Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ružinov má šancu získať svoje nové centrum

Ružinov má šancu získať svoje nové centrum

Mestská štruktúra je prirodzene vyskladaná z celkov s rôznou náplňou a hierarchiou. Zvyčajne vieme bez problémov identifikovať miesta, ktoré sú pre dané mesto alebo konkrétnu lokalitu charakteristické a plnia napríklad aj dôležitú spoločenskú funkciu. Ľudia ich často nazývajú srdcom či centrom územia.

Vyhliadky na vznik podobného priestoru sa aktuálne otvárajú pre bratislavskú mestskú časť Ružinov. 

vitaVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

Kto navrhne nové centrum Ružinova

V utorok 11. februára 2020 oznámili predstavitelia spoločnosti MiddleCap výsledky medzinárodnej súťaže. Vypísaná bola na výber architekta pre projekt revitalizujúci oblasť v miestnej časti Pošeň, ktorá zahŕňa skelet po bývalom obchodnom dome už dlhé roky neslávne známy ako "Hirošima".

vitfSkelet "Hirošima" a okolie; Zdroj: Novostavby.sk

vitgSkelet "Hirošima"; Zdroj: Novostavby.sk

Z dlhého zoznamu 270 medzinárodne uznávaných ateliérov z 26 krajín sa po diskusiách s odborníkmi, urbanistami a tiež zástupcami investora určili 4 štúdiá. Tie následne spracovali súťažné štúdie so svojou predstavou o novej podobe lokality, patrili sem AHMM – Allford Hall Mohaghan Morris (Veľká Británia), Jakub Cigler Architekti (Česká republika), Lazzarini Pickering Architetti (Taliansko) a Woods Bagot (Veľká Británia).

Víťazom sa nakoniec stal ateliér Jakub Cigler Architekti, a to na základe hodnotenia poradnej komisie zloženej z architektov, urbanistov, odborných poradcov investora, zástupcov mestskej časti Ružinov a rovnako mesta Bratislava.

viteModel s možnou podobou územia; Zdroj: Novostavby.sk

vitVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

K rozhodnutiu okrem skúseností a získaných ocenení výrazne prispela schopnosť víťazného ateliéru nazerať na územie v širších súvislostiach.

Naozaj podstatná je téma uchopenia verejného priestoru. Dotknuté pozemky sa rozprestierajú na ploche zo severu vymedzenej Ružinovskou a na juhu Obilnou ulicou. Keďže podľa starostu Ružinova Martina Chrena je toto miesto srdcom Ružinova, bolo dôležité, aby v celkovom návrhu nebol riešený len projekt investora, ale tiež verejné priestranstvá, námestia a priestory prislúchajúce mestskej časti. Napríklad aj rekonštrukcia kultúrneho domu Ružinov.

vitbVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

vitcVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

Premena územia z tranzitného na pobytové

Najnovšie priblížená architektonicko-urbanistická štúdia víťaza zobrazuje len možné riešenie zóny, v ďalších fázach bude samozrejme prehodnocovaná a upravovaná. Čo sa týka náplne budúcej zástavby, pôjde o kombináciu viacerých funkcií, na časti pozemkov investora by sme mali nájsť najmä bývanie.

vitdVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

V predstavenom koncepte sa citeľne prejavuje snaha o premenu charakteru dnes skôr tranzitného, neatraktívneho územia s malými možnosťami pre príjemné trávenie voľného času. Navrhovaných je niekoľko, pre obyvateľov príťažlivých, verejných priestorov, ktoré by vo výsledku mali nabádať k dlhšiemu pobytu vo vonkajšom prostredí. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie

Dovolenkové rezorty na Liptove - Tri Vody chcú ponúknuť luxus

Dovolenkové rezorty na Liptove - Pri Liptovskej Mare je vypredané

 

Zdroj: Novostavby.sk, MiddleCap

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Čo skrýva nová fasáda na Einsteinovej ulici

Čo skrýva nová fasáda na Einsteinovej ulici

Na južnej strane Einsteinovej ulice pribudla nová stavba so zaujímavou fasádou, peknú hru so svetlom ponúka najmä pri východe a západe slnka. Ide o EINPARK Offices, ktoré však okrem štýloveho vonkajšieho plášťa skrývajú aj komfortnejšie pracovné prostredie. Administratívna budova totiž ako prvá na Slovensku spĺňa nároky predcertifikácie LEED PLATINUM a svojim užívateľom je tak schopná poskytnúť zdravší priestor pre vykonávanie každodenných povinn...
Dovolenkové rezorty na Liptove - Projekt so širokou ponukou služieb a vlastným SKI CENTROM

Dovolenkové rezorty na Liptove - Projekt so širokou ponukou služieb a vlastným SKI CENTROM

Súbor Demänová Village pritiahol pozornosť už v lete, v rámci minisérie o dovolenkových rezortoch na Liptove. Apartmánové domy a chatky sú ladené do aktuálne obľúbeného štýlu nazývaného škandinávsky či severský. Drevo ako ústredný materiál a jednotnosť dizajnu sa výrazne podieľa na sympatickom dojme z celého rekreačného areálu.

...
Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie

Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie

O tom, že aj dovolenkové rezorty sa môžu prezentovať dobrou úrovňou architektúry sa budeme môcť presvedčiť v lyžiarskom stredisku Kubínska hoľa. Spoločnosť BL s.r.o. tu už v minulom roku začala s prípravnými prácami k projektu Hillside, za jeho podobou stojí ateliér Šercel Švec, držiteľ ocenenia CEZAAR.

...
Dovolenkové rezorty na Liptove - Tri Vody chcú ponúknuť luxus

Dovolenkové rezorty na Liptove - Tri Vody chcú ponúknuť luxus

Téma dovolenkových rezortov na Liptove pokračuje, cestou z Liptovského Mikuláša k lyžiarskemu stredisku Jasná Nízke Tatry získavame lepší obraz o zmenách okolitej zástavby. Skladba ubytovacích zariadení v oblasti sa rozširuje, napríklad pri hranici Demänovskej doliny a Demänovej vzniká nový apartmánový komplex TRI VODY.

...