Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Slovensko sa teší mega prílevu kórejského kapitálu

Slovensko sa teší mega prílevu kórejského kapitálu

Stredná a východná Európa i Slovensko pociťujú prudký rast investícií do nehnuteľností z Južnej Kórei, čo nemá obdobu. Stredobodom záujmu sú hlavne prosperujúce metropolitné mestá. Potvrdzuje to správa Colliers International, Skanska a Dentons.

Podľa najnovšej správy o investovaní do regiónu strednej a východnej Európy (SVE) s názvom Prosperujúce metropolitné mestá (Thriving Metropolitan Cities), vlajkovej publikácie spoločností Skanska, Colliers International a Dentons, sa očakáva, že tento región bude naďalej rásť. Najväčším zdrojom cezhraničného kapitálu na svete je už štyri roky za sebou región APAC, v rámci ktorého Singapur a Južná Kórea obsadili popredné miesta. V tomto roku zaznamenalo vstup kórejského kapitálu aj Slovensko, keďže trend prílevu kórejského kapitálu do celej strednej a východnej Európy pokračuje a stúpa.

Kóreu zaujímajú naše kancelárske budovy

Priaznivá hospodárska situácia a veľmi dobrý výkon miest nášho regiónu zvyšujú dopyt po nových investíciách, a to aj na kancelárskom trhu. Kancelárske priestory v posledných rokoch rástli a v súčasnosti v celej SVE dosahujú 21,8 milióna m2. Predpokladá sa, že do konca roka 2021 by sa táto ponuka mala zvýšiť o ďalších 20 % na 26,5 miliónov štvorcových metrov. Jedným z najdôležitejších trendov je skutočnosť, že silný rozvoj kancelárskeho trhu prilákal bezprecedentný prílev zámorského kapitálu siahajúceho od južnej Afriky po Áziu. Kým v roku 2013 náš región predstavoval menej ako 3 % celkového kapitálu vynaloženého ázijskými investormi mimo ich domovského kontinentu, tento rok tento počet vzrástol na 9,5 % a v rámci Európy stúpol na 14,5 %. Celková hodnota ázijského kapitálu investovaného priamo v SVE je 7,7 miliardy eur, čo možno porovnať s prílivom nemeckého kapitálu vo výške 8,6 miliardy eur. „Ako najväčší developer kancelárskych budov v regióne sme pozorovali prílev zahraničných investorov s veľkým záujmom, najmä ázijských investorov, ktorí hľadajú kancelárske aktíva na trhoch strednej a východnej Európy,“ uviedol Adrian Karczewicz, vedúci divízie predaja majetku Skanska Commercial Development SVE, „Noví hráči, najmä z Južnej Kórey, sú na trhoch strednej a východnej Európy čoraz aktívnejší. Vedia, že v strednej a východnej Európe môžu nájsť tie najlepšie kancelárske budovy, ktoré v budúcnosti ponúknu konkurencieschopnosť a vyššiu návratnosť investícií. “

Zdroj: Skanska

Bratislava v prvej 15-ke

Správa, okrem prehľadu kapitálového a investičného trhu v SVE, podrobne popisuje rozvoj miest v tomto regióne, ktoré prešli hlbokými ekonomickými a sociálnymi transformáciami. „Pre tých, ktorí žijú a pracujú v krajinách SVE, je vývoj hlavných miest za posledných desať rokov nepopierateľný a inšpirujúci. Kvalita života sa dramaticky zvýšila, domáce a medzinárodné investície rastú rekordným tempom. Táto správa poukazuje nielen na rozdiely medzi kľúčovými mestami strednej a východnej Európy, ale aj na rozdiely v porovnaní s ich etablovanými európskymi náprotivkami. Sme presvedčení, že tento región ponúka najlepšie príležitosti pre stabilizovaný rast v Európe a fakty to jednoznačne podporujú,” uviedol Luke Dawson, generálny riaditeľ a vedúci kapitálových trhov v strednej a východnej Európe, Colliers International.

 

Zdroj: Colliers International, Skanska, Dentons, SITA

Zdroj foto: Colliers International, Skanska

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

K príjemnej bytovke v Topoľčanoch patrí i party dom

Celkom príjemná ponuka je prichystaná pre záujemcov o bývanie v Topoľčanoch, ktorý hľadajú bývanie v novostavbe v kľudnejšom okolí. V nedávno ukončenom projekte Rezidencia Lipová osadenom v pokojnej obytnej štvrti nájdu dvoj- a trojizbové byty a tiež bonus v podobe upravených vonkajších spoločných priestorov skrývajúcich i tzv. party dom.

...
Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

Byty so službami luxusného hotela skryté pred očami verejnosti, Pekárenský dvůr

V rámci developerskej výstavby v Brne zaujal Pekárenský dvůr spoločnosti Domoplan, ktorý prináša zmenu a prekvapivé momenty do areálu Dělnických pekáren v štvrti Zábrdovice. Pre autorov bola okrem funkčnosti dôležitá aj tvorba osobitej atmosféry. Život v rezidenčnom súbore bude spríjemnený nadštandardnými službami a vybavením a pred očami verejnosti zostane do veľkej miery skrytý. Stavenisko totiž disponuje špecifickou polohou, vnára sa do hustej...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon