Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Koronavírus: Ako efektívne vydezinfikovať byt

Koronavírus: Ako efektívne vydezinfikovať byt

V dnešnom období šíriacej sa epidémie korona vírusu nestačí len umývať si ruky. Aby ste efektívne zabránili prenosu nákazy, treba sa zamerať aj na povrchy v domácnosti a často používané predmety. Poradíme vám, ako ochrániť vašu domácnosť pred vírusom.

Najprv upratať a odmastiť

Aby biologické exkrementy nemali na čom vegetovať, treba najprv odpratať z dohľadu zbytočný neporiadok a potom poutierať prach a odstrániť mastnotu zo stolov, kuchynskej dosky, sanity, drezu, toalety, kľučiek a úchytiek. Efektívne upratovanie má svoje pravidlá – vyžaduje si systém a rýchlosť. Vyčleňte si na každú miestnosť 10 až 15 minút, začnite v zadnej časti izby a postupujte svižne v smere hodinových ručičiek až k dverám. Na prach je ideálna handrička z mikrovlákien, ktorá nerozptyľuje prach po miestnosti. Platí, že každej plochy by sa mala handrička dotknúť raz, nemusíme ňou prechádzať stále po tom istom mieste a zbytočne opakovať pohyby.

Postupujte zhora nadol

Upratovanie by sa malo začínať zhora nadol. Je to logické, pretože prach z poličiek a vyššie položených vecí padá na zem. Začnite preto vyššími polohami a pokračujte nižšími až k zemi. Môžete používať aj saponáty, ale radšej ich rozrieďte vodou a neaplikujte priamo na hubku alebo handričku. Na povrchoch by sa mohli rozotrieť vo veľkom množstve a tie by mohli zostať lepkavé a nečistoty by sa na nich rýchlejšie usádzali.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Čo dezinfikovať

Korona vírus dokáže na povrchoch zostať aktívny aj počas niekoľkých hodín až dní (experti si nie sú istí konkrétnymi hodnotami), takže dezinfikovať treba, najlepšie po každom príchode člena domácnosti zvonku. Okrem spomenutých rizikových povrchov sa zamerajte aj na bežne používané predmety, akými sú kľúče, mobil, vypínače či peňaženky.

Čím dezinfikovať

Zvážte, kde sa oplatí použiť agresívne čistiace prostriedky a žieraviny. Mohli by niektoré povrchy poškodiť a ich výpary môžu dráždiť dýchacie cesty alebo byť aj toxické. Nie je vhodné na tento účel používať používať ani antibakteriálne gély, tie sú formulované na iný účel a obsahujú zlúčeniny chrániace pokožku rúk pred vysušovaním, ako napríklad glycerol. Na dezinfekciu povrchov postačí 60- až 70-percentný roztok alkoholu, ktorý môžete aplikovať aj vo forme spreja. Väčšina dezinfekčných prostriedkov na domáce účely je teda účinná, no podobnú zmes si môžete pripraviť aj sami: 6-7 dielov čistého etanolu na 4-3 diely vody. Dobrým dezinfekčným prostriedkom je aj ocot a peroxid vodíka. Bežný ocot obsahuje asi 5 % kyseliny octovej, ktorá ničí baktérie a vírusy, narúša ich bunkovú štruktúru. Ak máte doma zapatrošenú fľaštičku peroxidu vodíka, teraz sa mu naskytne využitie. Avšak, peroxid je potrebné zriediť tak, aby mal maximálne 3%, inak môže byť jeho používanie nebezpečné.

 

Zdroj: Nehnutelnosti.sk, dennikn.sk, tvojeharmony.sk, topdesat.sk

Zdroj foto: Dreamstime

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

Ekonomiku čakajú ťažké časy a pomaly, ale isto, prídu aj do sféry slovenského stavebníctva. Vydavateľstvo Jaga Group pripravilo 28. mája webinár, na ktorom o vývoji v stavebnom sektore, ale aj o výzvach a príležitostiach s tým spojených, hovorili skúsení podnikatelia a manažéri. Spíkrami boli Milan Dubec, Reinoo, a. s., Oto Hornáček, Hornex, a. s., Pavol Kollár, STAVMAT IN, s. r. o. a INVEST IN, s. r. o., Martin Kováč, PORFIX – pórobetón, a. s. a...
Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame