11 najpôsobivejších vínnych pivníc sveta

11 najpôsobivejších vínnych pivníc sveta

Predstavujete si vínnu pivnicu ako tmavý vlhký jaskynný priestor, naplnený prašnými fľašami? Zabudnite na to. Moderný koncept skladovania vína sa dramaticky mení. Zberatelia a obchodníci sa snažia predvádzať svoje vzácne výrobky odvážnejším a vynaliezavejším spôsobom. Moderné technológie umožňujú regulovať presnú vlhkosť a teplotu a tak pivnice môžu vyzerať ako historické salóny alebo aj vyjsť zo suterénu a naplno zažiariť.

21 Club, New York USA

V tejto reštaurácii na západnej 52. ulici v New Yorku sa nachádza „tajná“ vínna pivnica, v ktorej v čase prohibície v 30-tych rokoch 20. storočia bol pred štátnymi orgánmi skrytý alkohol. Od tej doby sa Club 21 stal domovom najslávnejších vín na svete (napríklad Montrachet 1898, Petrus 1982, Romanée-Conti 1880), ako aj zbierok Geralda Forda, Sophie Loren, Richarda Nixona, Aristotela Onassisa a Elizabeth Taylor.

Zdroj: 21club.com

Don Alfonso 1890, Sant'Agata Taliansko

Alfonso Laccarino a jeho syn Ernesto Laccarino získali dve hviezdičky Michelin za svoju reštauráciu v talianskom mestečku Sant'Agata. Ich menu sa zameriava na rôzne príchute z ich farmy Le Peracciole. Don Alfonso 1890 sa môže pochváliť vínnou pivnicou s 25 000 fľaškami, ktorá bola kedysi predrománskou jaskyňou objavenou v pobrežných horách.

Zdroj: italytraveller.com

Press St. Helena, Kalifornia USA

V Press St. Helena je zbierka, ktorá zaznamenáva vývoj vín kalifornského údolia Napa, ktoré sú exkluzívne pre túto oblasť, s fľaškami od 50-tych rokov do súčasnosti. Press St. Helena bola v roku 2016 ocenená za „vynikajúci vínny program“ Nadáciou Jamesa Bearda. A to je zásluhou jej someliérov Scotta Brennera a Kelli White.

Zdroj: Morgan Bellinger

Robuchon au Dôme, Makao Čína

Francúzska reštaurácia Robuchon au Dôme v kupole hotela Grand Lisboa v čínskom meste Makao je obohatená o najlepšie výhľady na mesto a najrozsiahlejšiu a najexkluzívnejšiu vínnu pivnicu v Ázii. Zbierka, ktorá obsahuje 16 800 vín, bola ocenená zaradením do svetového zoznamu najlepších vín na svete v roku 2016, ako aj hlavnou cenou Wine Spectator.

Zdroj: GutGut Photography

Villa René Lalique, Wingen-sur-Moder, Francúzsko

Túto vínnu pivnicu, elegantný úspech architekta Maria Bottu, možno považovať za výstavu 12 000 fliaš v reštaurácii. Someliér reštaurácie, Romain Iltis, ocenený mnohými cenami, pokračuje v kurátorskej zbierke so 650 vínami z francúzskeho Alsaska, ako aj s cennými fľašami z celého sveta (napr. Dom Ruinart Rosé 1985).

Zdroj: Enrico Cano

Jamie Beckwith, Franklin, Tennessee USA

Táto hypermoderná pivnica na usadlosti v Tennessee, ktorá bola vytvorená v tvare malej gotickej katedrály, pripomína starobylé náboženské súvislosti vína. Mimoriadny dizajn spoločnosti Beckwith Interiors z Nashville spája LED osvetlenie a rúrkový motív s efektom upútania pozornosti. Dizajnér a majiteľ domu Jamie Beckwith vytvoril aj priehľadnú podlahu, cez ktorú je vidno pivnicu z interiéru domu.

Zdroj: inhabitat.com

Súkromná pivnica Homan Tin, Bospor Turecko

Výstavba tohto úložného priestoru od Focus Wine Cellars v luxusnej budove s výhľadom na bosporskú úžinu trvala sedem mesiacov. K pivnici v tvare písmena U, v ktorej je vystavených 2 000 fliaš vzácnych a kvalitných vín, s klenutou miestnosťou na ochutnávkou, sa dostanete tunelom z obývacej izby budovy. Teploty, svetelné podmienky a hudba sú ovládané majiteľom prostredníctvom počítača alebo dokonca na diaľku.

Zdroj: Focus Wine Cellars

Súkromná pivnica Cellar 5, Istanbul Turecko

Ďalší projekt spoločnosti Focus Wine Cellars v tradičnom tureckom vinárskom regióne predstavuje futuristickú pivnicu s fľašami vystavenými na zakrivených sklenených policiach so skrytým osvetlením LED. Bol postavený pre jedného z najvýznamnejších podnikateľov v krajine. Jedinečný priestor sa nachádza v „zábavnej miestnosti“ tejto budovy a je viditeľný iba ako záhadný valec so štrbinami neónového svetla, ktoré menia farbu podľa nálady majiteľa. Tepelná izolácia s klimatizáciou zaisťujú optimálne skladovacie podmienky pre vzácne poklady.

Zdroj: Focus Wine Cellars

Pivnica rezort Huvafen Fushi, Maldivy

Súkromné ​​letovisko Huvafene Fushi na ostrove v Indickom oceáne je domovom jedného z najkrajších skladovacích priestorov na víno, aké ste kedy mohli vidieť. Táto rozsiahla pivnica s názvom Vinum sa nachádza 8 metrov pod zemou a predstavuje 6 000 fliaš klasických a moderných značiek z Európy, Austrálie a Severnej a Južnej Ameriky. Raz týždenne si hostia môžu v pivnici pochutnať na 5 – chodovom menu doplnenom siedmimi rôznymi vínami v sprievode someliéra. Fľaše s cenou od 45 do 2000 USD sú vystavené v zlatých stojanoch od podlahy po strop. Najligotavejšia vínna jaskyňa, akú naše oči videli...

Zdroj: dreamingofmaldives.com

Radisson Blu Hotel Stansted, Veľká Británia

V Radisson Blu Stansted je jedinečný koncept skladovania, ktorý je viac mrakodrapom ako vínnou pivnicou a určite stojí za to ho vidieť. Úplne popiera myšlienku tradičných podzemných priestorov. V hoteli sa týči modrá osvetlená „vínna veža“, ktorá ponúka tisíce fliaš. Fľaše sú pre zákazníkov vyzdvihované „akrobatickými anjelmi“ reštaurácie.  Ak tento druh úložného priestoru nie je podľa vášho vkusu, prinajmenšom musíte obdivovať odvahu a vizuálny vplyv dizajnu.

Zdroj: tripadvisor.co.uk

Vínna pivnica Mileștii Mici, Moldavsko

Podľa Guinnessovej knihy rekordov je aktuálne najväčšia vínna pivnica v obci Mileștii Mici v Moldavsku. Rozprestiera sa na pôsobivých 200 km a je naplnená takmer 2 miliónmi fliaš vína. Mestečko sa nachádza len 18 km od hlavného mesta Kišiňov. Pivnica bola založená v roku 1969 ako miesto na uchovávanie, konzervovanie a vyzretie vysokokvalitných vín, udržuje konštantnú vlhkosť (85 - 95%) a teploty 12 ° C - 14 ° C počas celého roka. Najdrahšie víno tu stojí neuveriteľných 480 EUR. Mileștii Mici je ako podzemné vinárske mesto: vinuté tunely dostávajú názvy ulíc, ktoré ľuďom pomáhajú pri navigácii a všetky ulice sú pomenované podľa rôznych druhov vín. V skutočnosti je také veľké, že cezeň môžete prechádzať autom a zamestnanci tu jazdia na bicykloch cez tunely.

Zdroj: milestii-mici.md

Zdroj: architecturaldigest.com, worldoffinewine.com, winerist.com

Zdroj foto: 21club.com, italytraveller.com, Morgan Bellinger, GutGut Photography, Enrico Cano, inhabitat.com, Focus Wine Cellars, dreamingofmaldives.com, tripadvisor.co.uk, milestii-mici.md

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon