Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Koronavírus: Fungovanie realitných kancelárií

Koronavírus: Fungovanie realitných kancelárií

Opatrenia vlády platia pre všetkých rovnako. Preto aj všetky realitné kancelárie museli od pondelka 6,00 zavrieť svoje prevádzky v súlade s opatrením Úradu verejného zdravotníctva Slovenske. Ako fungujú teraz a čo ich čaká?

Informuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

 

Ich činnosť pritom nadväzuje aj  na iné služby a prácu úradov, ktoré sú už teraz zatvorené. Realitní makléri upozornili, že katastrálny úrad v niektorých mestách dočasne nevydáva listy vlastníctva. Banky však bez listu vlastníctva nebudú môcť napríklad uvoľňovať finančné zábezpeky na kúpne ceny.

 

Elektronizácia verejnej správy a služieb

„Opatrenia považujeme za adekvátne. Ideálne by bolo, keby bola Slovenská republika pripravená na elektornické služby úradov, tak ako je to niektorých iných krajinách EÚ. Elektronizácia týchto služieb, žiaľ, zatiaľ nie je na takej úrovni, aby sa dalo plynule prejsť na túto formu komunikácie a pokračovať ďalej bez obmedzení,“ dodáva Ján Palenčár, prezident NARKS.

Ján PalenčárJán Palenčár, prezident NARKS

Je to výzva do budúcnosti, viac investovať v tejto oblasti a v rámci projektov podporovaných zo strany EÚ postupne funkčne prechádzať na online komunikáciu v štátnej správe. Prechod na Slovensku bol doteraz pomerne pomalý. Rozhodne by realitnej činnosti, aj celej ekonomike pomohlo, keby sa tento proces, keď bude na to príležitosť, čo najskôr urýchlil.

Prehliadky bez klientov

Čo sa týka pracovných postupov v súčasnom období, odporúčame realitnýcm kanceláriám orientovať sa na online prezentácie nehnuteľností – virtuálne obhliadky, 3D modelovanie, kvalitnú fotodokumentáciu a podobne.

 

Vyhliadky na najbližšie obdobie

Situácia okolo nového koronavírusu môže podľa prezidenta NARKS Jána Palenčára zmeniť spôsob práce ľudí pôsobiacich v realitnej činnosti, teda realitných maklérov, právnikov, projektových manažérov či poradcov. Ak sa situácia stabilizuje do troch mesiacov, zásadný dosah na vývoj cien a dopytu nepredpokladá, urýchli sa však digitalizácia procesov.

“Väčšie následky ako na realitnom trhu ako takom, môže mať núdzový stav na realitných maklérov ako živnostníkov,” uviedol Palenčár a spomenul, že NARKS ako člen Slovenského živnostenského zväzu vyzvala vládu SR, aby prijala opatrenia na zmiernenie negatívnych dosahov súčasnej situácie na živnostníkov, malých a stredných podnikateľov. Medzi týmito opatreniami je napríklad odloženie platieb odvodov pre živnostníkov na tri mesiace, ktoré sa rozpočítajú k platbám nasledovných 18 mesiacov.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, NARKS

Autor: Pipo

Diskusia

Podobné články

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

JAGA webinár: Dôsledky pandémie dopadnú na stavebníctvo neskôr, stabilní hráči musia byť na ne pripravení

Ekonomiku čakajú ťažké časy a pomaly, ale isto, prídu aj do sféry slovenského stavebníctva. Vydavateľstvo Jaga Group pripravilo 28. mája webinár, na ktorom o vývoji v stavebnom sektore, ale aj o výzvach a príležitostiach s tým spojených, hovorili skúsení podnikatelia a manažéri. Spíkrami boli Milan Dubec, Reinoo, a. s., Oto Hornáček, Hornex, a. s., Pavol Kollár, STAVMAT IN, s. r. o. a INVEST IN, s. r. o., Martin Kováč, PORFIX – pórobetón, a. s. a...
Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

...