Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Najlepším mestom na investovanie do nehnuteľností je New York

Najlepším mestom na investovanie do nehnuteľností je New York

Najväčší medziročný rast investícií do nehnuteľností zaznamenávajú americké mestá na čele s New Yorkom. Potvrdzuje to správa spoločnosti Cushman & Wakefield.

New York je stabilne TOP

New York potvrdil svoju pozíciu najlepšieho globálneho mesta pre investície do nehnuteľností. V poslednom roku zaznamenal 20 %-ný medziročný rast, a preto už ôsmy rok za sebou obsadil prvé miesto v investičnom indexe rebríčka rastu miest „Winning in Growth Cities“, ktorý zostavuje spoločnosť Cushman & Wakefield.  Los Angeles sa umiestnilo na druhom mieste, zatiaľ čo San Francisco postúpilo o tri priečky. Dostalo sa tak na tretie miesto, čím predbehlo Londýn a Paríž, ktoré obsadili štvrté a piate miesto.

Najlepšie mestá pre investovanie do nehnuteľností, zdroj: Cushman & Wakefield

Celkové objemy investícií v oblasti nehnuteľností dosiahli podľa údajov spoločnosti Cushman & Wakefield stabilný stav v celkovej výške 1,02 mld USD, čo je pokles o 0,7 %. Napriek tomu sa dopyt drží na rekordných úrovniach. Aktivitu brzdia len vysoké ceny a nedostatočná ponuka, poháňajú ju domáci a regionálni investori, nie globálni hráči. Trendy sa na jednotlivých trhoch dosť odlišovali. Severná Amerika zaznamenáva skoro 13 %-ný nárast, čo je jej najlepší výsledok za päť rokov, zatiaľ čo Európa a Ázia zaznamenali prepad objemov o 12 %. Prudký pokles bol zaznamenaný v Latinskej Amerike (-38,5 %) a na Strednom východe (-65,5 %).  „Pretrvávajúci protivietor, ako napríklad geopolitické nepokoje, znamenajú, že v nasledujúcich mesiacoch budú pretrvávať pochybnosti o hospodárskom raste, ale tiež predpovedá kvantitatívne uvoľnenie a záporné úrokové sadzby. Preto by výnosy z nehnuteľností mali ponúknuť v roku 2020 vyššiu hodnotu,“ vysvetľuje Carlo Barel di Sant’Albano, riaditeľ oddelenia globálnych kapitálových trhov v spoločnosti Cushman & Wakefield.

Najväčšie cezhraničné investície sú v Londýne

Pokiaľ ide o medzinárodných kupcov, Londýn je aj naďalej atraktívny trh. Brexit zatiaľ nie je úderom pre jeho príťažlivosť, zdá sa, že ho považujú za taktickú otázku, ktorej dopad závisí na načasovaní a cene. New York zaznamenal silný návrat a znovu dosiahol druhé miesto spomedzi silnejšej konkurencie miest, ako sú napríklad Paríž, Madrid a Sydney. Objemy, ktoré investovali cezhraniční investori, zaznamenali ročný pokles o 2,7 %.

Pre zahraničných investorov sú najpopulárnejšie európske mestá, pokrývajú až 12 z 25 najlepších cieľov na svete. Čo sa týka cieľových investičných miest, po Európe nasleduje USA so siedmymi a Ázia so šiestimi lokalitami. Ale najimpozantnejší rast trhového podielu za posledný rok zaznamenali ázijské mestá, predovšetkým Peking, ktorý v globálnom hodnotení poskočil o 52 miest, keďže investori hľadali nové príležitosti, a to najmä na trhoch s vyšším rastom. Najväčším zdrojom cezhraničného kapitálu je už štyri roky za sebou región APAC, v rámci ktorého Singapur a Južná Kórea obsadili popredné miesta.

Zdroj: Cushman & Wakefield

Zdroj foto: Cushman & Wakefield

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články