Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Okolie panelových sídlisk ožíva

Okolie panelových sídlisk ožíva

V predchádzajúcom článku sme ukázali, že atraktívnejšie riešenie verejných priestorov v okolí rezidenčných novostavieb už prestáva byť výnimkou. Čoraz častejšie sa však stretávame s investíciami súvisiacimi s nápravou obrazu vonkajšieho prostredia v okolí starších obytných súborov.

Medzi úspešnými realizáciami nájdeme aj také, ktoré sa snažia poskytnúť komplexné riešenie a zabezpečiť rôzne aktivity pre širšie skupiny obyvateľov. Ako pozitívny príklad priestorov plánovaných so zreteľom na uspokojenie pestrých nárokov na trávenie voľného času boli vybrané dva vnútrobloky v Trnave, jeden z nich vznikol na základe podnetu zaslaného do projektu Mestské Zásahy Trnava 2016.  

 

G. Dusíka 

Spoločné priestory podľa námetu

mestských zásahov

projektant - Ing. Magdaléna Horňáková, Atelier DUMA

gdbVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

Rezidenčný súbor na ulici G. Dusíka sa nachádza v mestskej časti Trnava-západ, na obľúbenom sídlisku Prednádražie I. Jeho charakteristickými znakmi sú, aj napriek neskorším nadstavbám zachovaná, sympatická mierka panelových bytových domov a slušný podiel zelene. Dotknutá oblasť má vzhľadom na svoju polohu i samotnú rozlohu ústredné postavenie v rámci obytnej štruktúry, revitalizácia toto postavenie prirodzene potvrdila.

V spoločnom priestore boli vytvorené dve ihriská pre mladšiu a staršiu vekovú kategóriu, fitness zóna s dynamickými prvkami a odpočinkové plochy s piknikovými stolmi a lavičkami. Časť územia zostala voľná, vyhradená pre pobytový trávnik.

gdaVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

gdVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

gddVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

Prirodzene, voľba herných prvkov a ich dizajn zohľadňuje vek užívateľov. Ihrisko pre menšie deti ohradzuje nízky drevený plot, pričom ako dopadová plocha a zároveň ohraničenie pieskoviska bol použitý EPDM povrch s pestrou farebnosťou. Nájdeme tu tiež malý drevený dom na hranie, trampolínu, tabuľu na kreslenie a hojdačky.

gdfVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

gdeVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

Zónu pre staršie deti vymedzujú betónové bloky slúžiace aj ako lavičky a odkladacie miesta, pletivo a živý plot ju odčleňujú od zjazdného chodníka, ktorý prechádza cez vnútroblok. Zaujme hlavná zostava z dreva a lán doplnená o nerezovú šmykľavku i hojdačka - vtáčie hniezdo.

gdcVnútroblok na G. Dusíka; Zdroj: Novostavby.sk

V revitalizovanom území boli osadené odpadkové koše, sušiaky na prádlo a stojany na bicykle. Vysadili sa záhony trvaliek a živé ploty, k existujúcim, zachovaným stromom pribudli nové javory. Rozmiestnenie zelene nie je len o estetike, ale samozrejme tiež o funkčnosti, poskytuje tieň pre herné a oddychové plochy.Humanizácia OS Vodáreň - dvor č. 1

projektant - Ing. Zoltán Balko

hveObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

Predmetný obytný súbor je situovaný v mestskej časti Trnava-sever na sídlisku Vodáreň, ohraničujú ho ulice Atómová, Bučianska a Veterná. Medzi panelovými domami bol k dispozícií veľkorysý, nie práve najatraktívnejší dvor, ktorý sa projektom humanizácie transformoval na priestor s pestrejšími možnosťami rekreácie, opäť pre rôzne vekové kategórie.

V riešenom území bola zrealizovaná fitness plocha, multifunkčné ihrisko, zóna pre deti, trávnik s ihriskom pre petanque a chodník pod pergolami s novými lavičkami.

hvdObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

hvcObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

K vybaveniu oploteného multifunkčného ihriska patria konštrukcie s basketbalovými košmi, brány pre futbal a stĺpy pre sieť na tenis i volejbal. Súčasťou fitness zóny o rozmeroch 10 x 18 metrov sú exteriérové cvičebné prvky, pričom podobne ako ihrisko je doplnená o lavičky a sušiaky na šaty. V oboch prípadoch bol použitý povrch liatej gumy.

hvbObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

Detské ihrisko sa skladá z viacerých samostatných dielov ako šmykľavka, vahadlové hojdačky, reťazové hojdačky, hrazdy, kolotoč, pieskovisko s lavicami i prvok pre lezenie. 

hvObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

hvaObytný súbor Vodáreň; Zdroj: Novostavby.sk

V rámci dvora boli osadené dva typy lavičiek, s operadlom a bez operadla, smetné nádoby, informačné tabule a tiež stojany na bicykle. Aktuálnu skladbu zelene oživila výsadba záhonov trvaliek a už vzrastlých stromov, uprednostnené boli kultivary s menšími korunami a celkovo nižším vzrastom.

 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Pozdĺž Račianskej pribúdajú príjemné vnútrobloky

V lokalite Vtáčnik vyrastá ďalší projekt z dielne renomovaného architekta

Krok k zlepšeniu podoby Mickiewiczovej, prieluka sa zapĺňa

 

Zdroj: Novostavby.sk

 

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Na Kolibe vyrastie 10 rodinných domov, prvoradé je súkromie

Na Kolibe vyrastie 10 rodinných domov, prvoradé je súkromie

Zo zastávky Husova na Kolibe, bodu na trase trolejbusu číslo 203, sa po približne 100 metroch dostaneme k ohradenému pozemku, na ktorom budúcu jar začne výstavba Koliba Gardens. Komorný súbor patrí do portfólia spoločnosti púpava development, s.r.o., do existujúcej nízkopodlažnej zástavby prinesie 10 samostatne stojacich rodinných domov. Za ich návrhom stojí ateliér ALEXY & ALEXY.

...
Pozdĺž Račianskej pribúdajú príjemné vnútrobloky

Pozdĺž Račianskej pribúdajú príjemné vnútrobloky

Okolie obytných súborov zostávalo častokrát ignorované. Dnes sa tomuto prechodovému stupňu medzi verejným a súkromným priestorom našťastie venuje už väčšia pozornosť. Rozpoznáva sa jeho význam pre kvalitu každodenného žitia, a tak sa aj pri súčasných novostavbách začínajú objavovať mnohé príjemné riešenia.

...