
Aké parky nájdeme vo svetových veľkomestách
Veľký priestranný park plný živej zelene by nemal chýbať v žiadnom veľkomeste sveta. Nielenže bude jeho pľúcami a žiadaným estetickým oživením, jeho obyvateľom poslúži aj ako tiché a pokojné útočisko pred mestským ruchom. Platí to najmä o parkoch v tých najpulzujúcejších metropolách.
El Retiro (Madrid, Španielsko)
Madridský El Retiro patril k najslávnejším parkom v krajine ešte v období vládnutia prvých španielskych kráľov, ktorí ho využívali ako rekreačnú zónu. V súčasnosti je známy ako súčasť historickej časti Madridu, ktorá sa dá spoznávať aj z člna.
Villa Borghese Park (Rím, Taliansko)
Pohľad na cenné historické objekty priamo z hladiny jazierka sa dá vychutnávať aj v rímskom Villa Borghese Parku. Ide o sústavu mestských záhrad pomenovaných po slávnej Borgheseho vile, ktorú tieto záhrady obklopujú.
Villa Doria Pamphilj Park (Rím, Taliansko)
V Ríme nájdeme viacero parkov, ktorých návšteva je nezabudnuteľným zážitkom. Takým je aj Villa Doria Pamphilj Park, ktorý je označovaný za najväčší park v celom meste. Známy je elegantnými francúzskymi a anglickými záhradami, ktoré tvoria srdce areálu pri slávnej vile.
Parc des Buttes Chaumount (Paríž, Francúzsko)
Niekoľko romantických parkov ukrýva aj Paríž. Aj keď Parc des Buttes Chaumount nepatrí k najväčším v Paríži, jeho atmosféra z neho robí jedno z najpríťažlivejších miest. Môže za to najmä 50-metrová skala s atraktívnou kaplnkou, ktorá dozerá na jazierko priamo pod ňou.
Golden Gate Park (San Francisco, USA)
Newyorský Central Park či chicagský Grant Park príliš predstavovať netreba. Nielen v USA sú symbolmi veľkomestských parkov považovaných za najkrajšie a najtradičnejšie v krajine. Obdĺžnikový Golden Gate Park so zhruba 150-ročnou tradíciou a výrazne väčšou rozlohou je tak popri nich neprávom nedocenený.
Namba parks (Osaka, Japonsko)
Veľkomestá, ktoré trpia prehustenou zástavbou a s tým spojeným nedostatkom zelene, môžu realizovať nové parky napríklad na strechách budov. Príkladom takéhoto riešenia je japonský Namba parks, ktorý vznikol na terasovito riešenej streche miestneho obchodno-kancelárskeho centra.
The East Gardens of the Imperial Palace (Tokio, Japonsko)
Harmónia na tradičný východný spôsob sa v prehustených japonských mestách hľadá čoraz ťažšie, obzvlášť v Tokiu. Záhrady patriace k Cisárskemu palácu sú však symbol mesta, ktorý je už celé desaťročia nedotknutý a podľa viacerých aj nenahraditeľný.
Hyde Park (Sydney, Austrália)
Uvedenú osmičku môžeme ukončiť parkom, ktorý má známejšieho menovca v Londýne. Ide o rozsiahly park zriadený v lukratívnej podnikateľskej štvrti uprostred mesta, čím plní svoju rekreačnú funkciu priam dokonale.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: Onanymous, Jean-Christophe BENOIST, General Cucombre, fauxboisconcrete.info, goldengatepark.com, Hiroyuki Kawano, japan-guide.com, Jorge Lascar – www.flickr.com