Inteligentný minidom schopný odolať zemetraseniu

Inteligentný minidom schopný odolať zemetraseniu

Realizácia minidomov už dávno nie je len o miniatúrnych príbytkoch so skromným zariadením, ktoré sotva poskytuje základný štandard. Niektoré z nich sa po najnovšom navrhujú ako smart domácnosti so schopnosťou odolať aj zemetraseniu.

Príkladom takéhoto nadštandardného minidomu, ktorý sa dokáže popasovať aj so silnejšou seizmickou aktivitou, je Cube One. Ide o prototyp špeciálneho prefabrikovaného príbytku, s ktorým  prišla spoločnosť Nestron. Tá sa už dlhší čas venuje návrhu inteligentných smart minidomov, no dielo schopné odolať zemetraseniam v jej portfóliu doposiaľ chýbalo.Zdroj: nestron.house

Odolné voči zemetraseniu aj požiaru

Práve autori Cube One prichádzajú s prvým minidomom schopným vyrovnať sa so živelnými katastrofami od požiarov po zemetrasenia. Odolnosť voči týmto nástrahám mu zaistí zloženie použitých materiálov. Minidom sa totiž realizuje ako jednoliata oceľová konštrukcia chránená pozinkovaným povrchom. Spolu s tvrdeným sklom na oknách a drevenými panelmi vo vnútri sa tak dokáže účinne prispôsobovať premenlivým klimatickým podmienkam.

Hotové domy pripravené na bývanie

Spôsob realizácie minidomu neprinesie obyvateľom iba odolnosť voči zemetraseniam. Práve vďaka nemu môžu rátať aj s rýchlou realizáciou bez akýchkoľvek starostí s výstavbou. Domy sa totiž budú predávať ako prefabrikované hotové obydlia pripravené na okamžité sťahovanie. Celá ich „výstavba“ prebehne vo firemnej dielni a na uvedenú adresu sa následne hotové už iba prepravia.Zdroj: nestron.house

Nadčasové bývanie v štýle smart a eko

Spôsob realizácie je zároveň zárukou, že majitelia Cube One budú mať česť s ekologickým príbytkom. Laminátová podlaha, drevené panely a okná z tvrdeného skla sú z recyklovaných materiálov, ktorých ohľad na životné prostredie doplnia strešné solárne panely či inštalovaný systém kompostovania spojený s prevádzkou WC. Ten bude riadiť smart systém založený na ovládaní bežných funkcií domu prostredníctvom inteligentných technológií. 

Parametre minipríbytku Cube One:

- dĺžka minidomu dosahuje 5,5 m

- výška siaha na úroveň iba 2,85 m

- príbytok údajne váži cca 7000 kg

- celková obytná plocha je 14,5 m²

- predávať sa má za 30 000 USDZdroj: nestron.house

Prototyp Cube One sa stretol s pozitívnou spätnou väzbou, takže napriek niekoľkým výčitkám odbornej verejnosti sa môže stať hitom vo svojom obore. Zabodovať môže najmä v oblastiach známych zvýšenou seizmickou aktivitou. Či sa táto ambícia naplní, to ukážu už prvé čísla po jeho oficiálnom uvedení na trh, ku ktorému by mohlo dôjsť ešte tento rok.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: nestron.house

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Diskusia

Podobné články

Moderné byty s charizmou v hlavnom meste

Moderné byty s charizmou v hlavnom meste

Mladý kreatívny podnikateľ Leo je aj influencer a spolu s priateľkou hľadajú priestranný byt v hlavnom meste, ktorý by bol blízko centra alebo s jeho dobrou dostupnosťou. Lokalitu nemá vyhradenú, ide mu o pekný priestor s dušou, kde by si mohli vytvoriť vlastné štúdio na nakrúcanie videí. Rozpočet má 350-tisíc euro. 

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon