Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Štýl hygge ponúka návod na šťastnú domácnosť

Štýl hygge ponúka návod na šťastnú domácnosť

Je to ako feng šuej, no na európsky spôsob. Jeho využitie má do interiérov vniesť viacej optimizmu a rovnováhy. Reč je o štýle hygge, ktorý pozná návod na zariadenie šťastnej domácnosti. Ako by aj nie, keď jeho kolískou je najšťastnejšia krajina sveta.

Zdroj: rhinetex.com

Hygge nie je vyslovene interiérovým štýlom. Skôr sa jedná o životnú filozofiu, ktorá prináša efektívne tipy vedúce k dosiahnutiu šťastnejšieho života. Jej princípy sa však rýchlo uchytili aj pri zariaďovaní bývania. Podľa Dánov ako priekopníkov tohto štýlu sa práve interiér stáva miestom, kde šťastný život začína.Zdroj: rhinetex.com

Hygge vsádza na dobrý pocit z bývania

Myšlienke, že šťastný život sa odvíja od kvality bývania a že hygge sa najlepšie realizuje práve v domácnosti, podľa prieskumov verí skoro 80 % Dánov. Aj preto sa pri zariaďovaní bývania pohrávajú s konceptom, ktorý mení ich domov na oázu šťastia a pokoja. Nepotrebujú k tomu nič drahé ani honosné. Podstata tohto štýlu spočíva skôr v spojení kreativity, čistoty a útulnosti, ktoré prináša dobrý pocit z bývania. A ten je v hygge kľúčový.Zdroj: planete-deco.fr

Typické prvky hygge štýlu:

Prírodné materiály – Útulné drevo, elegantná koža a hebké textílie z bavlny sa vždy postarajú o hrejivé teplo domova. Zároveň sú šetrnejšie k životnému prostrediu, takže v domácnostiach v štýle hygge majú právom stabilné miesto.

Minimalizmus – Menej je niekedy viac. Minimalizmus to v interiérovom dizajne potvrdzuje neustále. V hygge štýle dokonca patrí k hlavným znakom takto zariadených obydlí. Cieľom je vsadiť na minimum doplnkov, vyhnúť sa gýču a dbať o dostatok priestoru aj presvetlenia. 

Čistota – Poriadok, úhľadnosť, dokonalá čistota, aj to sú typické prvky bývania v štýle hygge. V domácnosti má mať každý doplnok svoje miesto, pričom dôležitý je jeho upravený vzhľad. Obzvlášť kvôli tomu, že takto zariadené príbytky dýchajú škandinávskym štýlom, ktorý často vsádza na biele a svetlofarebné doplnky.Zdroj: nonagon.style

Aké doplnky hygge obľubuje:

- kozub umiestnený v izbe, kde sa stretáva celá rodina

- malé drevené stolíky nahrádzajúce konferenčné stoly

- štrikované textílie s praktickým aj estetickým úžitkom

- hand-made dekorácie ozdobené ľudovými motívmi

- prútené koše využívané ako ozdoba aj praktický doplnok

- jednoduchý nábytok, ktorý dokáže šetriť priestorZdroj: nonagon.style

Nielen v severskom duchu

Vzhľadom na uvedené prvky síce môžeme hygge radiť k severskému štýlu, no princípy tohto smeru sa dajú efektívne využiť aj v iných štýloch. Dobrý pocit z bývania dosiahnutý spojením kreativity, čistoty a útulnosti môže byť smerodajný pri zariaďovaní ktorejkoľvek domácnosti, bez ohľadu na jej štýl, farebné prevedenie alebo dispozičné riešenie. Šťastie predsa nerobí rozdiely a vstúpiť môže do každého príbytku. Možno práve vďaka hygge.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: life.wilko.com, rhinetex.com, planete-deco.fr, nonagon.style

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Smart asistent na monitorovanie spotreby vody v domácnosti

Smart asistent na monitorovanie spotreby vody v domácnosti

Úspora nákladov na energie je jednou z kľúčových tém v domácnostiach po celom svete. V jeho vyspelejšej časti nám s tým už nejaký čas pomáhajú rôzne smart technológie. Ich výrobcovia nám zopár z nich predstavili aj začiatkom roka. Nás zaujala hlavne novinka, ktorá slúži na monitorovanie spotreby vody.

...
Slow living - nový ekologický štýl bývania čoskoro ovládne naše príbytky

Slow living - nový ekologický štýl bývania čoskoro ovládne naše príbytky

Aj keď sa výraz „Slow living“ dnes spomína často, mnoho ľudí úplne nechápe, v čom jeho podstata spočíva. Neznamená to, že musíme začať robiť všetko pomaly, ale skôr uvedomiť si, kedy je čas robiť veci rýchlo a kedy spomaliť a urobiť ich poriadne a „nastálo“. S týmto životným štýlom súvisí aj to, ako si vytvoríme svoje bývanie a okolie. Poradíme vám, ako začať.

...