Väčšina slovenských milionárov by v prípade ďalšej krízy už nepanikárila

Väčšina slovenských milionárov by v prípade ďalšej krízy už nepanikárila

Slovenskí dolároví milionári sú po predošlej kríze v roku 2008 poučení. Až 70 % z nich tvrdí, že by aktíva nepredávali, ale radšej kupovali. Uvádza to prieskum J&T Banka Wealth Report 2019.

Majetní Slováci sú vďaka väčším skúsenostiam lepšie pripravení na krízu ako v roku 2008. V prieskume J&T Banky takmer tri štvrtiny potvrdzujú, že by počas krízy nepanikárili a aktíva by nepredávali tak, ako pri tej poslednej. Naopak, využili by ju na výhodné investovanie, pretože si uvedomujú, že cena aktív bude rásť. „V porovnaní s predošlou krízou sú už poučení,“ povedala riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková. Podla investujeme.sk si v súčasnosti slovenskí milionári okrem tradičných finančných nástrojov, ako dlhopisy (30%) a akcie (15%), zaraďujú do svojho portfólia aj investičné nehnuteľnosti (21%). Ďalej sú to alternatívne investície a zberateľské predmety, napríklad umenie či veterány, ktoré spolu tvoria až 21 % portfólia milionárov. Je za tým ich snaha minimalizovať investičné riziko a maximalizovať výnos.

Ako doplnil analytik J&T Banky Stanislav Pánis, viac ako polovica slovenských milionárov oslovených v prieskume si myslí, že kríza príde do dvoch rokov. Bežná populácia však podľa neho príchod krízy až tak nevníma. „Neočakávame, že kríza príde do dvoch rokov, tak ako to očakávajú v prieskume slovenskí dolároví milionári,“ poznamenal analytik. Môže prísť podľa neho určité ekonomické spomalenie, avšak kríza, aká bola v roku 2008, tu podľa analytika zatiaľ nehrozí. Naopak, od druhej polovice roku 2020 príde podľa S. Pánisa skôr oživenie svetovej ekonomiky, ktoré by sa malo preniesť aj doslovenského hospodárstva.

Úspech tkvie v dlhodobom a pravidelnom investovaní

Prieskum tiež ukázal, že takmer 80 % bohatých Slovákov investuje dlhodobo a pravidelne. Ako spresnila A. Macaláková, pri jednorazovej investícii existuje riziko, že môžu do aktív investovať práve vtedy, keď je trh na vrchole a aktívum je teda najdrahšie. Výhodou pravidelného investovania je podľa nej priemerovanie cien, ktoré z dlhodobého hľadiska rastú v dôsledku technologického pokroku či demografického vývoja.

Ako povedal generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik, slovenskí milionári investujú viac do dlhových nástrojov, ktoré ponúkajú fixný výnos, a tiež do nehnuteľností. „Za posledných 10 rokov sa tak obrali o výrazný rastový potenciál, ktorý ponúkli investorom akciové trhy. Kým napríklad svetové akcie za posledných 10 rokov zarobili investorom 200 %, americké akcie veľkých spoločností dokonca až 240 %. Od vrcholu krízy v marci 2009 zarobili americké akcie veľkých firiem takmer 400 %,“ konštatoval M. Ďurik.

Z prieskumu J&T Banky ďalej vyplynulo, že celkovo najzaujímavejšie zhodnotenie očakávajú milionári na Slovensku od investícií do rezidenčných nehnuteľností a do stavebných pozemkov. V rámci nehnuteľností je dôvodom podľa A. Macalákovej to, že zásoba voľných bytov je aktuálne najnižšia od roku 2012, v prípade Bratislavy je to 15 rokov. Pričom je silný dopyt po bývaní pri silnom trhu práce a nízkych úrokových sadzbách. Zároveň stavebných pozemkov, na ktorých by mohli stáť nové nehnuteľnosti, je, najmä čo sa týka okolia veľkých miest, dlhodobo už veľmi málo.

Ťahúňom bude informatika

Čo sa týka oblastí hospodárstva, majetní očakávajú najvyšší rast od IT služieb. Je to podmienené podľa A. Macalákovej vývojom v poslednej dekáde, technologické spoločnosti zaznamenali na akciových trhoch enormný rast. Na druhom mieste je turistika a rekreácia. Úlohu zohráva podpora štátu formou zníženia DPH na ubytovacie služby a zavedenie rekreačných poukazov.

Milionári sa v prieskume priklonili k názoru, že tvorba a udržanie bohatstva sú náročnejšie ako pred rokom. Spoločne so spomaľovaním ekonomiky, zvýšenými geopolitickými neistotami či s opätovným uvoľňovaním menových politík vnímajú slovenskí milionári vo zvýšenej miere zlato ako poistku uchovávateľa hodnôt. Najzaujímavejšie zhodnotenie od tejto komodity očakáva až 12 % bohatých, čo je v porovnaní s vlaňajškom dvojnásobok. Podľa A. Macalákovej v posledných šiestich rokoch cena zlata dosahuje svoje maximá a keďže bohatí pociťujú ochladzovanie ekonomiky, vtedy je pre nich táto investícia zaujímavá.

Milionári už startupom neveria

Na Slovensku je pomerne obľúbené podľa M. Ďurika investovanie do startupov, keďže sľubujú niekoľkonásobné zhodnotenie vstupnej investície. Avšak z prieskumu J&T Banky vyplynulo, že milionári investovaniu do startupov prestávajú veriť. Kým vlani očakávala od nich najzaujímavejšie zhodnotenie štvrtina slovenských bohatých, tento rok to je už len 17 %. Príčinou môže byť podľa A. Macalákovej práve očakávané spomalenie ekonomiky a to, že investície do začínajúcich firiem sú časovo aj finančne náročné a nemusia byť vždy úspešné.

Vysoká miera starostlivosti a servisu sú pre milionárov podľa M. Ďurika nevyhnutnosťou. Väčšina z nich preferuje osobný kontakt, mladšia generácia využíva čoraz častejšie moderné technológie. Služby tzv. concierge (VIP služba, manažovanie súkromných aktivít) sú v niektorých privátnych bankách súčasťou servisu, ktorý sa milionárom poskytuje. Sú však aj privátne banky, ktoré sa vyslovene špecializujú len na čo najefektívnejšie zhodnocovanie majetku investorov a služby typu concierge prenechávajú na špecializované inštitúcie.

Zdroj: SITA

Zdroj foto: Dreamstime

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Vyberte si. Klasický či industriálny šarm v Bottova Residence

Vyberte si. Klasický či industriálny šarm v Bottova Residence

Výhody bývania v meste, a to priamo centrálnej oblasti Banskej Bystrice, budú môcť od budúceho roka využívať obyvatelia projektu Bottova Residence. Zostava 27 nových bytov vznikne po adaptácií dvoch administratívnych a obchodných budov. Záujemcov môže v tomto prípade osloviť ústredná poloha a rovnako aj nie celkom obvyklá architektúra.

...
Severská pohoda: Architektky inšpiroval škandinávsky životný štýl

Severská pohoda: Architektky inšpiroval škandinávsky životný štýl

Škandinávia je v trende a určite nie neprávom. Patrí k oblastiam s dobrou úrovňou života, o ktorej veľa napovie prístup k rozvoju urbanizovaného prostredia, stavajúci do popredia človeka a jeho každodenné bytie. Do týchto končín načreli aj hlavné architektky projektu Rezidence na Mariánské cestě z ID Studio. V návrhu pre spoločnosť DOMOPLAN sa rozhodli sprostredkovať niektoré kvality zo škandinávskeho životného štýlu.

...
Veľké domy priamo v golfovom areáli pod Tatrami, oživuje sa známy gánok

Veľké domy priamo v golfovom areáli pod Tatrami, oživuje sa známy gánok

Menej tradičné susedstvo sa dáva do pozornosti pri projekte Kráľovské vrcholy. Táto špeciálne vyčlenená kolekcia piatich pozemkov leží priamo v golfovom areáli v jednej z podtatranských obcí. Vďaka polohe a dizajnu plánovaných rekreačných stavieb dopraje budúcim obyvateľom nezanedbateľný luxus, každý deň im prinesie efektné obrazy slovenských veľhôr. 

...
Projekt s peknou tehličkovou fasádou prináša stabilitu do centra Bratislavy

Projekt s peknou tehličkovou fasádou prináša stabilitu do centra Bratislavy

Medzi novostavbami formujúcimi sa v oblasti bratislavského downtownu je projekt ZWIRN bezpochyby zaujímavým zjavom. Pri jeho tvorbe boli využité mestotvorné princípy, vďaka ktorým vznikla výhľadovo odolná štruktúra s príjemnou, uchopiteľnou mierkou a pri výstavbe sa navyše nezabudlo ani na detaily. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie získal prvý obytný blok, pričom na konci februára bol spustený predaj druhej, v tomto prípade už záverečnej, etapy ...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon