6 najväčších chýb pri sťahovaní do nového bytu

6 najväčších chýb pri sťahovaní do nového bytu

Sťahovanie do nového bydliska sa zapísalo v našom povedomí medzi najhoršie nočné mory a často ňou aj je. Ale nemusí byť, ak sa naň dôkladne pripravíme. Tu je 6 najčastejších dôvodov, pre ktoré vznikne stres a panika. Snažte sa im vyhnúť a užijete si viac radosti z nového bývania.

1. Nový priestor nie je pripravený

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako „prkotina“, ale ten, kto sa už niekedy sťahoval, vie, že to môže výrazne pokaziť hladký chod sťahovania – nový byt by mal byť čistý a uprataný. Ak je vyčistená kúpeľňa, toaleta, podlahy, kuchynská linka či vstavané skrine, môžete do nich veci hneď vykladať. V opačnom prípade sa vám budú škatule hromadiť, kým niektorý člen tímu všetko nevyčistí. Vždy sa vopred oplatí potvrdiť si aj to, či v deň sťahovania bude k dispozícii dodávka elektriny a vody. Pokročilí organizátori dokážu myslieť aj na to, aby vopred zahlásili zmenu adresy na inštitúciách, ktoré vám pravidelne zasielajú faktúry.

2. Zlá dohoda so sťahovákmi

Nech vám poskytuje odvoz nábytku a zariadenia ktokoľvek, mali by ste vopred vedieť odhadnúť objem vecí, ktoré chcete prepraviť a objem sťahovacieho priestoru. Dokážete potom určiť, koľko dopravných prostriedkov a jázd budete potrebovať. Zmerajte si skrine, pohovky a spotrebiče, ale aj rozmery dverí, výťahu a schodiska. Pri nosení začnite s najväčšími. Vopred si dohodnite presnú cenu a jasné podmienky, aby vás účet na konci dňa neprekvapil. Demontáž vstavaných dielov je praktické zabezpečiť už deň pred sťahovaním.

3. Miešanie pri balení

Na balenie menších vecí sa rozhodne oplatí vopred pripraviť. Zabezpečte si dostatok krabíc, určite však využite aj všetky tašky a kufre, čo máte. Osvedčeným systémom je balenie podľa miestností, predmety je potom možné umiestniť a vybaľovať na mieste, kde budú potrebné. Môžete jednotlivé krabice označiť aj nápismi, veľmi nápomocné sú však farebné štítky. Treba si len vopred určiť, ktorá farba patrí k danej miestnosti. Určite sa vystríhajte toho, aby ste v jednej krabici miešali akékoľvek tekutiny, napríklad s oblečením. Čistiace prostriedky, šampóny, sprchovacie gély, jednoducho čokoľvek tekuté a chemické patrí do špeciálneho plastového vreca a separátnej krabice. Určite nechcete, aby ste po sťahovaní mali tričká poliate prípravkom proti plesniam.

4. Storočné zásoby

Všetci máme skladovacie priestory, do ktorých odkladáme veci, čo sa „možno raz zídu“. Sťahovanie je ideálny čas na ich pretriedenie. Nenechávajte to však na deň sťahovania, spôsobíte tým len zbytočné zdržanie. Všetky tie veci, ktoré už dávno nepoužívate, môžu ísť preč. Vytrieďte ich vopred na kopu a posuňte ich radšej niekomu, kto ich naozaj využije. Radosť bude obojstranná.

5. Myslite na detaily

Pár dní pred sťahovaním by ste sa mali zbaviť väčšiny, najlepšie všetkých, mrazených potravín. Naplánujte si varenie tak, aby ste ich postupne spotrebovali a netrápili sa s nimi potom, čo sa rozmrazia. Pomôže vám to aj pri vyčistení chladničky, optimálne je 48 až 24 hodín pred sťahovaním ju rozmraziť a vyčistiť. Dobrým tipom je aj odfotiť si káble, ktoré máte pripojené do televízora, routera, hi-fi zostavy, set-top boxu a rôznych iných zariadení. Aj keď sa vám zdá, že ich máte v pamäti, pri rôznych zväzkoch v novom byte sa vám ľahko môžu popliesť. Fotku pôvodného stavu oceníte pri ich opätovnom zapájaní.

6. Nezabudnite na tašku prvej pomoci

Môže to byť aj celkom veľká škatuľa. Je veľmi pravdepodobné, že v novom byte si nebudete schopní vybaliť a vytriediť veci hneď po presťahovaní. Preto je veľmi dôležité myslieť na špeciálnu krabicu, kam si dáte všetky nevyhnutné veci na prvú noc alebo na prvých pár dní. Do sťahovacieho auta ju dajte ako poslednú alebo ju prevezte v poslednej várke tak, aby to bola prvá vec, ktorú budete mať v novom domove poruke. Nezabudnite si do nej zabaliť toaletný papier, hygienické potreby, lieky, niečo pod zub, praktický všestranný nožík, hračky a lampičku pre deti, posteľnú bielizeň, jednorazové taniere, šálky a príbory či lyžice. Tiež nie je od veci, keď si každý člen rodiny zbalí vlastný batoh alebo tašku s osobnými vecami na prvých pár dní. Jednoducho sa zbaľte, akoby ste šli na menší výlet.

Zdroj: zillow.com, slsphypoteka.sk, nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: Dreamstime

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

6 trendy nápadov, ako prevzdušniť malú obývaciu izbu

Súčasný trend kompaktnejších bytov aj domov s nižšou metrážou so sebou prináša výzvy pri výbere nábytku a dekorácií. Veľké dekoratívne kusy nábytku striedajú tie kompaktnejšie s maximálnym dôrazom na funkčnosť a minimalistickú estetiku. Dizajnéri navyše každý rok prichádzajú s novými nápadmi na efektívnejšie využitie, možnosti rozkladania aj kombináciu funkcií hneď niekoľkých kusov nábytku do jedného. Pri zariaďovaní obývacej izby sa zamerajte na...
Jedálenský stôl – pár tipov, ako si vybrať ten najlepší

Jedálenský stôl – pár tipov, ako si vybrať ten najlepší

V miestnosti, v ktorej jeme, či už raňajkujeme, obedujeme, alebo večeriame, strávime naozaj veľa času. Začíname rannou kávou a raňajkami a cez deň, alebo po práci si stihneme spraviť chvíľu kľudu na poobedné jedlo. Večerné občerstvenie niekedy sprevádza pohár vína s priateľmi a možno dlhé, zaujímavé rozhovory.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon