Najlepším mestom na investovanie do nehnuteľností je New York
Najväčší medziročný rast investícií do nehnuteľností zaznamenávajú americké mestá na čele s New Yorkom. Potvrdzuje to správa spoločnosti Cushman & Wakefield.
New York je stabilne TOP
New York potvrdil svoju pozíciu najlepšieho globálneho mesta pre investície do nehnuteľností. V poslednom roku zaznamenal 20 %-ný medziročný rast, a preto už ôsmy rok za sebou obsadil prvé miesto v investičnom indexe rebríčka rastu miest „Winning in Growth Cities“, ktorý zostavuje spoločnosť Cushman & Wakefield. Los Angeles sa umiestnilo na druhom mieste, zatiaľ čo San Francisco postúpilo o tri priečky. Dostalo sa tak na tretie miesto, čím predbehlo Londýn a Paríž, ktoré obsadili štvrté a piate miesto.
Najlepšie mestá pre investovanie do nehnuteľností, zdroj: Cushman & Wakefield
Celkové objemy investícií v oblasti nehnuteľností dosiahli podľa údajov spoločnosti Cushman & Wakefield stabilný stav v celkovej výške 1,02 mld USD, čo je pokles o 0,7 %. Napriek tomu sa dopyt drží na rekordných úrovniach. Aktivitu brzdia len vysoké ceny a nedostatočná ponuka, poháňajú ju domáci a regionálni investori, nie globálni hráči. Trendy sa na jednotlivých trhoch dosť odlišovali. Severná Amerika zaznamenáva skoro 13 %-ný nárast, čo je jej najlepší výsledok za päť rokov, zatiaľ čo Európa a Ázia zaznamenali prepad objemov o 12 %. Prudký pokles bol zaznamenaný v Latinskej Amerike (-38,5 %) a na Strednom východe (-65,5 %). „Pretrvávajúci protivietor, ako napríklad geopolitické nepokoje, znamenajú, že v nasledujúcich mesiacoch budú pretrvávať pochybnosti o hospodárskom raste, ale tiež predpovedá kvantitatívne uvoľnenie a záporné úrokové sadzby. Preto by výnosy z nehnuteľností mali ponúknuť v roku 2020 vyššiu hodnotu,“ vysvetľuje Carlo Barel di Sant’Albano, riaditeľ oddelenia globálnych kapitálových trhov v spoločnosti Cushman & Wakefield.
Najväčšie cezhraničné investície sú v Londýne
Pokiaľ ide o medzinárodných kupcov, Londýn je aj naďalej atraktívny trh. Brexit zatiaľ nie je úderom pre jeho príťažlivosť, zdá sa, že ho považujú za taktickú otázku, ktorej dopad závisí na načasovaní a cene. New York zaznamenal silný návrat a znovu dosiahol druhé miesto spomedzi silnejšej konkurencie miest, ako sú napríklad Paríž, Madrid a Sydney. Objemy, ktoré investovali cezhraniční investori, zaznamenali ročný pokles o 2,7 %.
Pre zahraničných investorov sú najpopulárnejšie európske mestá, pokrývajú až 12 z 25 najlepších cieľov na svete. Čo sa týka cieľových investičných miest, po Európe nasleduje USA so siedmymi a Ázia so šiestimi lokalitami. Ale najimpozantnejší rast trhového podielu za posledný rok zaznamenali ázijské mestá, predovšetkým Peking, ktorý v globálnom hodnotení poskočil o 52 miest, keďže investori hľadali nové príležitosti, a to najmä na trhoch s vyšším rastom. Najväčším zdrojom cezhraničného kapitálu je už štyri roky za sebou región APAC, v rámci ktorého Singapur a Južná Kórea obsadili popredné miesta.
Zdroj: Cushman & Wakefield
Zdroj foto: Cushman & Wakefield