Hora uprostred sídliska? V Soule rastú, ako huby po daždi

Hora uprostred sídliska? V Soule rastú, ako huby po daždi

Juhokórejskí developeri v poslednom období stavajú v rezidenčných komplexoch v Soule umelé hory. Prinášajú tak feng-shui do mestského prostredia, ceny v okolitých nových mestských bytových domoch sa tým, samozrejme, zvyšujú.

V drahších obytných štvrtiach Soulu v Južnej Kórei je možné vidieť, že medzi bytovými domami a komunitami rastú reliéfy zobrazujúce vrchy a kopce. Jedná sa o repliky niektorých z najznámejších prírodných lokalít Kórey, budujú sa v zmenšenej veľkosti pre potešenie obyvateľov vyššej triedy mesta, ktorá neustále narastá. Tento trend nazývaný jingyeong sansu zobrazujúci slávne či posvätné hory potvrdzuje aj vzrastajúci záujem vyšších tried o reprodukciu prírodných krás.

Väčšina kórejskej histórie je spätá s horami, developeri lákajú umelými vrchmi bohatých kupcov na svoje nové mestské bytové domy. Zdroj foto: Seunggu Kim, architecturaldigest.com

Štýl jingyeong sansu je medzi developermi luxusných sídlisk populárny, pretože zvyšuje feng-šuej v budovách a podľa toho stúpajú aj hodnoty nehnuteľností. Umelé horské reliéfy sú spôsobom, ako preniknúť do národnej kórejskej mentality ľudí milujúcich hory. K svojim stavbám potom pridávajú slogany typu „Hora Geumgang má silu, ktorá oživuje všetko na svete“ alebo „Hora Seorak je kolískou božského života.“

Scény slávnych prírodných pamiatok pridávajú feng-shui do mestského prostredia. Zdroj foto: Seunggu Kim, architecturaldigest.com

Je to spôsob, ako nadviazať spojenie medzi tradičnou kórejskou spiritualitou a luxusným konzumným životom. V silne rozvinutom hlavnom meste je každý ostrovček zeleny vítaný a tieto stavby ponúkajú krátku, väčšinou vizuálnu a duchovnú, úľavu od zhonu mestského centra metropoly.

Obyvatelia týchto sídlisk si môžu vychutnávať výhľad na prírodné krásy z každej miestnosti. Zdroj foto: Seunggu Kim, architecturaldigest.com

Názov „jingyeong sansu“ je tradičným kórejským výrazom pre nepretržité pozorovanie prírody, ktoré vytvára súlad s prírodným svetom. Korene tohto štýlu sú v kórejskej krajinnej maľbe z 18. storočia, keď umelci, ktorí predtým zobrazovali idealizovanú krajinu, začali upriamovať svoju pozornosť na realistický pohľad a snažili sa zachytiť presné detaily skutočných hôr a miest v krajine. Jingyeong sansu má hlbšie korene v tradičnej duchovnosti. Obyvatelia Soulu túžia po duchovnom spojení s prírodným svetom a vytváranie replík hôr je spôsob, ako využiť túto spiritualitu a urobiť z prírodných prvkov lákadlo pre obyvateľov miest.

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Seunggu Kim, architecturaldigest.com

 

Ingrid Kántorová
Autor
Ingrid Kántorová

Ingrid Kántorová je redaktorkou portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2018. Zameriava sa na dizajn nehnuteľností, energetickú efektívnosť stavieb, legislatívne témy a bývanie celebrít.

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon