Vitajte na návšteve v súkromí u Clintonovcov vo Washingtone, D.C.
Washingtonské sídlo Hillary Clintonovej, bývalej ministerky zahraničných vecí USA a jej manžela Billa Clintona, bývalého prezidenta USA, je už samo osebe zaujímavé diplomatickým duchom. Navyše sa nachádza blízko Embassy Row, ulice, na ktorej sú sústredené všetky ambasády a diplomatické misie v hlavnom meste. Napriek tomu je dom zosobnením rodinného útočiska.
Do rezidencie v novogeorgiánskom štýle sa Hillary Clintonová zamilovala na prvý pohľad. Bývalá americká ministerka zahraničia a demokratická kandidátka na post prezidenta 2016 si ju vybrala v roku 2000, v čase, keď bola zvolená do Senátu a jej manžel Bill Clinton bol ešte prezidentom USA. „Keď som sa pri prehliadke pozrela z poschodia na tie stromy, smerom na Britské veľvyslanectvo, cítila som sa ako v starom Londýne alebo New Yorku. Táto záhrada bola tým najúžasnejším, čo som videla kdekoľvek na svojich realitných prehliadkach,“ spomína Hillary.
Dom z červených tehál s plochou 511 m2, prezývaný tiež „Whitehaven“ podľa ulice, bol postavený v roku 1951 a napriek tomu, že v senátorke vyvolal silné emócie, vyžadoval si pomerne rozsiahlu renováciu. Pomohla jej s ňou Rosemarie Howe, interiérová dizajnérka, s ktorou spolupracovala dlhé roky. „Cieľom bolo priniesť do domu viac svetla a vytvoriť viac fyzického priestoru na sedenie a relaxáciu,“ hovorí Rosemarie Howe, ktorá pracovala s pani Clintonovou na projekte v rokoch 2003 až 2006. „Chceli sme tiež otvoriť dom a všetky jeho interiérové izby do tej prekrásnej záhrady.“
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Dizajnérka v spolupráci s architektom Donaldom Lococom a záhradnou architektkou Lilou Fendrick postupne vytvorili obytný priestor naplnený slnkom, ktorý presahuje pôvodnú stopu a nádherne ho prepojili s exteriérom. „V záhrade trávim každú voľnú chvíľu. Naša rodina uprednostňuje zábavu na čerstvom vzduchu a organizujeme veľa outdoorových podujatí, na ktorých sa zúčastňujú niekedy aj stovky ľudí,“ hovorí Hillary Clinton. Často využíva aj kompletne zrekonštruovaný bazén, ako zanietená plavkyňa. „Aj keď práve nie sme vo Washingtone, máme priateľov s deťmi, ktorí k nim prichádzajú a využívajú ich,“ dodáva.
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Dizajnérka Rosemarie Howe mala s domom veľa práce. „Kúpeľne boli z päťdesiatych rokov a a kuchyňa bola funkčná, ale tiež veľmi zastaraná,“ vysvetľuje. Pri rekonštrukcii nielen vybrala nábytok, ale pracovala aj na vhodnom umiestňovaní nespočetných umeleckých diel, ktoré Clintonovci zozbierali v priebehu desaťročí. Všetko však malo vytvárať dokonalú pohodu, pani Clintonová totiž chcela, aby sa ľudia necítili zastrašení, keď vojdú do dverí. Priala si pohodlné miesto pre všetkých. Súčasťou rekonštrukcie bola aj vysunutá zimná záhrada, teda solárium, pridaná k pôvodnému pôdorysu. Je pre Hillary obľúbeným miestom stretávania sa s ľuďmi a relaxu. Dve zamatové leopardie kreslá a starožitný koberec Serapi sú súčasťou väčšej farebnej kompozície v teplej červenej a karamelovej. Na stole pri okne sú umiestnené artefakty, ako fotografia kráľa Husseina a jordánskej kráľovnej Noor, ako aj čajová kanvica Ardmore Ceramics, ktorú im daroval Nelson Mandela.
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Obývacia izba a vstupné priestory sú maľované v obľúbenej farbe pani Clintonovej, teda v svetlo žltej. Jeden z troch obrazov, ktoré kúpili Clintonovci v Hanoji vo Vietname, zdobí rám zo začiatku 19. storočia z talianskeho ovocného dreva. V domácej kuchyn barové stoličky smerujú k oknu s výhľadom na zeleň. Predošlé menšie okno nahradili novým, ktoré prinesie viac svetla. Sklenené dlaždice v rôznych odtieňoch koralovej a červenej boli majstrovsky usporiadané na kuchynskej zástene.
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Jedáleň využívajú Clintonovci mnohými spôsobmi. Konajú sa tam bežné večere, bufety ale aj koktejlové večierky. Architekt najprv nechal maľovať steny odtieňom Blue Lagoon, ale potom na nich vytvoril patinu pre väčšiu hĺbku. Tak lepšie vynikne ruská maľba zátišia, ktorú kúpili na výlete v Moskve, ako aj farebný koberec Kent Willy z azerbajdžanskej dielne. V rohu jedálne visí obraz od Pierca Brosnana, áno, toho Pierca Brosnana, a dopĺňa pár nástenných svietnikov, ktoré sú kópiou anglického dizajnu z 18. storočia z roku 1960.
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Predsieň pred kuchyňou sa používa na neformálne stretnutia. Tiež slúži ako priestor pre zamestnancov a ochrankárov, ktorí často sprevádzajú hosťujúcich hodnostárov. Steny sú v odtieni koralovej a obraz nad čarovnou pohovkou je od umelkyne Barbary Ryan z Virginie. Pri vstupe do domu sú návštevníci Billa a Hillary Clintonovej vyzvaní, aby sa podpísali do knihy hostí na stolíku z umelého mramoru od Hillaryinej matky. Schodisko vedúce na poschodie je zdobené veľkými fotografiami, portrétom prezidenta, pani Clintonovej a ich dcéry Chelsea. „Majú v dome veľa vlastných portrétov, ale faktom je, že keď ľudia prídu na recepciu, chcú vedieť, že je to ich dom,“ vysvetľuje dizajnérka.
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Zdroj: Gieves Anderson, architecturaldigest.com
Rodinná izba na poschodí je oživená veselou textíliou od China Seas, opäť v obľúbenej farbe pani Clintonovej. Je to miesto, kde rodina oddychuje a pozerá televíziu. Obraz, ktorý teraz visí nad bočným stolom, si priniesli z Camp Davidu. Na stene visia tiež tri portréty dcéry Chelsea od fotografky Brigitte Lacombe. Na poličke sú práce dvoch umelcov z Arkansasu - tanier Sarah Noebels Mcmichael a malá socha sediacej ženy Jane F. Hankinsovej. Jazierko koi, zachované z pôvodného areálu, je dokonalým miestom na relax.
Hoci hlavným bydliskom Clintonovcov zostáva ich domov v New Yorku, naďalej si užívajú svoj príjemný dom v D.C., už takmer po dve desaťročia. "Videla som veľa domov, ale tento má všetko, čo som kedy chcela" dodáva Hillary Clintonová.
Zdroj: architecturaldigest.com
Zdroj foto: Gieves Anderson, architecturaldigest.com