Štýl hygge ponúka návod na šťastnú domácnosť | Nehnuteľnosti.sk
Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Štýl hygge ponúka návod na šťastnú domácnosť

Štýl hygge ponúka návod na šťastnú domácnosť

Je to ako feng šuej, no na európsky spôsob. Jeho využitie má do interiérov vniesť viacej optimizmu a rovnováhy. Reč je o štýle hygge, ktorý pozná návod na zariadenie šťastnej domácnosti. Ako by aj nie, keď jeho kolískou je najšťastnejšia krajina sveta.

Zdroj: rhinetex.com

Hygge nie je vyslovene interiérovým štýlom. Skôr sa jedná o životnú filozofiu, ktorá prináša efektívne tipy vedúce k dosiahnutiu šťastnejšieho života. Jej princípy sa však rýchlo uchytili aj pri zariaďovaní bývania. Podľa Dánov ako priekopníkov tohto štýlu sa práve interiér stáva miestom, kde šťastný život začína.Zdroj: rhinetex.com

Hygge vsádza na dobrý pocit z bývania

Myšlienke, že šťastný život sa odvíja od kvality bývania a že hygge sa najlepšie realizuje práve v domácnosti, podľa prieskumov verí skoro 80 % Dánov. Aj preto sa pri zariaďovaní bývania pohrávajú s konceptom, ktorý mení ich domov na oázu šťastia a pokoja. Nepotrebujú k tomu nič drahé ani honosné. Podstata tohto štýlu spočíva skôr v spojení kreativity, čistoty a útulnosti, ktoré prináša dobrý pocit z bývania. A ten je v hygge kľúčový.Zdroj: planete-deco.fr

Typické prvky hygge štýlu:

Prírodné materiály – Útulné drevo, elegantná koža a hebké textílie z bavlny sa vždy postarajú o hrejivé teplo domova. Zároveň sú šetrnejšie k životnému prostrediu, takže v domácnostiach v štýle hygge majú právom stabilné miesto.

Minimalizmus – Menej je niekedy viac. Minimalizmus to v interiérovom dizajne potvrdzuje neustále. V hygge štýle dokonca patrí k hlavným znakom takto zariadených obydlí. Cieľom je vsadiť na minimum doplnkov, vyhnúť sa gýču a dbať o dostatok priestoru aj presvetlenia. 

Čistota – Poriadok, úhľadnosť, dokonalá čistota, aj to sú typické prvky bývania v štýle hygge. V domácnosti má mať každý doplnok svoje miesto, pričom dôležitý je jeho upravený vzhľad. Obzvlášť kvôli tomu, že takto zariadené príbytky dýchajú škandinávskym štýlom, ktorý často vsádza na biele a svetlofarebné doplnky.Zdroj: nonagon.style

Aké doplnky hygge obľubuje:

- kozub umiestnený v izbe, kde sa stretáva celá rodina

- malé drevené stolíky nahrádzajúce konferenčné stoly

- štrikované textílie s praktickým aj estetickým úžitkom

- hand-made dekorácie ozdobené ľudovými motívmi

- prútené koše využívané ako ozdoba aj praktický doplnok

- jednoduchý nábytok, ktorý dokáže šetriť priestorZdroj: nonagon.style

Nielen v severskom duchu

Vzhľadom na uvedené prvky síce môžeme hygge radiť k severskému štýlu, no princípy tohto smeru sa dajú efektívne využiť aj v iných štýloch. Dobrý pocit z bývania dosiahnutý spojením kreativity, čistoty a útulnosti môže byť smerodajný pri zariaďovaní ktorejkoľvek domácnosti, bez ohľadu na jej štýl, farebné prevedenie alebo dispozičné riešenie. Šťastie predsa nerobí rozdiely a vstúpiť môže do každého príbytku. Možno práve vďaka hygge.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: life.wilko.com, rhinetex.com, planete-deco.fr, nonagon.style

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Kde v domácnosti sa vyskytuje najviac baktérií

Kde v domácnosti sa vyskytuje najviac baktérií

Téme čistoty a hygieny (nielen) v domácnosti sa venujú stovky štúdií, obzvlášť v dnešnej dobe. Mnohé z nich sa zameriavajú práve na miesta, ktoré sa stávajú ohniskom výskytu rôznych baktérií. Tie sa podľa výsledkov týchto výskumov často zdržiavajú najviac tam, kde by sme to nepredpokladali.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame