Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Kvôli koronavírusu zavreli svätyňu Donalda Trumpa – privátny klub Mar-a-Lago na Floride

Kvôli koronavírusu zavreli svätyňu Donalda Trumpa – privátny klub Mar-a-Lago na Floride

Súkromný klub Donalda Trumpa v Palm Beach na Floride, ktorý s obľubou nazýva „Zimný Biely dom“, je jeho pýchou. Starostlivo ho zdokonaľuje už 35 rokov, napriek tomu ho pred pár dňami musel zavrieť po tom, čo traja jeho nedávni návštevníci mali pozitívny test na COVID-19. Pozrite si exkluzívne letovisko, do ktorého sa bežný smrteľník nedostane.

Zdroj: Gustavo Caballero/Stringer, Getty Images

Hoci je Mar-a-Lago pre verejnosť neprístupný, nákaza si doň cestu našla. Incident sa stal začiatkom marca, kedy americký prezident hostil brazílsku delegáciu. Po tomto evente mali pozitívny test traja hostia, medzi nimi aj tlačový tajomník brazílskeho prezidenta Fabio Wajngarten a brazílsky veľvyslanec Nestor Forster. Donald Trump s nimi sedel pri jednom stole, lekár Bieleho domu Dr. Sean Conley však uviedol, že nie je potrebné, aby prezident USA zostal v karanténe, riziko prenosu bolo podľa neho nízke. Palác podľa CNN prešiel po tomto incidente hlbokým čistením a členovia klubu boli o ukončení dezinfekcie informovaní, letovisko však ostalo zatvorené.

Zdroj: post-gazette.com

Rezort Mar-a-Lago slúžil pôvodne pre rodinné víkendové pobyty Trumpovcov, postupne však bol s množstvom dekoratívne zariadených sál a izieb prebudovaný na usporiadanie opulentných osláv pre vysokopostavených návštevníkov. Nehnuteľnosť má 128 izieb a rozkladá sa na ploche 8 hektárov. Donald Trump je na to patrične pyšný: „Veľký dom má pol hektára, ja ich mám desať!“ tvrdí. Podľa oficiálnych záznamov je to len 8, ale kto to už spočíta?

Svadba najstaršieho prezidentovho syna Donalda Trumpa Juniora a Vanessy Trump v roku 2005. Zdroj: Evan Agostini / Getty Images

Zámok v Palm Beach postavila v roku 1927 dedička impéria General Foods Marjorie Merriweather Post. Sídlo navrhli architekti Marion Sims Wyeth a Joseph Urban na území, ktoré z jednej strany hraničí s Atlantickým oceánom na druhej strane s riečnym korytom Intracoastal Waterway, floridskej vnútrozemskej vodnej cesty.  Vo svojej záveti v roku 1973 chcela venovať majetok americkej vláde, ale prezident Jimmy Carter ho dedičom Marjorie vrátil z dôvodu neúmerne drahých nákladov na údržbu. Donaldovi Trumpovi sa však sídlo páčilo a tak ho kúpil v roku 1985 aj so všetkým starožitným nábytkom v ňom, spolu zaň zaplatil 8 miliónov dolárov. O 10 rokov ho zmenil na privátny klub.

Zdroj: FEDERAL HABS—HISTORIC AMERICAN BUILDINGS SURVEY, FLORIDA

Zdroj: Win McNamee, Getty Images

Mar-a-Lago je rodinným ihriskom Trumpovcov, ale je otvorené aj pre ľudí, ktorí si zakúpia členstvo v klube. V 90-tych rokoch stálo členstvo 50 000 dolárov, ale po tom, ako sa stal Donald Trump prezidentom, stúpla „vstupenka“ na 200 000 dolárov. Členovia tiež musia platiť ročný poplatok 14 000 dolárov. Majú prístup k bazénom klubu, plážam, jedálňam a súkromným miestnostiam. Môžu si tiež prenajať rezort na podujatia, ako sú svadby, oslavy bar mitzva a charitatívne eventy. Trump ho tiež využíval na usporiadanie mnohých kampaní a reklamných akcií. Pre väčšinu ľudí sa však naskytne len pohľad na vonkajšiu bránu.

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Zdroj: Julie Zeveloff, Business Insider

Zdroj: Alex Brandon, AP

Zdroj: Alan Diaz,AP

Tí, ktorí sa dostanú dovnútra, smerujú k portálu do hlavnej budovy s neogotickými a andalúzskymi prvkami. Vo vnútri návštevníkov ohromí luxusný ozdobný dekor pripomínajúci európske paláce a drahý starožitný nábytok. V hlavnej obývacej izbe klubu sú vysoké stropy a pozlátené vzory na každej stene. Trump tiež vybudoval plesovú sálu s plochou 1 800 metrov štvorcových s povrchovou úpravou zo zlata v hodnote 7 miliónov dolárov. V podstate je zlato všade, kam sa pozriete. Hostia môžu relaxovať na viacerých plážach klubu a pri rôznych bazénoch.

Zdroj: Evan Vucci, AP

Zdroj: maralagoclub.com

Zdroj: Getty Images

Keď je prezident v rezidencii, on a jeho rodina zostávajú v súkromnom krídle domu, ktoré tiež nesie pečať jeho luxusného životného štýlu. Vďaka plochému terénu pozemku sem môže Donald Trump letieť na svojom vlastnom vrtuľníku, ak nie je na Air Force One.

Zdroj: Alex Brandon, AP

Zdroj: maralagoclub.com

Zdroj: maralagoclub.com

Zdroj: Carolyn Kaster, AP

Podľa daňových priznaní je to ziskový podnik. V roku 2014 mal z neho Trump zisk 15,6 milióna dolárov. Po nástupe na post prezidenta USA sa záujem o klub ešte zvýšil aj napriek vysokým poplatkom. Dočasné zavretie preto bude pre hlavu USA ešte viac bolestné.

Zdroj: businessinsider.com, townandcountrymag.com, cnbc.com

Zdroj foto: maralagoclub.com, Getty Images, Gustavo Caballero/Stringer, post-gazette.com, Evan Agostini, Win McNamee, Julie Zeveloff, Business Insider, Alan Diaz, Alex Brandon, AP

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Rok 2020 bol pre cestovný ruch jeden z najslabších za posledné obdobie. Dôvod je jasný. Kartami zamiešalo vypuknutie pandémie, ktoré neskrížilo plány iba cestovateľom, ale aj majiteľom ubytovacích zariadení. Ako to bude v nadchádzajúcich mesiacoch, to je stále otázne. Situáciu však monitorujú aj rebríčky naj(ne)bezpečnejších krajín v roku 2021.

...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon