Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Bratislava chce získať do roku 2022 viac ako 1 200 nájomných bytov

Bratislava chce získať do roku 2022 viac ako 1 200 nájomných bytov

Mesto Bratislava plánuje do konca roku 2022 dokončiť najmenej 700 nájomných bytov, ďalšie chce získať rekonštrukciami a dohodami s developermi a inými partnermi. Celkový počet má byť viac ako 1 200 bytov. Pozrite, v ktorých častiach ich má byť najviac.

Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Visegrádskej štvorky (V4), hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. Bratislavský magistrát chce túto zlú situáciu zlepšiť vyhlásením architektonických súťaží na stavanie nových nájomných bytov či rekonštrukciou existujúcich bytov. Plánujú tiež vytvoriť koncepciu s developermi aj finančnými skupinami, aby sa počet nájomných bytov v hlavnom meste SR zvýšil.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) zároveň vyhlásil prvú architektonickú súťaž. Ide o súťaž na nájomný bytový súbor na Terchovskej ulici s predpokladaným počtom 81 nájomných bytov, vo Vestníku verejného obstarávania ju zverejnia v najbližších dňoch. „Do konca roku spustíme ešte päť ďalších architektonických súťaží, napríklad Komenského námestie, predĺženie promenády na Železnej studničke,“ uvádza primátor. Výstavbu má sprevádzať aj odhlučnenie niektorých oblastí, nové parkovacie miesta či ďalšia zeleň. Do konca roku 2019 chce dať magistrát do obehu prvých 11 bytov, ktoré zrekonštruujú.

Najviac bytov (887) chce hlavné mesto SR vybudovať vo viacerých lokalitách. Okrem Terchovskej plánujú postaviť nové domy na pozemkoch na Súhvezdnej, Bazovej, Baltskej, Peknej ceste, Dúbravčickej, Delenej, Šintavskej, Bratskej, Sosnovej, Parkovej, Šustekovej alebo Pastierskej.

Bytov, ktoré chce mesto rekonštruovať, by malo byť 105. Sú v lokalitách na Zámockých schodoch, na uliciach Ventúrska, Kozia a Pri Habánskom mlyne alebo v priestoroch bývalej lekárne Salvator na Panskej ulici či v dome na Velehradskej ulici. Na poslednom mestskom zastupiteľstve v Bratislave poslanci schválili odkúpenie domu na Dopravnej ulici na Rendezi, ktorý v minulosti vlastnili železnice, a takisto tam plánujú urobiť nájomné byty.

V spolupráci s developermi má vzniknúť 105 bytov. Hlavné mesto umožní zmenou územného plánu stavať developerom vyšší podiel bytov výmenou za vyčlenenie časti jednotiek ako nájomné byty s regulovaným nájmom. Malo by ísť o projekty v mestských častiach Dúbravka, Rača, Ružinov a Petržalka. Zmluvy majú byť uzatvárané v priebehu jesene tohto roku.

Ostatní partneri by mali vytvoriť 150 nájomných bytov. Medzi spoločnosťami, ktoré chcú vytvoriť byty, sú napríklad Kooperativa, Slovenská sporiteľňa alebo Prvá stavebná sporiteľňa. Ďalšiu spoluprácu dohodli s ministerstvom vnútra, ktoré má ubytovňu na Saratovskej ulici, kde je 150 bytov, ako aj s Bratislavským samosprávnym krajom, ktorý má projekty v Záhorskej Bystrici a Karlovej Vsi. Bratislavský magistrát chce s Metropolitným inštitútom Bratislavy vyhlásiť na všetky pripravované obytné budovy architektonické súťaže.

Zdroj: SITA, Stavebné noviny

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Skôr či neskôr čaká množstvo firiem, ktoré kvôli pandémii COVID-19 odporučili svojim zamestnancom pracovať z domova, návrat späť do kancelárií. Či už k nemu dôjde za dva, tri alebo viac týždňov, je dobré začať sa naň pripravovať už teraz. Praktické návody poskytujú poradensko – realitné spoločnosti, pracovný portál Profesia.sk i Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).

...
Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Hotely strednej a východnej Európy vlani dobiehali západných susedov v objeme investícií, ponúkali aj oveľa vyššie výnosy. Rekordy zaznamenala aj Bratislava. Pandémia koronavírusu zastavila investície aj dokončenie obchodov začatých v roku 2019. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

...