Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Chalupársky život na Kysuciach je tvrdý, ale krásny!

Chalupársky život na Kysuciach je tvrdý, ale krásny!

Kysucký región je tvrdý kraj, žilo sa tam ťažko v minulosti a aj teraz sa musia ľudia prispôsobovať tomuto prostrediu.  

Na úvod relácie navštívila Katarína Jesenská kysucké kopanice, dedinku Korňa, ktorá je kilometer od českých hraníc. Manželia Boris a Janka pochádzajú z Nového mesta nad Váhom a chalupu si kúpili nečakane. Domček zháňal ich kamarát, ale chalupa z roku 1928 ich očarila, kúpili ju a zachránili. Dom bol neobývateľný, tieklo cez strechu, kamenný základ sa rozpadával a podľa prognóz by dom do pár rokov ľahol, ako podobné v okolí. Hlavným zámerom rekonštrukcie bolo zachovať pôvodnú architektúru, drevený šindeľ a ponechať maximum vecí, ktoré  sa dali opraviť. Bolo to finančne, remeselne aj materiálne náročné, ale výsledok stojí za to. Po prekročení prahu chalupy je každý prekvapený, všetko, čo vidieť, tam patrí a nič nepôsobí rušivo. V chalupe je dosť chladno, ale to je daň za to, že okná aj dvere sú pôvodné. Strechu nemajú zateplenú a tak sa hore, na povale, dá spať iba v lete. Pod domom je aj pôvodná tehlová pivnička.


Doplnky do domu postupne hľadali po burzách, susedoch, okolí. Ich cieľom je zachovať tie veci, aby neskončili v smetiakoch. Je to taký ich skanzen a minulosť tu uchovávajú pre budúce generácie. Zachovali dispozície izieb tak,  ako sa žilo v minulosti. Od manželov sa dozviete aj to, prečo v minulosti ľudia nechceli spávať vystretí. Všetko v ich chalúpke je minimalistické a všetko má svoje miesto, nič im nechýba a  funguje to. Samozrejme, urobili aj malý kompromis a pre zachovanie komfortu urobili vo vnútri kúpeľňu so záchodom. Svoju zrekonštruovanú chalupu si užívajú už rok a snažia sa v nej tráviť každý víkend. Vážia si svoj splnený sen, to, čo majú a čo vlastnými rukami vytvorili. Táto precízne zachovaná drevenica je zaradená do súťaže o Naj chalupu a hlasovať môžete na stránke nachalupe.com.

  

V tejto časti sa diváci môžu opäť stretnúť s Kysučanom Rudom Kučákom, ktorý pred pár rokmi svoje „Rudove ľudové nápady“ predvádzal v relácii. Naučí nás, ako si urobiť peknú a funkčnú drevenú stenu v interiéri a chuťové poháriky doplní o gastronomickú poradňu. Podelí sa s nami o dva recepty na naloženie slaniny pred údením.

 

Samozrejme, ako vždy nemôžu chýbať recepty. O tradičný goralský recept so slaninkou „Oščadnický vrkoč“ sa postaral Rudo. Kombinácia mäsa, cibuľky, slaninky a jabĺk vyvoláva slinky aj cez obrazovky. Janka zo súťažnej chalupy upečie tradičné „Kysucké polesníky“ s kyslou kapustou a mliekom. Podľa Katky sú tieto staré regionálne recepty krásne, chutné, jednoduché a o to ide. Katka: „V jednoduchosti je krása. Mali by sme sa k tomu vrátiť, zjednodušiť svoj život a zostane nám čas na podstatnejšie veci. Nemyslíte?“

Zdroj (text/foto): Na chalupe

PR článok

Diskusia

Podobné články

16 najštýlovejších fitness centier sveta

16 najštýlovejších fitness centier sveta

Dnes sa na Slovensku otvárajú fitká! Nič vám to nehovorí? Tak možno vás bude inšpirovať pohľad na priestory, ktoré vytvorili poprední dizajnéri a ich estetika a funkčnosť poteší telo i dušu. Najviac z nich sa nachádza v USA - tam teda musí byť najviac vyšportovaných ľudí...

...