Chalupárčenie si aj dnes vedia mnohí vychutnať bez vody, elektriny, ale v rajskom pokoji! Zdroj: Na chalupe

Chalupárčenie si aj dnes vedia mnohí vychutnať bez vody, elektriny, ale v rajskom pokoji! 

Turčianska kotlina obklopená Malou a Veľkou Fatrou je ideálne miesto na chalupárčenie.

Bez vody, bez elektriny, bez sietí,  ale v krásnom prostredí pri potoku. Katke je to tam veľmi sympatické aj preto, že sa súťažná chalupa volá Katka. Pomenovaná je po manželke a volá sa tak aj nevesta pána Hinku. Obýva ju trojgeneračná rodina Hinkovcov, ktorá ju vlastní už 50 rokov a s rekonštrukciou začali svojpomocne pred 18-timi rokmi a ešte stále nekončia. 😊 Chalupu bez moderných vymožeností, teda bez vody aj elektriny, si vybrali dobrovoľne. Majú tú možnosť, ale nechcú sa pripojiť. Sú tam aj tak veľmi šťastní a chalupu navštevujú každý víkend, v lete aj v zime. V zime si radi užívajú teplo z piecky v malom altánku, ktorý postupne vybudovali na dvore. Ruky či riady aj počas mrazu umývajú vonku, na dvore, vodou tečúcou z potoka. Interiér je útulný, praktický a s príjemnou rodinnou atmosférou. Je to tam malé, ale využité do každého detailu. Kuchyňa, jedáleň, obývačka a spálňa. Pôvodne to holodom a stále to tam žije, stále niečo budujú, vylepšujú. Svetlo na účely nakrúcania zabezpečil agregát, ale bežne v chalupe používajú led pásy a malý solárny panel, ktorý ich dobíja. V dome je veľká zbierka rôznych obrázkov sovičiek, ktoré obdivuje majiteľka domu, pani Katka a jej manžel Július ich pre ňu nielen zbiera, ale aj vyrába. Chalupa ich rodinu spája, všetko robia spoločne a stretávajú sa tam s blízkymi pri rôznych príležitostiach. Sme radi, že sme túto oázu pokoja navštívili a mohli aspoň prostredníctvom obrazovky sprostredkovať divákom príbeh tejto chalúpky. 

Ako si vyrobiť nádherné kraslice  

Vo veľkonočnom vydaní relácie Na chalupe nebude chýbať ukážka kraslíc, ktoré v regióne Turca zdobí pani Anka pomocou vŕtačky. Kraslice dierkuje vŕtačkou, potom maľuje, voskuje. Táto krehká práca trvá veľmi dlho a nejedno jej počas toho praskne. No stojí to za ten výsledok.

 

Bylinkárka z Kláštora pod Znievom

Liečivým bylinkám, čajom, mastičkám, olejčekom sa venuje pani Anka dlhé roky. Trápia vás kŕčové žily, máte kašeľ, plesne alebo zapálené a ťažko sa hojace rany?  Ukáže vám, ako si môžete doma urobiť hojivú mastičku z nechtíka lekárskeho. Taktiež vám odprezentuje rôzne oleje alebo tinktúry a návštevu pani bylinkárky Katka Jesenská určite zopakuje. Rád má pre divákov neúrekom.

 

Záver trilógie o vidieckych záhradách

Katka sa opäť vybrala do Čiech na Hukvaldy za pani Terezkou, ktorá je veľmi tvorivá a hlavne je estét. Ona a jej vidiecka záhrada inšpirovali štáb k nakrúteniu minisérie. Na začiatku síce oslovili záhradnícku firmu, ktorá im urobila veľké práce na pozemku, ale s výsadbou nebola spokojná, sklamala sa. Bolo to urobené ako rýchlopark, samé rýchlo rastúce rastliny. Neboli tam žiadne kvalitné dreviny – žiadne šperky záhrady. Postupne všetko vykopali a posadili si tam to, čo sa im páči. Podľa Bronky treba mať nápad, dekorovať s mierou a nepoužívať veci zo zbytkov. Na záhrade má byť aj „strom domu“ a tak majú všetci členovia jej rodiny na záhrade posadený svoj obľúbený strom. Ona má s manželom sakuru – pod takou v mladosti randili. V každej relácii Na chalupe sa dá niečo naučiť a aj v tejto si nájdu diváci mnoho inšpirácií. Tak dovidenia na veľkonočnú nedeľu pri sledovaní JOJky. 

Zdroj (text/foto): Na chalupe

PR článok

Diskusia

Podobné články

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

Historicky prvý Veľtrh nehnuteľností a bývania na Slovensku: Nájdite svoje nové bývanie alebo investičnú príležitosť

V septembri sa Bratislava stane centrom realitného sveta. V dňoch 19. – 21. septembra 2024 sa v bratislavskej Inchebe po prvýkrát uskutoční prestížne podujatie Veľtrh bývania a nehnuteľností. Širokej verejnosti prinesie aktuálny prehľad ponúk a služieb na realitnom trhu. Svoje projekty a novinky budú prezentovať nielen developerské spoločnosti a realitné kancelárie, ale aj stavebné firmy, architekti, dizajnéri, ale tiež finančné a hypotekárne cen...
Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame Sledujte Nehnuteľnosti.sk na Instagrame
Aká je hodnota vašej nehnuteľnosti? Bezplatné hodnotenie
icon