Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
EXKLUZÍVNY ROZHOVOR s prezidentom NARKS Jánom Palenčárom o aktuálnej situácii na realitnom trhu

EXKLUZÍVNY ROZHOVOR s prezidentom NARKS Jánom Palenčárom o aktuálnej situácii na realitnom trhu

Koronavírus výrazným spôsobom zasiahol väčšinu odvetví na Slovensku, vrátane realitného trhu. Preto sme sa rozhodli opýtať Jána Palenčára z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska - ako teraz fungujú realitné kancelárie, či ľudia stále kupujú a predávajú nehnuteľnosti, ako aj na zmeny, ktoré nás čakajú v najbližšom období.

Ako hodnotíte situáciu z pohľadu realitných kancelárií a realitných maklérov?

Realitné kancelárie prežívajú naozaj ťažké obdobie. Sú uzavreté a musia sa s touto ťažkou situáciou vysporiadať. Rušia sa obhliadky, odkladá sa podpisovanie zmlúv. Zároveň sme zaznamenali aj pokles záujmu o nehnuteľnosti. Je to logické, keďže klienti teraz riešia iné veci. Verím však, že toto sa v najbližších dňoch upraví a vrátime sa k štandardnému fungovaniu.

Ján Palenčár

Ján Palenčár, prezident NARKS

A čo môže robiť kupujúci a predávajúci, ak chcú aj v tomto období riešiť predaj/kúpu nehnuteľnosti?

Snažíme sa vysvetliť klientom, že je vhodné počkať na osobný kontakt a stretnutie. Samozrejme, že existujú aj iné nástroje, ktoré vieme použiť. Napríklad ak nám exspirujú rezervačné zmluvy, je potrebné ich predĺžiť aby jednotlivé obchody boli zrealizované.

 

Videobhliadky, ako aj prehliadky bytov cez virtuálnu realitu sú na trhu už dlhšie. Myslíte si, že teraz nastal čas ich využívať intenzívnejšie?

Myslím si, že táto situácia motivuje realitné kancelárie viac využívať digitálne nástroje, ako sú virtuálne obhliadky, 3D realita, prípadne iné. Existujú aj platformy na podpisy zmlúv a rezervačných poplatkov. Teraz je ten správny čas povedať si, ktoré služby sa dajú riešiť digitálne, bez toho aby sme sa museli s klientami stretnúť. Na druhej strane je tu aj úloha štátu, aby niektoré svoje služby, napríklad vklad do katastra, ešte viac preniesli do digitálneho priestoru.

Vypočujte si celý rozhovor s Jánom Palenčárom, prezidentom NARKS

 

 

Aké iné spôsoby, môžu nahradiť osobný kontakt s realitným maklérom?

V prípade akvizície nehnuteľnosti do ponuky realitnej kancelárie to žiaľ bez osobného kontaktu nejde. Realitná kancelária musí vidieť danú nehnuteľnosť, aby ju mohla začať ponúkať. Rovnaká situácia je aj pri kupujúcich a to najmä pri starších nehnuteľnostiach. Tu majú klienti určite záujem o osobnú obhliadku. Kde to môže byť jednoduchšie je predaj novostavieb.

 

Má sa maklér vôbec stretnúť s klientom, a ako sa dostatočne chrániť?

Odporúčame všetkým maklérom aby sa do termínu 29.3. nestretávali s klientami. Po tomto termíne by mali môcť prísť do práce a pokračovať. Ak je kontakt potrebný, odporúčame bežné ochranné prostriedky ako sú rúška, nepodávať si ruky, ako aj dodržiavať dostatočnú vzdialenosť. Toto sú však opatrenia, ktoré budú pravdepodobne v platnosti dlhšie. Preto si treba na ne zvyknúť.

 

Rieši sa uzatváranie kúpnych a predajných zmlúv s predchádzajúceho obdobia. Ako informovať klientov o prípadných meškaniach?

Komunikujeme elektronicky a telefonicky. Snažíme sa posunúť termíny uzavretia zmlúv. Klienti s týmto nemajú problém a chápu vzniknutú situáciu.

 

Treba očakávať aj meškanie na katastri alebo pri vybavovaní hypotéky? Alebo sa mu dá vyhnúť?

Úrady štátnej správy, ale aj samospráv či banky majú dnes problémy s kapacitou. Ľudia ostali doma a nie sú v práci. Čiže to fungovanie týchto inštitúcií je určite spomalené. Žiadame preto klientov aby boli trpezliví. Tie lehoty sa budú určite predlžovať.

 

Dopyt po bývaní určite nezmizne. Je teraz správny čas kupovať nehnuteľnosť?

Situácia na kúpu nehnuteľnosti je podľa môjho názoru stále dobrá.  Čo sa týka vývoja realitného trhu, ako aj cien, je potrebné počkať na dlhšie obdobie. Pokiaľ sa situácia vyrieši do 3 mesiacov, tak nepredpokladáme vplyv na realitný trh. Je tu dostatok nehnuteľností, je si z čoho vybrať, takisto banky stále poskytujú výhodné financovanie.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Autor: Pipo

Diskusia

Podobné články

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Rok 2020 bol pre cestovný ruch jeden z najslabších za posledné obdobie. Dôvod je jasný. Kartami zamiešalo vypuknutie pandémie, ktoré neskrížilo plány iba cestovateľom, ale aj majiteľom ubytovacích zariadení. Ako to bude v nadchádzajúcich mesiacoch, to je stále otázne. Situáciu však monitorujú aj rebríčky naj(ne)bezpečnejších krajín v roku 2021.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon