: costafarms.com

#6 - Dracéna

Dracénu nájdete v kvetinárstvach vo viac ako štyridsiatich odrodách. Má dlhé štíhle listy a je k dispozícii v zelenej, zeleno-gaštanovej farbe a pestrých sfarbeniach. Táto rastlina je skutočným „pracantom“ ako zariadenie na čistenie vzduchu do kúpeľní. Uprednostňuje umelé svetlo pred prirodzeným svetlom a darí sa jej veľmi dobre pri vysokej vlhkosti, ktorú by ste očakávali v kúpeľni.

Zdroj: nasdomov.sk

#7 - Filodendrón

Má mnoho tvarov a veľkostí. Veľké i malé tropické rastlinky s nízkymi nárokmi na starostlivosť majú lesklé zelené i pestrofarebné listy v tvare srdca. Všetky typy filodendrónov dávajú prednosť dôslednému, miernemu osvetleniu, takže umelé osvetlenie je tou najlepšou voľbou. Potrebujú tiež stabilnú teplotu, takže kúpeľňu treba udržiavať v rozmedzí 24 ° až 30 °C.

Zdroj: flowerworksmqt.com

#8 – Svokrin jazyk

Svokrin jazyk alebo Sansevieria je veľmi známou odolnou rastlinou. Táto pevná rastlina je hviezdou NASA z hľadiska čistenia vzduchu a toleruje všetky druhy zanedbávania. Darí sa jej v úrovniach osvetlenia od nízkeho po jasné nepriame osvetlenie. Veľmi dobre znáša fluorescenčné alebo rastové svetlá, rôzne úrovne vlhkosti a vyžaduje občasné zalievanie.

Zdroj: homedit.com

#9 – Zamiokulkas – „ZZ Plant“

Zamioculcas zamiifolia je robustná juhoafrická rastlina, ktorá dokáže tolerovať širokú škálu podmienok. Nepáči sa jej priame slnečné svetlo ani veľmi hlboký tieň, ale ak jej poskytnete akúkoľvek úroveň nepriameho alebo umelého svetla, bude šťastná. ZZ je rastlina odolná voči suchu, ale najlepšie urobíte, ak ju dôkladne zalejete, keď sa horný centimeter pôdy vysuší. Ak zabudnete a začne vám padať lístie, dobre ju zalievajte a určite sa vzchopí.

Zdroj: jackwallington.com

#10 - Pieprovec magnoliolistý

Rodina rastlín rodu Peperomia má asi 1 000 druhov a je už desaťročia obľúbená ako malá izbová rastlina. Jedným z najobľúbenejších druhov je Peperomia obtusifolia. Starostlivosť o rastliny je jednoduchá. Majú radi vlhkosť, vydržia nižšie úrovne osvetlenia a nemajú radi zalievanie. Všetky sú prakticky nezničiteľné.

Zdroj: asepsis-kenya.com

#11 - Kalatea

Kalatea so svojimi zafarbenými listami poskytuje pútavé pohľady v interiéri. Jednou z odrôd vhodných pre kultúru kúpeľní je Stromanthe amabilis, vhodná pre neskúsených pestovateľov a perfektná v malých kvetináčoch.

Zdroj: crocus.co.uk

#12 – Vinič Cissus rhombifolia

Viničovité rastliny všetkých typov odvádzajú neuveriteľnú prácu pri čistení vzduchu. NASA ich zaradila medzi špičkové rastliny, ktoré pomáhajú udržiavať okolitý vzduch bez baktérií a plesní. Rastlina Cissus rhombifolia s mnohými listovými formami je jednou z najbežnejších izbových rastlín. Viničom a brečtanom sa veľmi dobre darí pri zavesení do košov alebo umiestnení na vysokú policu. Tieto rastliny majú rady mierne prirodzené alebo umelé svetlo.

Zdroj: houseofplants.co.uk

#13 - Zelenec chochlatý

Spider plant, pavúčia rastlina, tiež dosiahla vysoké skóre od agentúry NASA, pokiaľ ide o čistenie vzduchu. Zistilo sa, že táto atraktívna rastlina odstraňuje formaldehyd z ovdušia. Zelenec je dostupný v atraktívnej zelenej a svetlozelenej farbe so žltými pruhmi. Dokáže dobre prosperovať pri normálnej vlhkosti a slabom osvetlení, pri príliš malom svetelnom zdroji sa však nerozrastá.

Zdroj: wikipedia.org

#14 – Potosovec zlatý

Potosovec je známa rastlina podobná brečtanu, ktorá je k dispozícii v rôznych farbách listov od svetlej zelenej až po atraktívnu žltú farbu. Táto členitá rastlina rastie rýchlo a bujne z odrezkov, môžeme ju vidieť v školských učebniach i na kuchynských parapetoch. Kúpeľňa je pre ňu ideálnym prostredím. Miluje nízke osvetlenie, dostatočnú vlhkosť a relatívne stabilnú teplotu.

Zdroj: bathfitterjersey.com

#15 - Begónia

Begónie sú izbové rastliny, ktoré nepotrebujú svetlo a sú perfektnou voľbou pre kúpeľňu bez okien, pretože uprednostňujú žiarivkové alebo celospektrálne umelé svetlo pred prirodzeným svetlom. Páči sa im tiež dostatočná vlhkosť a môžu si vyžadovať rozprašovanie vlhkosti, aj keď sú uchovávané v kúpeľni.

Zdroj: veldkampsflowers.com

#16 - Orchidey

Orchidey sú skvelé rastliny, ktoré nevyžadujú žiadne slnko a sú nepochybne elegantné a šokujúco ľahko udržiavateľné. Orchidey majú rady nepriame slnečné svetlo alebo umelé svetlo. Pretože ocenia vyššiu úroveň vlhkosti (50% až 75%), sú tieto krásky dokonalou voľbou vedľa vášho umývadla alebo na boku vane.

Zdroj: veniceapartment.com

#17 - Lopatkovec

Lopatkovec je ďalšou krásnou a elegantnou rastlinou, ktorá skvelo filtruje chemikálie v ovzduší. Hodí sa medzi kúpeľňové rastliny a je pomerne veľký, takže môže byť umiestnený aj na podlahe. Má rád nepriame slnečné alebo umelé svetlo. Odporúča sa rozprašovanie vlhkosti.

Zdroj: crocus.co.uk

#18 - Tilandsia, bromélie a epifyty

Epifytické rastliny sú tiež dobrými kandidátmi pre vlhkú kúpeľňu s nízkou až strednou intenzitou osvetlenia. Tieto rastliny nepotrebujú ani pôdu, v prírode sa viažu na stromy veľmi plytkými koreňmi a získavajú všetku svoju vlhkosť a výživu z okolitého vzduchu. Preto potrebujú dostatočnú vlhkosť a denné poprašovanie vlhkosťou. Malé bromélie sa môžu v kúpeľniach umiestniť do nástenných rámov alebo do otvorených visiacich terárií. Tieto rovníkové rastliny sú spokojné s približne 12 hodinami filtrovaného svetla denne a stálou teplotou asi 20°C.

Zdroj: bakker.com

#19 - Aloe Vera

Aloe Vera je vynikajúcou rastlinou do domácnosti. Je atraktívna a užitočná, má ohromné ​​liečivé vlastnosti a môže sa používať pri poraneniach, modrinách či spálenej pokožke. Existuje niekoľko rôznych odrôd tejto rastliny, všetkým sa darí pri slabom osvetlení. Ich spotreba vody je taká nízka, že im stačí čerpať len vlhkosť vo vzduchu.

Zdroj: naturallivingideas.com

#20 - Haworthia

Haworthia je juhoafrický rod sukulentných rastlín s nízkou potrebou svetla, ktorý obsahuje viac ako sedemdesiat druhov. Vyžadujú málo vody a sú ideálnymi kandidátmi do terárií vo vlhkom prostredí s obmedzeným priestorom. Podobne ako rastliny Aloe aj sukulenty Haworthia dokážu dobre získať vodu z vlhkého kúpeľňového vzduchu.

Zdroj: ezycaresucculents.com.au

Zdroj: plantcaretoday.com, apartmenttherapy.com

Zdroj foto: philippinesrose.com, crocus.co.uk, kvetydomov.sk, asepsis-kenya.com, houseofplants.co.uk, wikipedia.org, bathfitterjersey.com, veldkampsflowers.com, veniceapartment.com, bakker.com, naturallivingideas.com, costafarms.com, nasdomov.sk, flowerworksmqt.com, homedit.com, jackwallington.com, thespruce.com, yescomusa.com, dreamstime

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Detská izba: Ako ju zariadiť pre jedno aj dve deti

Dobre navrhnúť detskú izbu tak, aby tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor. Obzvlášť tvrdý oriešok to býva, keď ide o menšiu detskú izbu. Nič ale nie je nemožné. Prečítajte si tipy od skúsenej interiérovej dizajnérky Jasny Opavskej.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon