V Holandsku vybudujú kancelárske centrum plávajúce na vodeZdroj: plo.mp

V Holandsku vybudujú kancelárske centrum plávajúce na vode

Zelené kancelárske budovy sú stále viac v kurze. Len v Holandsku ich chcú v najbližších mesiacoch postaviť niekoľko desiatok. Jednou z nich má byť unikátny plávajúci objekt, ktorý má už tento rok zakotviť v Rotterdame.

Podľa architektov z domáceho holandského ateliéru Powerhouse Company sa tak má udiať niekedy na jeseň. Práve vtedy je naplánovaná kolaudácia, ktorá „požehná“ sprevádzkovaniu plávajúceho kancelárskeho komplexu Floating Office Rotterdam (FOR).

Kancelársky dizajn odolný voči zmene klímy

Aj takto je označovaný dizajn 3-podlažného objektu, ktorý bol navrhnutý v podobe plávajúcej budovy zámerne. Globálne centrum pre adaptáciu, ktoré v nej má sídliť, totiž chce vlastným sídlom ukázať, ako môže architektúra odolávať klimatickým zmenám. V tomto prípade pôjde o komplex, ktorý sa v prípade zvýšenia hladiny vody nepotopí, ale začne ňou pomaly a hlavne bezpečne plávať.Zdroj: plo.mp

Budova bude zelená aj uhlíkovo neutrálna

Už samotné vizualizácie napovedajú, že FOR nebude iba kancelárskou budovou situovanou priamo na vodách rotterdamského prístavu Rijnhaven. Súčasťou budovy sa stanú aj solárne panely nainštalované na streche, ktorá má byť aj vďaka početnej živej vegetácii energetickou zásobárňou. O udržateľnosť sa postarajú aj materiály použité pri výstavbe na čele s drevenou konštrukciou. Tým budova nedosiahne iba zelený profil, ale údajne aj uhlíkovú neutralitu.Zdroj: plo.mp

Voda z rieky sa stane aj zdrojom energie

Okrem zelených technológií a prírodných materiálov bude v hlavnej úlohe aj voda, a to nielen kvôli polohe, kde bude FOR situovaný. Využívať sa bude tiež ako zdroj energie, ktorý by mal spolu so živou zeleňou na streche slúžiť aj pri ochladzovaní objektu. Zamestnanci sa s vodou stretnú aj v priestrannom bazéne, ktorý im súbežne s vonkajšou terasou patriacou k budove umožní dopriať si trochu relaxu.Zdroj: plo.mp

Atraktívny projekt má byť hotový už túto jeseň. Zatiaľ je iba v štádiu príprav. Ateliér zatiaľ nezverejnil presný dátum zahájenia výstavby, no udiať by sa tak mohlo niekedy na začiatku jari.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: plo.mp

Róbert Bosák
Autor
Róbert Bosák

Róbert Bosák je redaktorom portálu Nehnuteľnosti.sk od roku 2019. V rámci redakčnej činnosti sa špecializuje na svetovú architektúru, udržateľné stavby a nové stavebné projekty z domova a z ČR.

Podobné články

Ako bicykle menia mestá k lepšiemu: Prečo ich chceme viac?

Ako bicykle menia mestá k lepšiemu: Prečo ich chceme viac?

Môže byť bicykel prostriedkom zlepšujúcim kvalitu života v mestách? Niet pochýb, že bicyklovanie má pozitívny vplyv na zdravie jednotlivca. Tento spôsob prepravy však v súčasnosti zohráva dôležitú úlohu aj pri tvorbe udržateľného mestského prostredia. Viete aké kvality majú cyklomestá?

...
Nové bývanie ukáže, čo sa dá kúpiť za 300-tisíc v satelitoch Bratislavy

Nové bývanie ukáže, čo sa dá kúpiť za 300-tisíc v satelitoch Bratislavy

V nedeľu podvečer nás čaká ďalší výlet za bývaním snov. V relácii Nové bývanie na JOJ-ke sa tentoraz s moderátorom Vladom Voštinárom vydáme hľadať ideálny dom pre mladý pár – Andreja a Vanesu. Doteraz bývali v prenajatom byte v bratislavskom Ružinove, no túžia po vlastnom priestore, kde by mohli plánovať budúcnosť a raz aj rodinu. Ich predstava? Štýlový rodinný dom do 300-tisíc eur niekde do 40 minút od Bratislavy.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon