Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Fúkaná izolácia – zdravé zateplenie bez odpadu za jeden deň

Fúkaná izolácia – zdravé zateplenie bez odpadu za jeden deň

Zateplenie fúkanou izoláciou sa stáva stále viac obľúbeným spôsobom zateplenia vďaka svojej rýchlosti, jednoduchosti aplikácie, ale aj pre ekologické vlastnosti materiálov. Je ideálne pre zateplenie stropov, dvojplášťové ploché strechy, drevostavby, ale aj duté priečky. Bežný dom je takto zateplený za jeden deň. Pozrite si orientačné ceny fúkanej izolácie.

Stále viac obľúbeným spôsobom zatepľovania rodinných domov je fúkaná izolácia. Jedná sa o jednoduchý a účinný spôsob izolovania. Materiál sa aplikuje na izolované miesto pomocou špeciálneho prístroja, ktorý ho rozvlákni a následne ho poháňa vzduchom do hadice. Umožňuje tak zatepľovať aj v ťažko prístupných miestach za niekoľkonásobne kratší čas, ako pri klasickej rolovanej izolácii.

Zdroj: MLP Trade

Rýchlo, ekologicky a bez tepelných mostov

Ďalšou veľkou výhodou je to, že fúkaná izolácia dokonale zateplí celú plochu bez medzier a tepelných mostov, aj kritické miesta akými sú rohy, alebo priestor okolo drevených trámov či väzníkov. Kvalitné materiály použité pri fúkanej izolácii sú trvácne. Ostávajú rovnako funkčné počas celej životnosti samotnej stavby. Neklesajú na svojom objeme a preto si zachovávajú vysoký tepelný odpor. Sú nenasiakavé, takže zabraňujú vzniku vlhkosti v izolačnej vrstve. Veľkou výhodou je tiež to že neobsahujú chemické látky, spojivá, ako klasické rolované izolácie.

Zdroj: MLP Trade

Len s prírodnými materiálmi

Všetky materiály používané pre zateplenie spôsobom fúkania sa vyrábajú z prírodných materiálov. Navyše je ich výroba veľmi ekologická a šetrná voči životnému prostrediu.

Populárnym a najdlhšie používaným materiálom je fúkaná celulóza, ktorá sa vyrába z recyklovaného novinového papiera. Ten sa potom mieša s látkami, ktoré zabraňujú horeniu a vlhnutiu izolačného materiálu. Jej veľkou výhodou oproti ostatným materiálom je nižšia cena. Medzi najznámejších výrobcov patria Climatizer, Isocell, Steico.

Zdroj: MLP Trade

Fúkaná drevovláknitá izolácia je exkluzívny izolačný materiál vyrábaný z drevených vlákien borovicového dreva. Výrobný proces je ekologický hlavne preto, že 90% stromov spotrebovaných pri výrobe si výrobcovia pestujú sami neďaleko výrobných závodov, preto výroba nemá skoro žiadny vplyv na životné prostredie. Drevo má výbornú akumuláciu tepla, takže v letných mesiacoch dokonale zabraňuje prehrievaniu v obývanom priestore. Najznámejší výrobca drevovláknitých izolácií je firma Steico.

Zdroj: MLP Trade

Fúkaná minerálna izolácia na báze panenských vlákien je špičkový izolačný materiál, ktorý je oproti ostatným 100%-ne prírodný, bez jedinej kvapky chemikálie. Vyrába sa z recyklovaného skla a kremičitého piesku, čo znamená, že je úplne nehorľavá a ponúka najvyššiu protipožiarnu ochranu A1, ktorú nemá žiadny iný izolačný materiál. Je absolútne odolná voči vlhkosti a odpudzuje aj hlodavce a hmyz. K tomu všetkému vynikajúco izoluje teplo aj zvuk. Jediný výrobca panenskej fúkanej minerálnej izolácie je firma Knauf Insulation a produkt sa nazýva SUPAFIL.

Zdroj: MLP Trade

Riziko pri výbere lacného materiálu

Fúkaná minerálna izolácia sa vyrába aj z odpadu klasickej rolovanej izolácie, ktorý sa následne rozvlákni. Tento materiál je lacná náhrada panenskej minerálnej izolácie. Do rolovanej izolácie sa pridáva chémia, ktorá zabraňuje horeniu a vlhnutiu, okrem toho obsahuje aj ďalšie chemické látky, takzvané spojivá, aby materiál držal svoj tvar. Pri spracovaní sa do výroby dostane jednak odpad z kvalitnej rolovanej izolácie, ale rovnako aj lacné varianty. Lacné rolované izolácie majú vysoké riziko nasiaknutia vlhkosťou. Tiež obsahujú  lacnejšie  chemické látky ktoré nemusia spĺňať európske normy. Takýto materiál sa vyznačuje jedine veľmi nízkou cenou - najnižšou oproti kvalitným fúkaným izoláciám.

Zdroj: MLP Trade

Koľko stojí fúkaná izolácia bežného rodinného domu?

Pri rozhodovaní o výbere zateplenia je do istej miery dôležitá aj cena fúkanej izolácie. Nemal by to byť hlavný faktor pri rozhodovaní, nakoľko izolovanie domu robíme len raz a každý by bol nerád, keby po niekoľkých rokoch izolačná vrstva prestala fungovať, alebo by narobila ešte väčšie škody. Pri výbere najlacnejších materiálov je toto riziko veľmi vysoké.

Výsledná cena pre zateplenie fúkanou izoláciou je ovplyvnená niekoľkými faktormi. Najdôležitejší údaj je plocha v metroch štvorcových, ktorú chceme izolovať. Musíme si tiež položiť otázku, akú funkčnú chceme mať našu izolačnú vrstvu a určiť si približný tepelný odpor. To nám určí ďalší potrebný údaj a to je hrúbka izolácie. Vo všeobecnosti platí že tepelný odpor vyjadrený písmenom R je optimálny ak dosahuje hodnotu medzi 9 a viac. Následne si musíme vybrať materiál, ktorým chceme izolovať. Rozdiel v cene kvalitných materiálov nebýva veľký. Keď si určíme tieto údaje a vyberieme materiál, je ideálne nechať si vypracovať cenovú ponuku u viacerých firiem.

Cena zateplenia stropu rodinného domu typu bungalov – orientačný príklad

Rozmer stropu - plochy zateplenia : 150m2

Požadovaná hrúbka izolácie: 40 cm. /tepelný odpor cca R 10/

Konečné ceny vrátane dopravy aj práce podľa materiálov

Drevovlákno STEICO

3300 € - 3800 €

Minerálna vlna SUPAFIL

3100 € - 3600 €

Celulóza

2800 € - 3300 €

Lacná minerálna vlna z odpadu

2000 € - 2500 €

 

Zdroj: MLP Trade, s.r.o.

Zdroj foto: MLP Trade, s.r.o.

Diskusia

Podobné články

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Detské ihriská z vyradených veterných turbín

Masová inštalácia veterných turbín stavia svet pred nový problém. Vyradené zariadenia môžu nadmerne zaťažiť skládky. Predísť tomuto riziku je možné recykláciou. Možnosti opätovného využitia ukazujú detské ihriská v holandských mestách.

...
Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Tajomstvá nehnuteľností #21: Rodinný dom nie je kávovar

Pri kúpe kuchynského elektrospotrebiča dostanete celú kopu dokumentov. Návod na používanie, vyhlásenie o zhode, certifikát o možnosti predaja na území EÚ, bezpečnostné inštrukcie a tak ďalej. Možno ste zachytili, že v niektorých štátoch sveta dostanete aj písomné poučenie, čo by ste so spotrebičom naozaj nemali robiť. Napríklad sušiť v mikrovlnke mačku, alebo nalievať do kávovaru kolový nápoj. Niekedy zaberá dokumentácia v škatuli toľko miesta čo...
Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Farby dodajú kúpeľni jedinečnosť a štýl

Klasické chrómové alebo biele príslušenstvo a doplnky zariaďovacích predmetov už pomaly ale isto strácajú na popularite. Moderné kúpeľne a toalety vyžadujú nevšedný farebný koncept, a preto sú aktuálne obľúbené tmavšie farby, ako je antracitová, matná alebo lesklá čierna, prípadne rôzne odtiene sivej. Žiadaná je tiež zlatá alebo bronzová farba. Takto kreatívne tónované sprchové žliabky, odtokové sústavy, ovládacie dosky alebo ďalšie vybavenie zaž...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon