Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK
Rozhovor s Radoslavom Papánkom o vývoji na hypotekárnom trhu

Rozhovor s Radoslavom Papánkom o vývoji na hypotekárnom trhu

Podmienky na poskytnutie hypotéky sa v posledných týždňoch sprísnili. Banky dôkladnejšie preverujú potenciálnych záujemcov a pristupujú aj k miernemu zvyšovaniu úrokov. Klienti zas môžu vďaka rozhodnutiu vlády požiadať o odloženie svojich splátok. Tieto, ako aj ďalšie zmeny nám v našom pravidelnom podcaste vysvetlí Radoslav Papánek, riaditeľ hypotekárneho centra spoločnosti Gepard Finance.

Aký je aktuálny vývoj na hypotekárnom trhu po prepuknutí koronavírusovej pandémie?

V prvom rade treba povedať, že ešte nejaký čas dobiehali obchody, ktoré boli dojednané predtým. Preto sa dopad neprejavil hneď. Banky zareagovali obmedzením hypoték, pomerne rýchlo.

Klesol záujem o hypotekárne úvery?

Určite áno. S tým, že sa spomalil dopyt po nehnuteľnostiach v tomto období, klesol aj záujem ľudí o nové hypotéky. Venovali sme sa najmä existujúcim klientom a hľadali sme spôsoby na znižovanie splátok, zvyšovanie finančných rezerv, či natiahnutie splátok. Nový biznis sa začína ozývať až teraz po Veľkej noci. 

Vypočujte si celý rozhovor:

Preverujú si banky dlžníkov viac ako v minulosti? 

V princípe ani nie. Banka má nejaké kritériá na overovanie, ktoré dodržiava aj teraz. Možno sa viac zameriava na sektor zamestnávateľa, v ktorom zamestnanec pracuje. Pribudli nejaké rizikové sektory ako gastro, hoteliérstvo či cestovný ruch.

Sprísnili sa aj podmienky pre poskytnutie hypotéky?

Obmedzilo sa financovanie pre podnikateľov. Niektoré príjmy z podnikania sa prestali akceptovať, alebo sa prestali akceptovať príjmy v už spomínaných sektoroch. Prípadne sa obmedzila výška úveru, ktorú môžu podnikateľa získať. Obmedzilo sa tiež financovanie klientov pracujúcich v zahraničí. Opatrení je pomerne veľa a nie všetky sú verejne známe. Snažíme sa však pre každého klienta nájsť optimálne riešenie.

Ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby v najbližšom období?

Musíme sa pozrieť trocha aj dozadu. Viaceré banky už zvýšili úrokové sadzby, aj keď ide skôr o také kozmetické zvýšenie. Je potrebné počkať ako sa koronakríza vyvinie a podľa toho sa budeme vedieť zariadiť v budúcnosti. Ak by ekonomické dosahy boli významnejšie, môže to priniesť aj zvyšovanie úrokových sadzieb.

Vláda schválila odloženie splátok hypoték a úverov. Majú ľudia o túto pomoc záujem?

Určite veľký a veľmi často to konzultujú aj priamo s nami. Len počas prvého týždňa kedy bolo možné tento úkon zrealizovať prišlo do slovenských bánk 40 000 žiadostí o odklad. Či už ide o klientov, ktorí majú naozaj problémy, ale aj o klientov, ktorí si chcú posilniť finančné rezervy aby lepšie danú situáciu zvládli.

Môže sa stať, že ľudia vo veľkom nebudú vládať splácať svoje hypotéky?

Tiež to súvisí s vývojom. Keďže bola schválená možnosť odložiť si splátky až o 9 mesiacov, táto možnosť je veľmi málo pravdepodobná. Prieskumy však ukázali, že ľudia ešte nie sú dobre naučení pracovať s peniazmi. Preto nemajú také finančné rezervy na prípadné komplikácie.

Autor: Pipo

Diskusia

Podobné články

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Ako koronavírus zmení vzhľad našich domovov

Všetci sa dnes pýtame, ako COVID-19 zmení naše životy a zvyky a či sa vrátime k svojim „normálnym“ spôsobom. V dlhodobej izolácii v našich domoch sme mali viac času rozmýšľať, aké majú obmedzenia a ako by mohli byť pohodlnejšie, bezpečnejšie a zdravšie. Magazín Houzz sa opýtal architektov zo Španielska, Talianska a Francúzska, krajín ktoré boli najviac postihnuté, ako podľa nich pravdepodobne koronavírus zmení domácnosti v budúcnosti.

...
Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Skôr či neskôr čaká množstvo firiem, ktoré kvôli pandémii COVID-19 odporučili svojim zamestnancom pracovať z domova, návrat späť do kancelárií. Či už k nemu dôjde za dva, tri alebo viac týždňov, je dobré začať sa naň pripravovať už teraz. Praktické návody poskytujú poradensko – realitné spoločnosti, pracovný portál Profesia.sk i Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).

...