Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Koronavírus: Niektoré rezidenčné projekty sa budú stavať dlhšie, ako sa plánovalo

Koronavírus: Niektoré rezidenčné projekty sa budú stavať dlhšie, ako sa plánovalo

Súčasná situácia spojená s pandémiou koronavírusu môže pri niektorých realitných projektoch na Slovensku spôsobiť niekoľkotýždňové predĺženie plánovanej výstavby. Prispieva k tomu obmedzený režim stavebných úradov, nedostatok pracovníkov a komplikovaná koordinácia prác

„Dôsledky pandémie koronavírusu sa líšia na každej stavbe, ale dá sa povedať, že vo väčšine prípadov oneskorenie dokončenia a odovzdania bytov nastane,“ hovorí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik. Podľa neho pritom netreba zabúdať ani na výrazné obmedzenie činnosti stavebných úradov a z tohto dôvodu sťaženú kolaudáciu dokončených bytov pred ich odovzdaním do užívania.

Komplikácie s ochrannými opatreniami

Jeho slová potvrdzuje aj člen predstavenstva slovenskej developerskej spoločnosti ITB Development Ivan Rolný. Niektorí zhotovitelia stavebných prác môžu podľa neho pre karanténne opatrenia a uzatvorené hranice čeliť problémom s nedostatkom pracovnej sily. „Taktiež je pravdepodobné, že sa môže vyskytnúť omeškanie dodávok stavebného materiálu,“ poznamenáva I. Rolný. Ako dopĺňa P. Kováčik, problematické sú aj ochranné opatrenia stavebných firiem pre ochranu ľudí na stavbe, napríklad rozdelenie práce na stavbách tak, aby pracovníci neprichádzali navzájom do styku, či celkovo komplikovaná koordinácia prác a logistiky.

Developeri znižovanie cien nepredpokladajú

Koronavírus však podľa oslovených developerov zrejme neprinesie pokles cien nehnuteľností. „Na trhu je stále nedostatok bytov, preto na zlacnenie zatiaľ neexistujú žiadne dôvody. Rovnako ani pre byty, ktoré budú dokončené o rok či dva, nevidím dôvody na korekciu ceny,“ konštatuje I. Rolný. Súhlasí aj obchodný riaditeľ Cresco Real Estate Michal Pauer. „Nepredpokladáme znižovanie cien, nastať môže pokles rastu či stagnácia cien, keďže novostavieb bude na trhu stále nedostatok,“ dodáva.

Zdroj: SITA

Zdroj foto: Novostavby.sk

Autor: Ingrid Kántorová

Diskusia

Podobné články

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Skôr či neskôr čaká množstvo firiem, ktoré kvôli pandémii COVID-19 odporučili svojim zamestnancom pracovať z domova, návrat späť do kancelárií. Či už k nemu dôjde za dva, tri alebo viac týždňov, je dobré začať sa naň pripravovať už teraz. Praktické návody poskytujú poradensko – realitné spoločnosti, pracovný portál Profesia.sk i Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).

...
Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Hotely strednej a východnej Európy vlani dobiehali západných susedov v objeme investícií, ponúkali aj oveľa vyššie výnosy. Rekordy zaznamenala aj Bratislava. Pandémia koronavírusu zastavila investície aj dokončenie obchodov začatých v roku 2019. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

...