8 krokov, ako profesionálne vymaľovať izbu
Maľovanie stien je obľúbeným projektom pre začínajúcich domácich majstrov, s trochou prípravy ho môže excelentne zvládnuť aj šikovný laik. Teplé slnečné dni sú pre túto prácu ideálne – steny rýchlo vyschnú a na dennom svetle ľahšie dokážete odhadnúť výsledný odtieň. Ak teda máte viac času počas izolácie v dobe epidémie koronavírusu, pustite sa do toho s nami.
Maľovanie izby je celkom bezbolestné, relatívne lacné a ak by ste niečo pokazili, dá sa to ľahko opraviť. Pred tým, ako chytíte do ruky valček, je dôležité mať plán. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov ako vymalovať izbu, odporúčaných profesionálmi, vaše dielo sa určite podarí na jednotku.
1. Vyberte si farbu
Porozmýšľajte, ako by mala dokončená izba vyzerať a prezrite si farebné palety výrobcov náterov. Pre lepšiu predstavu vám môžu pomôcť nástroje na internete Color Designer alebo Room Visualiser, ktoré vám umožnia nahrať fotografiu vášho priestoru a zobraziť ukážku rôznych farieb na stenách. Nezabudnite, že všetky štyri steny nemusia byť v rovnakej farby, zvážte vyfarbenie akcentovej steny v odvážnom odtieni. Treba však zobrať do úvahy veľký rozdiel medzi podkladom a vybratou farbou, vtedy rátajte s viacerými vrstvami či penetračným náterom. Ak plánujete maľovať viac namáhanú miestnosť, ako kuchyňu alebo detskú izbu, pouvažujte nad oteruvzdornými alebo umývateľnými farbami.
Zdroj: Richard Drury, Getty Images
2. Zabezpečte si nástroje a materiály
Pripravte si všetky pomôcky. Ak sú steny poškodené, pridajte k nim aj sadru alebo stierku, ktorými nerovnosti vyplníte. Prezrite si povrch steny – v prípade vápennej omietky, sypkejšieho podkladu alebo spomínaných sadrových výplní budete potrebovať aj penetračný prostriedok. Okrem toho potrebujete:
- Zakrývacia fólia, kartóny
- Maskovacia páska
- Plochý štetec, valček, teleskopická tyč, vedrá, stieracia mriežka, brúsny papier, špachtľa
- Stierka – na vyrovnanie nerovností – spotreba asi 1,8 kg/m2
- Penetračný náter – na zjednotenie povrchu pred maľovaním – asi 7 m2/kg
- Biela interiérová farba – asi 11 m2/kg
- Farba s odtieňom – natónovaná farebná interiérová farba – asi 10 až 12 m2/kg
Zdroj: Anika Salsera, Getty Images
3. Pripravte miestnosť
Z miestnosti odneste ľahšie kusy nábytku a drobnosti, ťažký nábytok presuňte do stredu. Zakryte všetok nábytok maliarskou fóliou, podlahu kartónom alebo silnejšou igelitovou fóliou. Maskovacou páskou prelepte lišty podlahy, zásuvky a vypínače a tiež rámy okien a dverí. Zásuvky a vypínače môžete po vypnutí prívodu prúdu odmontovať a po ukončení maľovania opäť osadiť, ale pozor - nesmie existovať žiadne nebezpečenstvo dotyku častí pod elektrickým prúdom.
Zdroj: Patti McConville, Getty Images
4. Pripravte steny
Glejové farby musia byť odstránené, pretože by na nich nedržal žiaden náter disperznou farbou. Zo stien je potrebné odstrániť aj prach. Ani tá najlepšia farba na zaprášených plochách nedrží. Špachtľou odstráňte vrstvy, ktoré sa odlupujú, a hranou špachtle preškrabte praskliny, aby sa dali lepšie vyplniť stierkou. Vymeťte z nich prach a navlhčené vyplňte. Vyplnené miesta je potrebné nechať vyzrieť a vyschnúť, až potom začnite s penetráciou alebo farbením.
Zdroj: Getty Images
5. Krycí náter
Ak penetráciu nepotrebujete, alebo už penetračný náter vyschol, môžete začať maľovať. Maliarske práce začínajte vždy na strope a postupujte nadol a smerom od okna. Všetky hrany, prechody a okraje (napríklad okolo vypínačov) najprv natrite plochým štetcom tak, že najprv nedotiahnete až do kraja a potom naneste farbu priamo na okraj. Tak dosiahnete presné hrany, pretože štetec lepšie priľne k povrchu. Plochy teraz natrite valčekom. Pracujte vždy spôsobom "mokrým do mokrého", tzn. predbežný náter štetcom nesmie pred začatím práce s valčekom zaschnúť. Ak pracujete s dvomi farbami na rôznych stenách, začnite neutrálnejšou, výraznú si nechajte na koniec. Ostré rozhrania medzi dvomi farbami vytvoríte pomocou pásky. Kým začnete maľovať iným odtieňom, musí farba zaschnúť.
6. Pravidelné nanášanie farby
Pri náteru stien nanášajte farbu valčekom najprv krížom krážom, v tvare písmena W. Nepravidelný náter sa potom pri ďalšom pracovnom kroku vyrovná rovnými zvislými ťahmi valčeka. Aby ste dosiahli pravidelnú farebnú vrstvu, nesmie sa farba po ponorení valčeka do vedra s farbou nanášať priamo na stenu. Prejdite pred náterom valčekom cez stieraciu mriežku. Až potom sa farba na valčeku rovnomerne rozprestrie a možno ju rovnomerne nanášať na stenu. Na rovnomerné nanášanie sú citlivé najmä sýte farby, preto je pri nich dôležité vyberať si také, ktoré majú vysokú kryciu schopnosť. Farbu počas maľovania často miešajte. Ak používate viac ako jednu plechovku farby, zmiešajte ich vo veľkom vedre, aby nedošlo k zmene farby.
Zdroj: hornbach.sk
7. Druhý náter
Zvyčajne sa aplikujú dve vrstvy farby. Prvý náter je redší na spevnenie podkladu a druhý hustejší, aby mal vyššiu kryciu schopnosť. Druhú vrstvu robíme až keď prvá poriadne vyschne, preto je potrebné dôkladne vetrať. Väčšina moderných farieb schne veľmi rýchlo, najmä v lete, takže ak začnete maľovať skoro ráno, už podvečer môžete kontrolovať výsledok, a to ešte za denného svetla. Proces sušenia určite pomôže urýchliť aj ventilátor. Ak vonku prší, schnutie farby bude trvať omnoho dlhšie. Po namaľovaní všetkých plôch strhneme pásky zo zásuviek a vypínačov a štetcom domaľujeme prípadné vynechané plochy okolo nich. Odstráňte všetky „striekance“, kým nezaschnú.
Zdroj: David Harrigan, Getty Images
8. Čistenie náradia
Počas krátkych prestávok odkladajte valček na obrátené viečko nádoby s farbou. Pri dlhšej prestávke vložte maliarske náčinie do igelitového vrecka a zatvorte ho. Po ukončení práce vyčistite okraj vedra s farbou, nalejte do farby trochu vody, aby sa nevytvorila škrupina. Maliarske náradie dôkladne opláchnite vodou. Potom sa môžete spokojne tešiť z novonatretých stien.
Zdroj: hornbach.sk, architecturaldigest.com, mojdom.sk
Zdroj foto: hornbach.sk, Primalex, Richard Drury/Getty Images, Anika Salsera/Getty Images, Patti McConville/Getty Images, Ableimages/David Harrigan/Getty Images