Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Ružinov má šancu získať svoje nové centrum

Ružinov má šancu získať svoje nové centrum

Mestská štruktúra je prirodzene vyskladaná z celkov s rôznou náplňou a hierarchiou. Zvyčajne vieme bez problémov identifikovať miesta, ktoré sú pre dané mesto alebo konkrétnu lokalitu charakteristické a plnia napríklad aj dôležitú spoločenskú funkciu. Ľudia ich často nazývajú srdcom či centrom územia.

Vyhliadky na vznik podobného priestoru sa aktuálne otvárajú pre bratislavskú mestskú časť Ružinov. 

vitaVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

Kto navrhne nové centrum Ružinova

V utorok 11. februára 2020 oznámili predstavitelia spoločnosti MiddleCap výsledky medzinárodnej súťaže. Vypísaná bola na výber architekta pre projekt revitalizujúci oblasť v miestnej časti Pošeň, ktorá zahŕňa skelet po bývalom obchodnom dome už dlhé roky neslávne známy ako "Hirošima".

vitfSkelet "Hirošima" a okolie; Zdroj: Novostavby.sk

vitgSkelet "Hirošima"; Zdroj: Novostavby.sk

Z dlhého zoznamu 270 medzinárodne uznávaných ateliérov z 26 krajín sa po diskusiách s odborníkmi, urbanistami a tiež zástupcami investora určili 4 štúdiá. Tie následne spracovali súťažné štúdie so svojou predstavou o novej podobe lokality, patrili sem AHMM – Allford Hall Mohaghan Morris (Veľká Británia), Jakub Cigler Architekti (Česká republika), Lazzarini Pickering Architetti (Taliansko) a Woods Bagot (Veľká Británia).

Víťazom sa nakoniec stal ateliér Jakub Cigler Architekti, a to na základe hodnotenia poradnej komisie zloženej z architektov, urbanistov, odborných poradcov investora, zástupcov mestskej časti Ružinov a rovnako mesta Bratislava.

viteModel s možnou podobou územia; Zdroj: Novostavby.sk

vitVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

K rozhodnutiu okrem skúseností a získaných ocenení výrazne prispela schopnosť víťazného ateliéru nazerať na územie v širších súvislostiach.

Naozaj podstatná je téma uchopenia verejného priestoru. Dotknuté pozemky sa rozprestierajú na ploche zo severu vymedzenej Ružinovskou a na juhu Obilnou ulicou. Keďže podľa starostu Ružinova Martina Chrena je toto miesto srdcom Ružinova, bolo dôležité, aby v celkovom návrhu nebol riešený len projekt investora, ale tiež verejné priestranstvá, námestia a priestory prislúchajúce mestskej časti. Napríklad aj rekonštrukcia kultúrneho domu Ružinov.

vitbVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

vitcVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

Premena územia z tranzitného na pobytové

Najnovšie priblížená architektonicko-urbanistická štúdia víťaza zobrazuje len možné riešenie zóny, v ďalších fázach bude samozrejme prehodnocovaná a upravovaná. Čo sa týka náplne budúcej zástavby, pôjde o kombináciu viacerých funkcií, na časti pozemkov investora by sme mali nájsť najmä bývanie.

vitdVizualizácie s možnou podobou územia; Zdroj: MiddleCap Group

V predstavenom koncepte sa citeľne prejavuje snaha o premenu charakteru dnes skôr tranzitného, neatraktívneho územia s malými možnosťami pre príjemné trávenie voľného času. Navrhovaných je niekoľko, pre obyvateľov príťažlivých, verejných priestorov, ktoré by vo výsledku mali nabádať k dlhšiemu pobytu vo vonkajšom prostredí. 

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Apartmánové domy na Orave - Krajina ako zdroj inšpirácie

Dovolenkové rezorty na Liptove - Tri Vody chcú ponúknuť luxus

Dovolenkové rezorty na Liptove - Pri Liptovskej Mare je vypredané

 

Zdroj: Novostavby.sk, MiddleCap

Autor: Natália Mokoš Hulmanová

Diskusia

Podobné články

Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame