Ako rástli výdavky slovenských domácností v rokoch 2009-2018

Ako rástli výdavky slovenských domácností v rokoch 2009-2018

Miera výdavkov našich domácností je ostro sledovanou témou. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) dokonca pravidelne spracúva štúdie hodnotiace pomer medzi príjmami domácností a ich výdavkami. Zopár zaujímavých čísel priniesol aj v novej publikácii Naše regióny.

Zdroj: parentsavenue.com

Úlohou nedávno zverejnenej publikácie Naše regióny je mapovať život vo všetkých krajoch za posledné roky na základe 80 ukazovateľov z rôznych sledovaných oblastí. Miesto medzi nimi sa ušlo aj spomínaným výdavkom tunajších domácností. Publikácia ŠÚ SR tak prináša hodnoverné čísla hodnotiace ich rast v období od roku 2009 do roku 2018.Zdroj: parentsavenue.com

Výdavky domácností vzrástli vo všetkých krajoch

Výrazný nárast cien, ktorý pretrváva už niekoľko rokov, sa podpísal aj pod dosť vysoký rast celkových výdavkov slovenských domácností. Tie v uvedenom období stúpali v každom z 8 slovenských krajov, pričom v Trnavskom aj Trenčianskom kraji poskočili o viac ako tretinu. V celoslovenskom meradle tak domácnosti míňali priemerne o 22 % viac.

Rast výdavkov domácností v krajoch (2009-2018):

Trnavský + 38,4 %
Trenčiansky + 37 %
Banskobystrický + 27,2 %
Žilinský + 20,5 %
Prešovský + 20 %
Nitriansky + 19,3 %
Bratislavský + 17,8 %
Košický + 4,5 %

Zdroj: statistics.sk

Kraje s najvyššími a najnižšími čistými výdavkami:

Prešovský 319 €
Bratislavský 453 €

Zdroj: statistics.sk

Najviac výdavkov išlo opäť na potraviny a bývanie

Zoznam položiek, ktoré spotrebujú najviac výdavkov, sa v posledných rokoch veľmi nemení. V rokoch 2009-2018 sme najviac peňazí utrácali na potraviny vrátane nealko nápojov. Na tie sme podľa ŠÚ SR vynaložili priemerne 20 % všetkých výdavkov. Ďalšou položkou na rade je bývanie vrátane energií, ktoré si uchmatlo 17,6 % podiel všetkých výdavkov.

Kraje s najvyšším a najnižším rastom výdavkov na bývanie:

Trnavský + 14,2 %
Žilinský + 2,3 %

Zdroj: statistics.sk

Aktuálne číslo 44-stranovej publikácie Naše regióny je voľne dostupné na stránke ŠÚ SR. Tá je pre záujemcov zo zahraničia publikovaná a takisto dostupná na stránke aj v anglickej verzii.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: statistics.sk

Zdroj foto: parentsavenue.com

Autor: Róbert

Diskusia

Podobné články

Kupujete malý byt? 4 tipy, ako ho prakticky zariadiť

Kupujete malý byt? 4 tipy, ako ho prakticky zariadiť

Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa zväčšuje trh s nehnuteľnosťami. Na druhej strane nehnuteľnosti nikdy neboli také drahé, ako sú dnes. Aj to je dôvod, prečo mnoho mladých dáva prednosť menším bytom. Ak sa aj vy rozhodujete pre kúpu menšieho bytu, určite si nezabudnite všimnúť jeho dispozičné riešenie a zvážte možné usporiadanie nábytku.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon