Pred a po: Dizajnérka prerobila ošumelý byt v Paríži na „chic“ bývanie | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Pred a po: Dizajnérka prerobila ošumelý byt v Paríži na „chic“ bývanie

Pred a po: Dizajnérka prerobila ošumelý byt v Paríži na „chic“ bývanie

Tento maličký byt zo 70-tych rokov v Paríži pôvodne vyzeral ako bežná slovenská garzónka. Vďaka niekoľkým dekoračným trikom a novému usporiadaniu sa z neho stal pre jeho majiteľku príjemný moderný domov.

Francúzska manažérka si pôvodne kúpila byt na dočasné pracovné bývanie, keď sa však rozhodla do Paríža presťahovať natrvalo, obrátila sa na interiérovú dizajnérku Aude Groshaeny z Décodage Création. Z bytíka s plochou 30 m2 chcela mať pohodlné každodenné bývanie. „Majiteľka za mnou prišla s rozpočtom 20 000 eur na optimalizáciu priestoru. Prioritou pre ňu bola spálňa,“ hovorí Aude Groshaeny, „Chcela tiež vhodný jedálenský kút pre prípadných hostí a tiež priniesť nejaké svetlo do kuchyne, ktorá vyzerala ako temná chodba. Posledným problémom boli úložné priestory.“

Východisková situácia

Byt bol už pôvodne primerane dobre rozložený, so vstupom do kuchyne a kúpeľne a obytnou časťou s rozlohou približne 20 m2, ktorá sa otvára na balkón s výhľadom na vnútorný dvor a strechy mesta. K bytu prislúchalo aj niekoľko kvalitných skriniek na mieru. Nedávno v ňom boli nainštalované dubové laminátové podlahy.  

Hlavná priorita – stabilná spálňa so súkromím

Majiteľka už nechcela používať pohovku, ktorú bolo potrebné rozložiť na posteľ každý večer. Chcela mať v obývacej izbe skutočnú spálňu. „Súhlasila s myšlienkou využiť mriežkované panely a začleniť krásne materiály. Zistili sme, že jej rozpočet nebude stačiť, a tak sa ho rozhodla navýšiť,“ hovorí dizajnérka. Kúpeľňa bola vo veľmi dobrom stave a počas obnovy sa nezmenila, kuchyňa zostala tiež na svojom mieste. Takže najväčšou úlohou pre dizajnérku bolo vytvoriť príjemnú spálňovú zónu s rozmermi približne 1,5 x 2 metre. Odstránenie časti steny medzi kuchyňou a obývacou izbou jej umožnilo umiestniť lamelové panely na tri strany spálne. Teraz prirodzené svetlo z balkónových dverí preniká až do kuchyne. Drevené panely sú z povrchovo neupravenej borovice na strane obývacej izby a zo strany kuchyne je materiálom biele MDF. Vstup do spálne z dvoch strán umožňujú dvoje posuvné dvere široké 74 centimetrov, pripevnené na hornú koľajnicu. Do zníženého stropu nad hlavou postele boli integrované stropné svietidlá, zatiaľ čo uzavretá polica 16 x 92 cm ponúka otvorené i uzavreté výklenky. Posteľ s výškou 60 cm skrýva vo vnútri dve zásuvky na uloženie posteľnej bielizne a prikrývok.

Kuchyňa a jedáleň

Pôvodná kuchyňa vyzerala ako úzka predsieň bez prirodzeného svetla. Nebola pre majiteľku nevyhnutná. Väčšinou ju využívala len na prípravu kávy alebo na zohriatie jedla. „Napriek tomu sme umiestnili sklenú tabuľu na kuchynskú stranu spálňového boxu, aby sme zabránili prenikaniu mastnoty a pachov,“ hovorí Aude Groshaeny. Pre pocit väčšej priestrannosti sa strop zvýšil asi o 20 cm odstránením starého klimatizačného systému a stropného panela zo 70. rokov. S jedálenským kútom sa trochu potrápili. „Muselo to byť pekné a obzvlášť ľahké na manipuláciu, pretože majiteľka nechcela nič, s čím by boli problémy,“ hovorí dizajnérka. Nakoniec vybrali stolík, ktorý sa otvára ako motýlie krídla. Stoličky sú efektné a skladacie. Majiteľka sa rozhodla zaobstarať si dve ikonické kreslá TS od francúzskeho návrhára Rogera Tallona, obnovený model z roku 1977 za 240 eur. Investíciu neľutovala, pochopila, že malý priestor urobí vždy väčší dojem, ak ponúkne jeden alebo dva dizajnové kusy nábytku.

Úložné priestory

„Pôvodné skrinky, ktoré boli dobre navrhnuté, sme sa snažili využiť čo najviac, najmä pri vchode a v obývacej izbe," hovorí dizajnérka. Okrem nich sa použili plytké skrinky s hrúbkou 16 cm, aby sa predĺžila línia „mriežkovanej“ miestnosti, a vytvorili sa sklené dvere do tvaru písmena L.

 „Bol to ideálny projekt, ktorý je obľúbenou časťou mojej profesie. Trochu tvrdého rozmýšľania a hľadania namiesto tvrdej prestavby, umožnilo mi to zamerať sa na estetickú kreativitu,“ dodáva Aude Groshaeny.

Rekonštrukcia v skratke

Plocha: približne 30 m2

Miesto: Paríž, Francúzsko

Dokončené: júl 2019

Trvanie práce: 5 mesiacov

Návrh interiéru: Aude Groshaeny, Création Décodage

Realizátor: Elm Bat

Rozpočet: 51 000 eur

 

Zdroj: houzz.com.au

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Kde v domácnosti sa vyskytuje najviac baktérií

Kde v domácnosti sa vyskytuje najviac baktérií

Téme čistoty a hygieny (nielen) v domácnosti sa venujú stovky štúdií, obzvlášť v dnešnej dobe. Mnohé z nich sa zameriavajú práve na miesta, ktoré sa stávajú ohniskom výskytu rôznych baktérií. Tie sa podľa výsledkov týchto výskumov často zdržiavajú najviac tam, kde by sme to nepredpokladali.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame